Tehotenstvo je obdobím veľkých očakávaní a radosti, ale môže so sebou priniesť aj množstvo obáv, najmä keď sa označí termínom rizikové. Tento pojem môže vyvolať znepokojenie a otázky u budúcich mamičiek, i keď v mnohých prípadoch
je priebeh tehotenstva normálny a nemusí byť sprevádzaný komplikáciami.
Kedy a prečo sa tehotenstvo označuje ako rizikové, s akými najčastejšími zdravotnými problémami sa gynekológovia stretávajú, a čo znamenajú pre matku a dieťa približuje v rozhovore ANDREJ URBANEC, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia topoľčianskej nemocnice.
"Za rizikové možno považovať 39 percent všetkých tehotností, zatiaľ čo za patologické desať percent," vyčísluje rozdiel medzi rizikovým a patologickým tehotenstvom skúsený gynekológ a pôrodník. V rozhovore vysvetľuje aj to ako vek rodičov ovplyvňuje plodnosť a aký vplyv môže mať na zdravie dieťaťa.
V akých prípadoch sa tehotenstvo označuje ako rizikové?
O rizikovej tehotnosti hovoríme, ak je u ženy alebo plodu vyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácii počas celej tehotnosti, pôrodu alebo po pôrode. Za najrizikovejší sa považuje prvý trimester.
Medzi rizikové faktory patrí vek matky pod 17 rokov a nad 35 rokov, obezita alebo nízka hmotnosť, fajčenie, užívanie drog či alkoholu, ochorenia matky a negatívna pôrodnícka anamnéza.

Za rizikovú tehotnosť považujeme aj stav po in vitro fertilizácii (metóda asistovanej reprodukcie, kedy oplodnenie vajíčka neprebieha v tele matky, ale v laboratóriu, pozn. red.) alebo viacpočetné tehotenstvo, kedy je potrebná zvýšená zdravotná starostlivosť, aby sa znížila hrozba komplikácií.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako vek ovplyvňuje plodnosť ženy a pravdepodobnosť počatia prirodzenou cestou,
- aký má vplyv na zdravie dieťaťa vek otca,
- ktoré vyšetrenia by mali podstúpiť staršie rodičky,
- čo dokáže odhaliť 3D ultrazvuk na rozdiel od bežných vyšetrení,
- aké komplikácie sa častejšie vyskytujú u mladších rodičiek,
- pri ktorých bežných detských ochoreniach by mali byť budúce mamy obozretné?
Stretávame sa aj s pojmom patologické tehotenstvo. Aký je medzi nimi rozdiel?
Za patologické tehotenstvo považujeme také, kedy je už potvrdený chorobný stav, následkom ktorého môže dôjsť k ochoreniu tehotnej alebo plodu. Za rizikové možno považovať 39 percent všetkých tehotenstiev, zatiaľ čo za patologické desať percent.
Aké zdravotné problémy sa najčastejšie vyskytujú u tehotných žien?
V súčasnosti sa v praxi najviac stretávame s poruchou glukózovej tolerancie, hypertenzie alebo s poruchami krvotvorby.
Medzi najčastejšie formy patologických tehotností radíme potraty, abnormálne výtvory počatia, mimomaternicovú tehotnosť a ďalšie, diagnostikované v prvom trimestri.
V druhom trimestri sa najčastejšie vyskytuje preeklampsia, ochorenie spojené s vysokým krvným tlakom, opuchmi a bielkovinou v moči.
Test na tehotenskú cukrovku patrí v tehotenstve medzi bežné vyšetrenia. Aké riziko predstavuje ochorenie pre matku a aké pre plod?
Gestačný diabetes melitus je typ cukrovky po prvýkrát zistenej až počas tehotnosti. Najčastejšie sa vyskytuje v druhom a treťom trimestri. Rizikovou skupinou sú ženy s obezitou a s výskytom cukrovky v rodine. Za jej rozvojom stojí hlavne zmena hormonálneho profilu ženy v tehotnosti.
Pre tehotnú predstavuje riziko zvýšeného výskytu artériovej hypertenzie, častejšia je diabetické retinopatia a nefropatia. U diabetičiek je dvakrát častejší výskyt preeklampsie.
