PARTIZÁNSKE. Vyzliecť sa, zamorené oblečenie odložiť do samostatnej miestnosti a umyť sa tvrdým konopným mydlom.
Takýto postup by čakal vysokých funkcionárov v prípade radiačného nešťastia alebo chemického útoku v utajovanom úkryte civilnej obrany pod nemocnicou v Partizánskom.
"Najskôr si musíme uvedomiť, že priestor bol určený primárne pre papalášov. Bežný občan by sa sem s najväčšou pravdepodobnosťou nedostal," hovorí Marek Schön, člen predsedníctva občianskeho združenia Vedieme.
Spolu s kamarátom Štefanom Janžom priviedli k životu úkryt civilnej ochrany (CO, do roku 1994 civilná obrana, pozn. red.), ktorý roky slúžil ako skladisko.
Vybudovaný bol spolu s nemocnicou v raných 50. rokoch. "Z historického bádania sme dospeli k tomu, že sa pravdepodobne jednalo o záložné veliteľské stanovište zdravotníckej služby civilnej obrany," hovorí Janžo.

V nemocničnom podzemí strávili počas posledných mesiacov dlhé hodiny. Priestory zrevitalizovali, vypratali, upravili a zaplnili exponátmi, aby navodili atmosféru pôvodného úkrytu a jeho účelu.
Unikátna muzeálna expozícia, ktorá obsahuje stovky artefaktov z minulosti má slúžiť ako miesto pre zážitkové vzdelávanie.
Prísne utajené
Po dlhom kolobehu očisty by človek dostal nové oblečenie, s ktorým by prešiel ďalej do úkrytu.
"Následne by pridelený ošetrujúci lekár rozhodol o tom, či je potrebné ošetriť mu zranenia, či je nutná operácia, či je ožiarený a teda je ho potrebné izolovať alebo či môže zastávať v úkryte nejakú funkciu," opisuje Schön postup v prípade katastrofy.
V článku sa dočítate aj:
- Aké miestnosti a exponáty sa v úkryte nachádzajú,
- koľko tu mohli ľudia bez problémov fungovať,
- ktoré priestory zatiaľ sprístupnené nie sú,
- čo priviedlo dvojicu mladíkov k takejto činnosti.
Vystavené sú nielen osobné ochranné prostriedky jednotlivcov v prípade radiačného nešťastia ale aj predmety, ktoré súvisia so zdravotníctvom a s históriou zdravotníctva v meste - napríklad operačné nástroje, staré obväzy či liečivá.
Mnohé exponáty mali k dispozícii z predchádzajúceho projektu, z úkrytu CO v Závode 29. augusta (ZDA). So zdravotníckym inventárom a vybavením im pomohla miestna i okolité nemocnice.
Úkryt je rozsiahly. Celková plocha, ktorú má občianske združenie k dispozícii, je 180 m2, úkryt pozostáva z 26 miestností.
Nachádzajú sa tu nielen sprchy a odmorovací úsek, ale aj miestnosti s technickým vybavením, miestnosti pre pacientov, operačné sály. Dokonca aj sesterňa, tá slúžila ako zázemie pre personál. Veľká miestnosť, ktorá bude slúžiť ako prednášková sála, bola pôvodne určená pre pacientov.
"Keď sa nemocnica stavala, priestory boli určené ako CO úkryt. V tej dobe to bolo prísne utajené, ani sa o tom nevedelo," hovorí Oľga Kečkešová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť v partizánskej nemocnici.
"V takom minimálnom režime možno áno, ale teraz, ako sme zvyknutí, by to bolo asi dosť náročné. Dalo by sa, ale s minimom pacientov a ďalším vybavením," odpovedá na otázku či by dokázala fungovať v takomto obmedzenom priestore.
Dva dni bez problémov
"Vzhľadom k tomu, že úkryt je vybavený dobrým filtroventilačným zariadením, je tu rezervný prívod vody zo studne a aj diesel agregát pre prípad výpadku elektriny zo siete, počítajúc s tým, že každý človek by si doniesol svoju vlastnú vodu, potraviny a svoje lieky, by tu ľudia mohli bez problémov fungovať aspoň 48 hodín," približuje Schön prevádzku v obmedzenom režime.
Počítalo sa aj s ležiacimi pacientmi. "Bolo by tu minimálne sedem lôžok pre pacientov, ktoré by boli určené pre ranených alebo tých, ktorí by si vyžadovali chirurgický zákrok či inú operáciu," dodáva.
Priestory operačných sál zatiaľ sprístupnené nie sú. Sú dve, z jednej chcú urobiť expozíciu. "Ešte to chvíľu potrvá, no veríme, že sa nám to podarí a budeme môcť otvoriť aj operačnú sálu," hovorí Marek Schön.
Pri určovaní účelu úkrytu a jednotlivých miestností spolupracujú so skupinou Ochranné stavby. Tá dokumentuje históriu a hlavne úkryty Slovenskej republiky.
Priestory majú v prenájme vďaka bývalému aj súčasnému riaditeľovi Nemocnice na okraji mesta v Partizánskom. Vybudovať sa im ich podarilo s podporou ľudí, ktorí hlasovali za projekt v rámci participatívno-komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Vybavili už druhý úkryt
Unikátne múzeum pod nemocnicou slávnostne otvorili v piatok 17. mája. V prípade záujmu o prehliadku je možné skontaktovať sa s realizátormi cez facebookovú stránku občianskeho združenia Vedieme. Po doladení niektorých vecí veria, že pre širokú verejnosť otvoria už toto leto.
"Však, čo budeme iné robiť?" odpovedá Štefan Janžo na otázku, čo prijme mladého človeka k takejto činnosti. "Chceme vzdelávať mládež, základné a stredné školy, minimálne v okrese," hovorí. Pohľad do histórie im podľa neho pomôže pochopiť aj súčasnosť.
Zároveň chcú na mieste robiť aj prednášky v oblasti civilnej ochrany obyvateľstva zo súčasnosti. "Súčasnosť je veľmi dôležitá, pretože pochybujem že čo i len jeden z desiatich ľudí by vedel, čo ktorý signál pri zaznení sirény znamená," hovorí.
Autori myšlienky sú kamaráti už od základnej školy. V štvrtej triede sa začali prostredníctvom sociálnych sietí kontaktovať s bývalými pracovníkmi podniku ZDA v Partizánskom. Pýtali sa ich na spomienky, zhromažďovali rôzne dokumenty, materiály a predmety spojené s Baťovými závodmi.
Občianske združenie Vedieme zakladali keď mali 14 rokov. Už o rok na to, v roku 2018, otvorili prvú muzeálnu expozíciu v bývalých závodoch.
Ich vzdelávacia a kultúrna činnosť v meste je bohatá. "Organizujeme rôzne historické výstavy a prednášky. Hlavne na tému národno-oslobodzovacieho boja a obdobia reálneho socializmu v Československu," približuje Marek Schön.
Srdcovkou dvojice kamarátov sú práve úkryty civilnej ochrany. "Ale doposiaľ sme nenašli úkryt, ktorý by nám bol dostatočne veľký. Takže asi budeme pokračovať ďalej," hovorí s úsmevom Janžo.