TOPOĽČANY. Odbor starostlivosti o občanov ako súčasť Mestského úradu, zahŕňa starostlivosť o občanov mesta Topoľčany od narodenia až po smrť. „Na matriku prichádzajú ľudia vybaviť rodný list a žiaľ, aj úmrtný list. Je to náš odbor, ktorý sprevádza človeka takpovediac po celý život,“ približuje vedúca odboru Jana Peterková.
V súvislosti s nepresným tvrdením v článku o prenájme priestorov komunite Saint Egidio, že dobrovoľníci suplujú činnosť mesta v pomoci sociálne slabším, približujeme činnosť odboru, ktorému na pleciach v pomoci sociálne slabším leží najväčšia ťarcha.

Celý odbor tvorí sociálny referát, bytový referát, evidencia obyvateľov, matrika, opatrovateľská služba, terénna sociálna práca, zabezpečovanie rozvozu obedov pre seniorov a asistentky prestupného bývania.
Miesta v zariadeniach sociálnych služieb pre bezdomovcov nie sú
Zamestnankyne sociálneho referátu vydávajú rozhodnutia o priznaní, či nepriznaní jednorazovej finančnej pomoci pre sociálne odkázaných, rozhodujú o priznaní príspevku pre mladých dospelých, ktorí opustili centrum pre rodiny s deťmi, či hľadajú umiestnenie pre ľudí bez domova, ktorým sa zhoršil zdravotný stav natoľko, že sú hospitalizovaní v nemocnici a nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral.
"Zabezpečia im neodkladnú zdravotnú starostlivosť a potom nás z nemocnice kontaktujú, aby sme ich umiestnili do zariadenia sociálnych služieb, čo je nepredstaviteľný problém," hovorí vedúca odboru. Zariadenia sú plné na celom Slovensku.
Väčšinou ide o ľudí, ktorí nemajú žiadnych príbuzných, žiadny príjem a majú dlh na zdravotnej a sociálnej poisťovni.
"Momentálne máme troch takých, ktorí sú v nemocnici a nemáme ich kam umiestniť. Pokiaľ nemajú príjem, mesto je nútené uhrádzať túto sociálnu službu, čo je finančne veľmi náročné a nezáslužné. Často sú to totiž ľudia, ktorí si dobrovoľne vybrali tento spôsob života," vysvetľuje vedúca.
Pokiaľ sami chcú, pomocnú ruku im vždy podajú. "Ešte si nepamätám, že by sme niekoho poslali od dverí preč. Keď má reálny záujem a potrebuje pomoc, samozrejme, pomôžeme mu ako sa len dá," dodáva.
V mnohých prípadoch sa to aj podarilo a ľudia bez domova sa postavili na vlastné nohy alebo boli umiestnení v rôznych zariadeniach. "Máme však žiaľ aj takých, ktorým sme vybavili ubytovanie napríklad v Kláštore pod Znievom a dobrovoľne odtiaľ utiekli, že tam jednoducho nebudú. Nie sú naučení na režim, pravidlá a nebudú to dodržiavať. Alkohol im je prednejší," približuje aj neúspešné situácie.
Odbor zabezpečuje aj sociálne pohreby ľuďom, ktorí sú bez rodinných príslušníkov a nemá ich kto pochovať. Ich množstvo každoročne rastie. "V poslednom čase, keďže je veľmi veľa ľudí bez domova a starých opustených ľudí, ktorí nemajú nikoho, sa počet sociálnych pohrebov zvyšuje. Niekedy bol sociálny pohreb jeden za rok, posledné Vianoce sme mali tri za deň," hovorí vedúca odboru.
Môžu si zobrať čo chcú, bez otázok
Mapovanie bezdomovcov v meste majú na starosti terénne sociálne pracovníčky, vykonávajú ho približne raz za tri mesiace. Majú presnú evidenciu bezdomovcov od nás, veľa je však migrujúcich z iných miest, ktorí sa tu dobrovoľne zdržujú, takpovediac umelo navyšujú ich počet.
Možnosť prespať majú v Topoľčanoch v nocľahárni na Rázusovej ulici, ktorá zabezpečuje krízovú intervenciu a má ju v spolupráci s mestom pod správou Slovenský Červený kríž, územný spolok Topoľčany.
Podmienkou je negatívna dychová skúška. "Niektorí, samozrejme nie všetci, sú závislí na alkohole a je to pre nich problém, radšej volia dobrovoľne možnosť spať pod mostom," približuje vedúca odboru. Cez zimu ľuďom bez domova zabezpečujú v nocľahárni teplú stravu a teplé oblečenie.
Na mestskom úrade, na chodbe odboru je k dispozícii skriňa plná šatstva a potrieb, ktoré sú pre občanov voľne prístupné. "Hocikto si môže prísť čokoľvek zobrať. Snažíme sa tieto dary od ľudí triediť a postupne ich posúvať tým, ktorí to potrebujú. Pánske, dámske i detské oblečenie, obuv, knižky, hračky. Naposledy tam bol aj kočík, už vidím, že tam nie je. Ak niekto príde, my sa ho nič nepýtame. Čo nevyhnutne potrebuje, si zoberie," vysvetľuje princíp anonymnej pomoci Jana Peterková.
