Baťovianska záhrada je zeleným klenotom mesta, lavičky pomenovali po významných Baťovcoch

Nevyužívaný pozemok zachránili.

Na červenej lavičke F.J. Fackenberga sedí Emília Bajzíková, sponzorka Baťovianskej záhrady  (vľavo) a Marta Bajlová, zakladajúca členka OZ Agi.Na červenej lavičke F.J. Fackenberga sedí Emília Bajzíková, sponzorka Baťovianskej záhrady (vľavo) a Marta Bajlová, zakladajúca členka OZ Agi. (Zdroj: (KN))

PARTIZÁNSKE. Počas víkendu sa v Partizánskom konalo podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorého cieľom je priblížiť krásu parkov a záhrad a podporiť ich ochranu a údržbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa funguje v krajinách po celom svete na podnet Rady Európy od roku 2018. Tento rok sa nesie v téme Päť zmyslov v záhrade.

Prečítajte si aj: V Topoľčanoch rozbiehajú výstavbu druhej etapy cyklistického okruhu, vyjde na viac ako dva milióny Čítajte 

Na úvod prvého ročníku podujatia v Baťovianskej záhrade organizátori odhalili na červených lavičkách tabuľky s menami významných Baťovcov. Neodradilo ich ani daždivé počasie.

SkryťVypnúť reklamu

Nesú mená významných Baťovcov

Baťovany vznikli na území hornonitrianskej obce Šimonovany, kde zlínska firma Baťa postavila v roku 1938 závod na výrobu obuvi. Po prudkom rozvoji továrne získala v roku 1948 obec spolu s osadou Baťovany štatút mesta pod spoločným názvom Baťovany. O rok neskôr mesto, na znak uznania účasti miestneho obyvateľstva v SNP, premenovali na Partizánske.

Prvú dvojicu lavičiek, ktoré stoja oproti sebe, pomenovali po Tomášovi Baťovi, ako zakladateľovi obvuníckej firmy Baťa a Jánovi Antonínovi Baťovi, ktorý bol na čele firmy, keď Baťovany vznikali. "Sú oproti sebe ako dvaja nevlastní bratia," približuje Miriam Miková z občianskeho združenia Skrášľovací spolok Partizánske.

Lavička, ktorá ponúka výhľad na kostol dostala meno po jeho architektovi, Vladimírovi Karfíkovi. Svoju lavičku má aj Jiří Voženílek, ktorý stojí za návrhom regulačného plánu pre Baťovany. Miesto na sedenie pri vonkajšej učebni dostalo pomenovanie po riaditeľovi miestnej Baťovej školy práce, Alexandrovi Ondrašíkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Po Františkovi Jurajovi Fackenbergovi, ktorý bol architektom baťovskej výstavby je pomenovaná posledná lavička s výhľadom na mesto, ktorého bol dlhé roky súčasťou.

"Samozrejme, Baťovany by si zaslúžili oveľa viac mien, ale my máme len šesť červených lavičiek," dodáva Miriam Miková. Verí, že časom k nim pribudnú ďalšie.

Posledný nezastavaný pozemok

Čarovná oáza pokoja s názvom Baťovianska záhrada vznikla na jeseň 2019 vďaka dvom občianskym združeniam a pomoci ďalších dobrovoľníkov. Ich prvým motívom bolo zachrániť priestor, ktorý mal byť rozparcelovaný na viacero menších záhradiek.

Kedysi tu ploty neexistovali, všetky záhrady boli prepojené a v ich strede vznikali detské ihriská.

"Uvedomili sme si, že to je posledný baťovský pozemok, ktorý ešte nie je zastavaný a treba ho nechať ľuďom," hovorí jedna zo zakladateliek Baťovianskej záhrady o mieste, kde v minulosti tiež stálo detské ihrisko. Záhrada dnes slúži ako komunitný priestor pre všetky vekové kategórie.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetko robíme systémom zdola hore. Prv než vznikol nejaký návrh Baťovianskej záhrady sme sa stretli ľuďmi, s deťmi, so seniormi, ktorí nám povedali čo by si v takom priestore predstavovali," približuje Miriam Miková vznik záhrady. Ich predstavy preniesla na papier záhradná architektka Miroslava Dobiášová.

