PARTIZÁNSKE / TOPOĽČANY. S príchodom teplého počasia a hubárskej sezóny ľudí viac lákajú výlety v prírode. Do niektorých lesov sa však už niekoľko týždňov nedostanú.
Veľká časť pohoria Tribeč je pre verejnosť stále uzatvorená. Zákaz vydali pre rozšírenie afrického moru ošípaných úrady pre okres Topoľčany a Partizánske ešte v apríli tohto roku.

V Topoľčianskom okrese platí v katastrálnych územiach obcí Krnča, Práznovce, Solčany, Nitrianska Streda, Čeľadince, Kovarce, Oponice a Súlovce od 16. apríla.
Tri dni na to k lokalitám pribudli aj lesné pozemky v okrese Partizánske. Zákaz platí v katastrálnych územiach obcí Ješkova Ves, Klátova Nová Ves, Veľký Klíž, Bošany, Turčianky, Krásno, Brodzany, Kolačno, Malé Uherce, Partizánske, Baštín, Chynorany a Nedanovce.
Obce opatrenia zverejňovali na webových stránkach, úradných tabuliach, cez sociálne siete aj prostredníctvom obecného rozhlasu. Ľudia ich nájdu aj na tabuliach pred vstupom do lesa.
Ak sa nevyskytne ďalší prípad nákazy, zákaz by mohol byť zrušený
Zákazom chcú zabrániť rozšíreniu nákazy do domácich chovov ošípaných. Väčšie registrované chovy ošípaných sa v okolí katastrálnych území, kde bol vyhlásený zákaz vstupu do lesov, nachádzajú v Chynoranoch i v Kovarciach.
V niektorých častiach Slovenska sa pristúpilo k obmedzeniu, kedy je pohyb osôb a psov možný, ale len po vyznačených trasách. Psi musia byť vedení na vôdzke. V okolí Topoľčian a Partizánskeho platí striktný zákaz vstupu do lesa.
V článku sa dočítate:
- koľko pozitívnych diviakov bolo zaznamenaných v okrese Topoľčany,
- či môže nákazu šíriť aj hmyz, ktorý na uhynuté diviaky sadá,
- akým spôsobom sa telá nakazených diviakov likvidujú,
- či dokážu diviaky žiť s nákazou dlhšie ako v počiatkoch šírenia AMO?
"Opatrenia sa prijímajú na základe stavu a vývoja nákazovej situácie AMO, respektíve rizika jeho šírenia. Záleží teda od vývoja situácie, opatrenia sa môžu sprísňovať aj uvoľňovať. Momentálne sa nad inou alternatívou neuvažuje," uviedol pozemkový a lesný odbor Okresného úradu Prievidza.
V okrese Partizánske boli naposledy zaznamenané dva prípady afrického moru ošípaných u diviakov v apríli. Ak sa nevyskytne ďalší prípad nákazy, podľa Okresného úradu Prievidza by mohol byť zákaz vstupu na lesné pozemky zrušený koncom júna 2024.
V Topoľčianskom okrese sú od začiatku roka v tabuľke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zaznamenané štyri potvrdené pozitívne prípady u diviakov.
Posledný bol nájdený uhynutý 14. mája poľovníckou spoločnosťou Horňany v katastrálnom území Solčian.
Pokutu zatiaľ neuložili
Zákaz vstupu platí len na lesné pozemky, na polia alebo okolie povodia rieky Nitry, kde sa diviaky tiež môžu vyskytovať, sa nevzťahuje. Porušenie zákazu sa považuje za priestupok na úseku lesného hospodárstva a hrozí pokuta až do výšky 3 320 eur. Pokutu za porušenie zákazu je oprávnený ukladať príslušný okresný úrad.
Podľa informácií pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Prievidza v okrese Partizánske za porušenie zatiaľ nebola uložená pokuta.
Zákaz vstupu do lesa sa nevzťahuje na obhospodarovateľov lesných pozemkov, užívateľov poľovných revírov, členov lesnej, poľovnej i rybárskej stráže, stráže prírody, štátnych zamestnancov pri výkone štátnej správy, záchranné a ozbrojené zložky Slovenskej republiky.
Otázka na pozemkový a lesný odbor, prečo zostáva počas zákazu povolená ťažba, hoci riziko prenosu ochorenia hrozí rovnako aj týmto spôsobom, zostala nezodpovedaná.
Ochorenie môžu diviaky prenášať aj po prekonaní
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Prievidza Igor Podoba hovorí, že v minulosti sa v okrese africký mor nevyskytoval, klasický mor ošípaných sa tu ale šíril.
Hľadanie a zber kadáverov zabezpečujú poľovné združenia a ich členovia. Telá nakazených diviakov sa likvidujú buď zakopaním na mieste alebo v kafilérii.
Výsledok analýza vzoriek z uhynutého diviaka je známy po 24 hodinách od doručenia na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
"Už sú strieľané diviaky virologicky aj serologicky pozitívne, čo znamená, že choré diviaky môžu roznášať ochorenie po prekonaní. Na prežívanie diviakov a šírenie to nemá efekt, stále je to približne rovnaké," vysvetľuje Igor Podoba.
Na otázku, či môže nákazu šíriť aj hmyz, ktorý na uhynuté diviaky sadá odpovedal, že teoreticky možno, ale prakticky to nebolo preukázané.
V Nemecku sa na zastavenie šírenia ochorenia budovali aj ploty. "Má to zmysel pri ohraničenej nákaze, napr. pri Zlíne v Českej republike. V našom prípade nie, pretože nákaza sa na územie RVPS Prievidza tlačí zo severu, východu i juhu," dodáva riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Prievidza.
Povinnosti chovateľa pri úhyne domácej ošípanej
V prípade akejkoľvek zmeny správania resp. narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ zvieraťa povinný tento úhyn ihneď nahlásiť príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a príslušnému súkromnému veterinárnemu lekárovi.
Povinnosť nahlásenia úhynu zvieraťa a podozrenie z nákazy vyplýva chovateľovi zo Zákona č.39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a následných právnych predpisov.
Pri nedodržaní týchto povinností hrozí chovateľovi sankcia v zmysle platnej legislatívy a to vo výške od 400 do 1000 eur v prípade fyzickej osoby a od 10 000 do 160 000 eur v prípade fyzickej osoby podnikateľa alebo právnickej osoby.
Chovateľ je povinný okrem toho podľa § 23 ods. 1 citovaného zákona oznámiť na príslušnú RVPS v SR aj dátum a čas vykonania domácej zakáľačky minimálne jeden pracovný deň vopred.
Chovatelia sú povinní mať zaregistrované chovy aj keď chovajú iba 1 ošípanú – platí pre celé územie SR !
ŠVPS SR