Gombík, ktorý zachraňuje životy
Zamestnankyne sociálneho referátu poskytujú tiež sociálne poradenstvo. "Sú aj takí ľudia, ktorí nevedia, kde majú ísť, čo a ako majú robiť, často riešime problémy, ktoré k nám ani nepatria a snažíme sa ľudí navigovať správnym smerom a k tej inštitúcii, ktorá im pomôže. Pamätám si situáciu, keď k nám v šoku prišiel pán, že mu doma práve zomrela manželka a on ako prvé prišiel za nami“ hovorí ďalej.
Zároveň majú pod palcom sociálne služby zaregistrované pod mestom, patrí medzi nich, okrem iných aj päť denných centier, zariadenie pre seniorov Komfort n.o. a zariadenie starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa, tzv. detské jasle.

Riešia dotácie na školské pomôcky a od roku 2021 poskytujú aj sociálnu službu monitorovanie a signalizácia potreby pomoci, tzv. SOS gombík. "Máme zabezpečených vyše 14 gombíkov a kupovali sme ďalšie, pretože je o túto sociálnu službu záujem," hovorí vedúca odboru.
"Myslím si, že je to výborná vec pre osamelých seniorov, ťažko zdravotne postihnutých klientov, aj pre ich rodinných príslušníkov. Majú dobrý pocit, že je o ich príbuzných postarané. Keby sa čokoľvek stalo, pomoc je hneď na ceste," dodáva.
Služba SOS gombík už v Topoľčanoch zachránila život klientke, ktorá potrebovala naliehavú pomoc. Príslušníci mestskej polície ju lokalizovali pomocou GPS, po príchode jej poskytli prvú pomoc a zabezpečili odvoz do nemocnice.
Sociálny referát ďalej zabezpečuje rôzne kultúrne a športové akcie pre seniorov, jubilantov mesta, či v spolupráci s matrikou privítanie novonarodených detí v našom meste. Okrem toho, leží na ich pleciach aj úhrada faktúr za prenájom, platba energií v budovách, či zabezpečovanie volieb vo vybraných druhoch sociálnych služieb.
Mesto ako opatrovník
V úzkej spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečujú tzv. osobitného príjemcu pre hmotnú núdzu a rodinné prídavky. Spolupráca s uvedeným ÚPSVaR je široká.
"Spolupracujeme aj so sociálnoprávnou ochranou detí a sociálnou kuratelou pri šetreniach sociálne slabších rodín, kde nefunguje úplne rodičovská starostlivosť tak, ako by mala," vysvetľuje. U rodín, kde boli deti vyňaté z rodičovskej starostlivosti, vedú evidenciu detí, ktoré sú v náhradnej osobnej starostlivosti a taktiež spolupracujú so súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní v tejto súvislosti.
V článku sa dočítate aj:
- v akých prípadoch mesto figuruje ako opatrovník,
- na čo slúži intervenčný byt,
- ako funguje opatrovateľská služba v meste,
- koľko nájomníkov majú v prestupnom bývaní a aké sú ich doterajšie skúsenosti?
Ľudí, ktorí boli alebo sa rozhoduje o ich obmedzení spôsobilosti na právne úkony, zastupujú na súdnych pojednávaniach. Pokiaľ sa nenájde z rodinných príslušníkov nikto, kto by bol ochotný a schopný hájiť záujmy človeka, ktorý je obmedzený v spôsobilosti na právne úkony, je ako opatrovník určené mesto.
"Máme klientku, je to staršia pani, je bezdetná, slobodná, nemá absolútne nikoho, má obmedzenú spôsobilosť na právne úkony. Podarilo sa nám ju umiestniť do zariadenia sociálnych služieb a mesto Topoľčany je ustanovené ako opatrovník," hovorí vedúca odboru.
Musia hájiť jej záujmy, dohliadať na starostlivosť, hospodáriť s financiami a polročne zhrnúť celú svoju činnosť v správe na súd, ktorý na ich výkon opatrovníctva dohliada. "Dalo by sa zjednodušene povedať, že sme za túto pani zodpovední rovnako, ako je zákonný zástupca zodpovedný za svoje dieťa," ozrejmuje opäť vedúca odboru.
Sociálny referát zároveň pripravuje podklady za sociálnu časť pre zasadnutia Komisie pre sociálne veci, bývanie a verejný poriadok, ktorá zasadá každý mesiac.
V prípade núdze poskytujú intervenčný byt
Bytový referát má na starosti všetky mestské nájomné byty v Topoľčanoch, je ich vyše tisíc. Riešia obsadenie a výmeny bytov, poradovník, evidenciu a spoluprácu s mestskými službami, ktoré majú na starosti správu bytov. Pripravujú aj všetky materiály na zasadnutie Komisie pre sociálne veci, bývanie a verejný poriadok, prípadne pre zasadnutie Mestského zastupiteľstva.
K dispozícii majú vďaka pani primátorke aj tzv. intervenčný byt. Slúži na krátkodobú a nevyhnutnú pomoc ľuďom, ktorí zostali zo dňa na deň bez domova.
"Mali sme ho už obsadený veľakrát. Obývala ho rodina s deťmi, tri staršie panie, mamička s chorým dieťaťom, pretože boli z nie úplne vhodných hygienických podmienok a dieťa bolo po operácii. Potrebovali byť v čistom a teplom prostredí. Čiže snažíme sa aj takýmto spôsobom pomôcť, ale je to len na nevyhnutný čas," hovorí Jana Peterková.
V rámci spomínaného odboru zabezpečujú aj ďalšiu registrovanú sociálnu službu pre obyvateľov mesta a to opatrovateľskú službu, ďalej požičiavanie zdravotníckych pomôcok a zároveň odľahčovaciu službu.
Posudkový lekár v rámci zdravotnej posudkovej činnosti určí stupeň odkázanosti ľuďom s ťažkým zdravotným stavom a v rámci sociálnej posudkovej činnosti referenti vydajú rozhodnutie, či je alebo nie je dotyčný človek odkázaný na opatrovateľskú službu, zariadenie opatrovateľskej služby, denný stacionár alebo zariadenie pre seniorov.
"Celý chod opatrovateľskej služby zabezpečujú dvaja pracovníci. Momentálne máme približne 90 opatrovaných a približne 60 opatrovateliek," vyčísľuje vedúca. Týmto spôsobom sa snažia, aby seniori a ťažko zdravotne postihnutí zotrvávali čo najviac v prirodzenom rodinnom prostredí, neboli z neho vytrhnutí a umiestnení do zariadenia sociálnych služieb. Za hodinu opatrovateľskej služby sa platí 1,30 eur.
Evidencia obyvateľov je tiež súčasťou odboru. Zabezpečuje agendu v rámci zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR v znení neskorších predpisov, eviduje poštové zásielky pre občanov s trvalým pobytom Mesto Topoľčany a úkony s tým súvisiace, vykonáva agendu vo veci určenia, zmeny, zrušenia súpisného a orientačného čísla stavbám, vykonáva prípravu na úseku ohlasovne pobytu vo veci referenda, volieb, sčítaní ľudu ako je spracovanie a aktualizácia voličských zoznamov, vydávanie hlasovacích preukazov a podobne.
Matrika vykonáva činnosť na úseku matrík - pre obce: Topoľčany, Topoľčany časť Veľké Bedzany, Topoľčany časť Malé Bedzany, Chrabrany, Urmince, Krušovce, Krušovce časť Dolné Chlebany, Jacovce, Tovarníky, Kuzmice, Norovce, Solčianky, Nemčice, Práznovce.
Zásluhový systém bývania
Pracovníkov odboru nenájdete len na mestskom úrade. Kanceláriu majú aj priamo na Cukrovare na ulici pod Kalváriou, kde majú pod palcom projekt tzv. prestupného bývania. S realizáciou sa začalo od roku 2022.
V lokalite sa nachádza 36 bytov zaradených do prvého a druhého stupňa prestupného bývania. Aktuálne je umiestnených 111 nájomníkov, z toho 73 dospelých a 38 detí. Osem bytov pre tretí stupeň je vyčlenených v starej zástavbe.
"Momentálne máme obsadené skoro všetky byty, cieľom projektu je podpora sociálnej inklúzie marginalizovanej skupiny v oblasti bývania a zvýšenie kvality ich života," vysvetľuje Jana Peterková.

Raz za tri mesiace zasadá komisia, ktorá rozhoduje o podaných žiadostiach, či spĺňajú alebo nespĺňajú podmienky a podľa toho predlžujú nájomné zmluvy alebo ich vyraďujú zo zásluhového systému bývania.
Zmluvy majú nájomníci uzavreté na rozlišné obdobia. "Ak klient spolupracuje a dodržiava všetky podmienky, nájomná zmluva bude uzatvorená opätovne, ak podmienky nedodržiava, bude vylúčený zo systému prestupného bývania,“ dodáva vedúca odboru.
Systému zásluhovosti sa učia len pomaly. Nápomocné sú im asistentky prestupného bývania, ktoré ich učia hospodáriť s financiami, či zakladať si splátkové kalendáre. Musia si plniť svoje záväzky a pristupovať zodpovedne k výchove detí. Deti si musia plniť povinnú školskú dochádzku a nemôžu mať neospravedlnené hodiny.
"Niektorí sa prispôsobili bez problémov, sú radi, že sa im podala pomocná ruka. Sú však aj takí, ktorí túto ruku dobrovoľne odmietajú a aj takí, ktorí do systému nešli, lebo nesplnili podmienky hneď na začiatku,“ na záver uviedla vedúca odboru Jana Peterková.