Ľudia priestor využívajú na oddych, opekanie, rôzne aktivity i kultúrne akcie. Deti ju navštevujú vo voľnom čase i v rámci vyučovania, organizujú sa tu brigády i priateľské posedenia. Priestor povýšili na záhradu, ktorá učí a vzdeláva.

Financie získavajú predovšetkým grantovým spôsobom a darmi od sponzorov, doteraz tu preinvestovali približne 60-tisíc eur. Väčšina práce v záhrade je však dobrovoľnícka.

Odkazy na Baťovskú tradíciu

"Málokto si uvedomuje, že Baťovany boli jediným baťovským ideálnym priemyselným mestom v strednej Európe, ktoré bolo vybudované naozaj do veľkej miery," hovorí Miková.

Každá časť mesta mala svoju funkciu, priemyselnú, oddychovú, športovú, či na bývanie, a nadväzovala jedna na druhú.

Odkazov na Baťovskú tradíciu možno nájsť v záhrade veľa. Zadná časť záhrady s lavičkami a pocitovým chodníkom vyzerá pri pohľade zhora ako odtlačok topánky.

Ako stolíky a miesta na sedenie slúžia tzv. baťovské sánky, na ktorých sa kedysi nosil tovar. Boli predchodcom dnešnej palety. V nasledujúcich týždňoch majú pribudnúť i tabuľky s baťovskými heslami.

V záhrade sú vysadené ovocné stromy pôvodných odrôd, ktoré kedysi rástli pri baťovských domčekoch. Od sponzora majú k dispozícii záhradný domček so zelenou strechou, dažďovú vodu zbierajú do niekoľkých nádrží.

Vďaka snahe o recykláciu sa môžu pochváliť skutočnou raritou. "Kedysi bol zo záhrady výhľad na výškovú budovu v Partizánskom, ktorá bola postavená za čias komunizmu, aby prekryla výhľad na kostol," približuje Miková.

Keď budovu v roku 2020 zbúrali, mesto zo sutiny vyrábalo a predávalo recyklát. "Výškovú budovu už nevidíme, ale časť nej leží tu. Je to dobrý základ na chodník," vysvetľuje Miková.

Prednú časť záhrady plánujú revitalizovať. Vznikne oddychová zóna, kde môže človek tráviť čas sám, so svojimi myšlienkami, s knihou. V dažďovej záhrade sa nachádzajú ryby, ktoré tvorili deti z keramického ateliéru Veľké Bielice.

V zadnej časti záhrady sa nachádza vonkajšia učebňa. Vzniknúť tu má i biotopický hrací kopec pre deti. Nechýba vŕbový tunel, či pumptrack a v pláne je aj výstavba pódia.

Bohatý víkend

V Baťovianskej záhrade sa chcú inšpirovať aj záhradnou terapiou, ktorej sa v ďalšom bode programu venovala psychologička Mária Gablíková.

"Zase je tu prepojenie s firmou Baťa, ktorá veľa vecí riešila na základe psychologických výskumov, po poradách so psychológmi a veľmi zapájali zeleň," približuje Miková. Na túto tému nadväzovala prednáška historika Zdeňka Pokludu zo Zlína: Zelený Zlín - zelené Baťovany.

V sobotu doobeda podujatie pokračovalo hrami pre deti s herničou Agi, poobede mali na programe návštevu inšpiratívnej záhrady i aromaterapiu pre telo a dušu.

Raňajky v tráve v obklopení prírodou boli naplánované na nedeľné ráno. Počas celého dňa boli v záhrade k videniu záhradné keramické diela Nory Daňovej.

Poobede návštevníkov čakala komentovaná prehliadka Baťovianskej záhrady s priblížením histórie, tvorby návrhu a budovania tohto skvostu. Program zakončila koncertom umelkyňa Dominika Belanská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 078
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 009
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 911
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 707
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 452
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 259
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 903
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 427
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Obchádzková trasa.

Pre peších postavili dočasnú lávku.


Lekár Centra pre liečbu pohybového aparátu Viliam Laudon.

Obohatená je o krvné doštičky.


TASR

Prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť.


1
77. výročie oslobodenia v Partizánskom spojené s pochodom za mier.

Podujatie prinesie dopravné obmedzenie.


TASR
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 078
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 009
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 911
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 707
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 452
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 259
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 903
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 427
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu