LUDANICE. Kvetinový raj v Mýtnej Novej Vsi je miestom, kde sa pestovateľské sny šľachtiteľa Martina Kamenského premieňajú na nádherné kvety, ktoré zdobia záhrady po celom svete.
Niekoľko árov pozemku v časti Ludaníc, ktoré doslova prekvitajú netradičnými ľaliovkami, láka nespočetné množstvo motýľov a iného hmyzu.

„Mám rád kvety už od detstva. Mali sme hospodárstvo na Hriňovských lazoch Biele Vody. V malej záhradke pri dome som zasadil poľné kvietky, čo som našiel. Nie všetky, samozrejme, vzišli," hovorí šľachtiteľ o počiatkoch svojej záľuby.
Pestovaniu a šľachteniu ľalioviek sa Martin Kamensky venuje viac ako štyridsať rokov. Dnes sa môže pochváliť takmer stovkou registrovaných odrôd v organizácii American Hemerocallis Society (AMS), združujúcej pestovateľov ľalioviek z celého sveta.
Rozkvitajú postupne
Vo vidieckych predzáhradkách na Slovensku sa stále objavujú najmä typické oranžové kvety ľalioviek. Dnes však už existuje nespočetné množstvo ich kultivarov a farieb.
Rozdiel medzi ľaliami a ľaliovkami
Nenechajte sa zmýliť, na ľalie sa ľaliovky podobajú nielen menom, ale aj tvarom kvetu. Ide však o dva rôzne rody rastlín.
Zatiaľ čo ľalie rastú z cibuliek, ľaliovky sa zaraďujú medzi trsovité trvalky. Na pestovanie sú to relatívne nenáročné rastliny.
Zatiaľ čo kvety ľalie kvitnú dlhšie, typickým znakom ľalioviek je, že každý kvet je rozkvitnutý len jeden deň. Rozkvitajú však postupne, preto sa z nich môžete tešiť dlho.
Šľachtiteľ má kvety v záhrade označené tabuľkami s názvom, aby bolo jasné, o akú odrodu sa jedná. Nachádzajú sa tu však i zatiaľ nepoznané semenáče, ktoré dostanú meno až po dôkladnom zvážení.
Na to, aby si zaslúžili registráciu, musia byť vo všetkých smeroch dokonalé, s pevnými stonkami a naplno sa otvárajúcimi kvetmi.
„Deje sa tak po viacerých rokoch, keď kvitnú a pekne sa rozrastajú," hovorí šľachtiteľ.
Doba kvitnutia je jednou z najdôležitejších podmienok. Musia spoľahlivo opakovane nakvitať počas celej vegetácie. Ostatné idú preč. Zvyčajne ich rozdá, aby mohol zasadiť nové rastliny alebo rozsadiť už existujúce.
V článku sa dočítate aj:
- kedy im v záhrade kvitnú prvé kvety a v ktorom mesiaci odkvitajú posledné,
- prečo sa venuje šľachteniu diploidných ľalioviek a aký je rozdiel medzi diploidmi a tetraploidmi,
- akým spôsobom sa ľaliovky krížia a do akých výšok sa šplhajú ceny niektorých odrôd,
- ako získavajú ľaliovky svoje mená?
Vhodné sú na ozdobu i do šalátu
Ľaliovky majú rady slnko a mierne vlhkú, priepustnú pôdu. Ich kvety sú jedlé. Možno ich smažiť v cestíčku, pridávať do šalátov či využiť pri zdobení zákuskov a tort.
„Čím je kvet tmavší, tým má korenistejšiu chuť," prezrádza manželka šľachtiteľa Lýdia Kamensky, ponúkajúc na ochutnávku červené okvetné lístky ľaliovky.
Dennodenne im v záhrade vykvitnú stovky nových kvetov, ktoré možno obdivovať. Každý síce kvitne len jeden deň, ale je ich naozaj veľké množstvo, preto sa zdá, že kvitnú neustále.
„Pri dnešných podmienkach niektoré z nich dokonca začínajú kvitnúť už vo februári," hovorí šľachtiteľ zbierajúc odkvitnuté púčiky. Jeho cieľom je dopestovať také odrody, ktoré budú kvitnúť nepretržite od jari až do jesene. "Posledné kvitnú v novembri. Na zimu nepotrebujú žiadnu zvláštnu opateru," dodáva.
Diploidy sa ľahšie krížia
Martin Kamensky sa venuje výhradne diploidným, opakovane kvitnúcim ľaliovkám. Existujú aj tetraploidné ľaliovky, ktoré majú väčšie kvety a intenzívnejšiu farbu. Ich pestovanie ho však neláka.
„Diploidy, ktoré pestujem, majú pôvodný počet chromozónov. Tetraploidy majú dvojnásobný počet chromozónov a sú také bujnejšie," vysvetľuje rozdiel.