Po pôrode matky s gestačným diabetom môže dôjsť k úprave glykémie a to až v 99 percentách prípadov, pretrvávaniu poruchy glukózovej tolerancie alebo k hyperglykémii a následnej reklasifikácii na diabetes 1. a 2. typu.
Plody sú ohrozené nadmerným rastom tukového tkaniva, čo vedie k fetálnej makrozómii. Váha plodu nekorešponduje so zrelosťou.
Prítomné je oneskorené vyzrievanie tkanív, najmä dýchacieho a nervového systém. Dochádza k zvýšenej produkcii inzulínu u plodu, výsledkom čoho môže dôjsť k metabolickým poruchám. Po pôrode je novorodenec ohrozený hypoglykémiou a rozvratom vnútorného prostredia.
Ako sa postupuje v prípade, že sa cukrovka u budúcej matky potvrdí?
Orálny glukózový tolerančný test je realizovaný medzi 24.- 28. týždňom tehotnosti. V prípade pozitivity testu je pacientka odoslaná k diabetológovi, ktorý manažuje ďalší postup.
Ak je zistená porucha glukózovej tolerancie, môže byť dostačujúca úprava životosprávy - pohyb a racionálna strava so znížením počtu sacharidov.
Pacientka s potvrdenou tehotenskou cukrovkou je pravidelne sledovaná u diabetológa, doporučená je domáca kontrola hladiny cukru v krvi a režimové opatrenia. V najzávažnejších prípadoch je nutná inzulinoterapia.
Je známe, že počas tehotnosti rastie aj riziko tvorby krvných zrazenín. Čím je to spôsobené?
Počas tehotnosti dochádza k zmenám v zrážanlivosti krvi, ide o tzv. fyziologický hyperkoagulačný stav, ktorého cieľom je udržanie gravidity a ochrana pred nadmerným krvácaním pri pôrode.
Táto fyziologická ochrana však zvyšuje náchylnosť na trombózu o tri až päťkrát oproti netehotným ženám.
Čo môže spôsobiť krvná zrazenina počas tehotenstva?
Tehotné ženy sú vo zvýšenej miere ohrozené hĺbkovou žilovou trombózou, následkom ktorej môže dôjsť k pľúcnej embólii. Počas tehotnosti sa opakovane robí odber krvi, kde sa okrem iného sledujú aj koagulačné faktory.
V prípade nepriaznivých výsledkov je žena sledovaná v hematologickej ambulancii. Liečba týchto stavov v gravidite má svoje špecifiká a patrí do rúk hematológa.
Ženy dnes často odkladajú materstvo a rodia vo vyššom veku, ktorý je, ako ste už spomenuli, tiež rizikovým faktorom. Ako ovplyvňuje vek plodnosť ženy a pravdepodobnosť počatia prirodzenou cestou?
Vekom sa znižuje šanca na spontánne otehotnenie. Optimálny vek počatia sa pohybuje medzi 18 až 27 rokom. Po 35-ke plodnosť ženy prudko klesá a desaťnásobne sa zvyšuje riziko vrodených vývojových chýb plodu. Po štyridsiatom roku života sa plodnosť ženy blíži k nule.
Vekom narastá počet žien s výskytom základných ochorení ako napríklad vysoký krvný tlak, diabetes melitus alebo neurologické ochorenia.
Ovariálna rezerva (množstvo vajíčok, ktoré sa nachádzajú v tele ženy, pozn. red. ) začína postupne klesať po 25 roku života a po 30-tke sa výrazne znižuje. Narastá riziko včasných tehotenských strát, fetálnych anomálii a pôrodu mŕtveho plodu. Takisto sa zvyšuje frekvencia pôrodu cisárskym rezom.
Aký má vplyv na zdravie dieťaťa vek otca?
Mužská plodnosť klesá pomalšie ako ženská, je približne o päť rokov dlhšia. Udáva sa, že plodnosť muža výrazné klesá medzi 40-45 rokom života, kedy dochádza k zníženiu počtu a kvality spermií. Výsledkom je neplodnosť, vyššia pravdepodobnosť potratov alebo včasných tehotenský strát.
So zvyšujúcim vekom otca dieťaťa stúpa riziko výskytu vývojových chýb srdca, autizmu, schizofrénie a leukémie u detí. Udáva sa ale, že deti starších otcov dosahujú vyššie hodnoty IQ.
Zvýšené riziko aneuploidie (genómová mutácia, napr. Downov syndróm, pozn. red.) však nebolo jednoznačne preukázané, na rozdiel od vyššieho veku matiek.
Existujú nejaké špecifické vyšetrenia alebo skríningy, ktoré by mali podstúpiť staršie rodičky?
Štandardne sa vykonáva kombinovaný I. a II. trimestrálny skríning z krvi matky doplnený ultrasonografickým vyšetrením - zisťuje sa veľkosť plodu, NT (šijové prejasnenie) a anamnestické údaje získané od matky.
Pozitívny výsledok skríningového testu znamená vyššiu pravdepodobnosť, že plod je postihnutý chorobou, čo však automaticky neznamená, že plod je skutočne chorý.
Vekom ženy sa zvyšuje riziko výskytu pozitívneho skríningu. Následne je žena odoslaná na genetickú konzultáciu, kde jej je navrhnutý ďalší postup.
K dispozícii je neinvazívny Trisomy test z krvi ženy, hradený pacientkou, kde sa zisťuje výskyt najčastejších trizómií - Downov syndróm, Edwardsov a Patauov
syndróm alebo amniocentéza, odber plodovej vody pod sono kontrolou, prípadne kordocentéza, odber krvi plodu z pupočníku.
V 20. týždni tehotnosti je realizované morfologické ultrasonografické vyšetrenie plodu.
Na popularite získava 3D ultrazvuk, z ktorého si mamičky odnášajú zábery svojho bábätka v brušku. Aký je jeho význam zo zdravotného hľadiska? Čo dokáže odhaliť na rozdiel od bežných vyšetrení?
3D ultrazvuk je špeciálne zobrazenie bábätka, ktoré vidíte trojrozmerne. Rodičia môžu vidieť pohyb plodu v reálnom čase a jeho črty tváre. Vyšetrenie je nadštandardné, väčšinou nie je hradené poisťovňou.
Pri tomto type vyšetrenia je vyššia pravdepodobnosť včasného záchytu vývojových chýb plodu, predovšetkým kardiovaskulárneho systému a centrálnej nervovej sústavy.
Sú aj komplikácie, ktoré sa naopak častejšie vyskytujú u mladších rodičiek, napríklad u tých pod dvadsať rokov?
U mladých prvorodičiek sa častejšie vyskytuje preeklampsia a anémia. V dôsledku gynekologickej nezrelosti je u adolescentiek zvýšené riziko potratu, predčasného pôrodu a vnútromaternicové odumretia plodu.
U rastúcich adolescentiek je vyššia pravdepodobnosť nepokračujúceho pôrodu pre úzku panvu. U novorodencov mladých matiek je zaznamenaná nižšia pôrodná hmotnosť. Častejšie sa vyskytujú psychiatrické problémy v tehotnosti aj po pôrode.

Plod môžu ohroziť aj mnohé bežné detské ochorenia. Pri ktorých by mali byť budúce mamy obozretné?
Pre tehotné ženy predstavuje potencionálne riziko každé detské ochorenie, preto by mali byť vždy obozretné. Z najbežnejších detských ochorení sú pre tehotné ženy nebezpečné ovčie kiahne, piata choroba (erythema infectiosum), ale aj bežná chrípka.
Neodporúča sa konzumovať nedostatočne tepelne upravené a nepasterizované výrobky pre riziko vzniku listeriózy a toxoplazmózy.
Je možné podstúpiť počas tehotenstva proti niektorým chorobám očkovanie?
U žien, ktoré plánujú graviditu a neprekonali ovčie kiahne sa odporúča očkovanie pred tehotnosťou, v tehotnosti už nie je možné, nakoľko ide o živú vakcínu.
Naproti tomu je očkovanie proti chrípke v tehotnosti bezpečné a odporúčané, tak isto ako aj očkovanie proti čiernemu kašľu.
Existujú aj po rokoch praxe situácie, ktoré vás v práci zaskočia?
Medicína je nevyspytateľná a preto ani roky praxe nie sú zárukou, že ma už nič nedokáže zaskočiť. Aj napriek rôznym neočakávaným situáciám robím svoju prácu rád a vždy ma znovu prekvapí zázrak života.