V kaštieli má vzniknúť bývanie pre ľudí, ktorí nemajú na drahé hypotéky. V pláne je aj menšia klinika

Historická pamiatka zmení využitie.

Gracia: Jedna z prvých vizualizácií budúcej podoby kaštieľa v Solčanoch. Zatiaľ nie je konečná, vizualizácie ešte prejdú menšími zmenami.Gracia: Jedna z prvých vizualizácií budúcej podoby kaštieľa v Solčanoch. Zatiaľ nie je konečná, vizualizácie ešte prejdú menšími zmenami. (Zdroj: Ing. arch. Roderik Baltazár, ÁTRIUM ARCH, s. r. o.)

SOLČANY. Klasicistický kaštieľ v Solčanoch, ktorý dlhé roky chátral, čakajú čoskoro veľké zmeny. Výstavný kaštieľ, obklopený rozsiahlym parkom, dala na začiatku 19. storočia postaviť kniežacia rodina Odescalchiovcov, pochádzajúca z Talianska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staršie ročníky ešte spomínajú na časy, keď veľkostatok v mene majiteľov spravoval správca Lukáč, ktorý nechal kaštieľ čiastočne prestavať.

"Kaštieľ bol veľmi pekný, ja som tam za pani chodievala s mliekom. Do parku sa nesmelo chodiť," spomína na svoje detstvo Mária Spáčilová zo Solčian.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätá si aj svoj posledný rozhovor s kastelánom. "Čo som počula doma, to som aj povedala. Reku, pán veľkomožný, prečo ste ešte tu? Vy ste Žid, čo už nejdete? Lebo prídu Nemci a vás zoberú. Povedal, že veď oni už pôjdu. V tú noc aj odišli," hovorí.

Po skončení vojny sa do kaštieľa dostal ktokoľvek. Seniorka spomína na krásne tapety i honosné točité schodisko, keď tam chodili ako deti vystrájať. "Len parkety bolo treba ešte položiť. Bola ich tam hromada ale ľudia ich rozkradli, keď nebolo čím kúriť," dodáva.

Prečítajte si aj: Do ulíc mesta sa vrátili elektrické kolobežky, ľudia môžu jazdiť lacnejšie Čítajte 

Niekoľko desaťročí stojí národná kultúrna pamiatka neďaleko Topoľčian napospas počasiu, vandalom a najmä zubu času. Solčanci ešte spomínajú na časy, kedy v kaštieli navštevovali ordinácie lekárov a slúžil ako kultúrne stredisko. V priestoroch fungovalo aj kino.

SkryťVypnúť reklamu

"Priestory sa využívali aj na vyučovanie. Pri kostole bol prvý stupeň základnej školy, do kaštieľa chodili žiaci druhého stupňa. Keď v obci postavili školu, žiaci sa presťahovali," hovorí Karol Babčan starší zo Solčian. Spomína aj na vyhlásené výstavy drobnochovateľov a volejbalové ihrisko, ktoré stálo za kaštieľom.

V areáli sídlila i vychýrená cukráreň. Po presťahovaní ZDŠ do nových objektov vznikla v priestoroch výrobňa zákuskov, ktorá výrobkami zásobovala predajne v okrese. Pamiatkou na niekdajšiu výrobu je dnes už len starý nápis "CUKRÁREŇ" na spustnutej budove.

Musím byť blázon, hovorí nová spolumajiteľka

Súčasní majitelia niekdajšieho sídla talianskej kniežacej rodiny iniciujú obnovu celého objektu. Kaštieľu sa rysuje nová budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok ho odkúpila spoločnosť G Way, ktorú založili manželia Anna a Souheil Ghannamovci. "Sama sebe hovorím, že musím byť blázon, lebo zdravý človek si nezaviaže na krk takúto ruinu," hovorí so smiechom spolumajiteľka kaštieľa Anna Ghannamová.

Kaštieľ a priľahlé budovy kúpili na úver, park zostáva naďalej v majetku obce. Zo štyroch bánk, s ktorými rokovali bola len jedna ochotná uveriť ich projektu.

"Trhalo mi srdce vždy, keď som sem prišla a videla, že niet človeka, ktorý by to chytil a niečo by s tým urobil," hovorí čo bolo jej hlavnou motiváciou bojovať za obnovu pamiatky v centre obce. S kaštieľom má smelé plány.

Chcú otvoriť špecializované zariadenie pre ľudí s Alzheimerom

Bývalé hospodárske budovy, v ktorých sa nachádzal dom deputanta, maštale i kočiareň, sa majú zmeniť na špecializované zariadenie pre ľudí s Alzheimerom. Ich vlastníkom je Občianske združenie Náruč Senior & Junior, zriaďovateľ centier sociálnych služieb dlhodobej starostlivosti v Bratislave i v Solčanoch.

Jedným z dôvodov na rekonštrukciu je rozšírenie kapacity pre klientov sociálnych služieb. V zariadení, ktoré v obci prevádzkujú majú plno. "Máme v poradovníku do päťdesiat ľudí, ktorých musíme posielať ku konkurencii," približuje spolumajiteľka.

Poukazuje pri tom na fakt, že Slovensko má jednu z najrýchlejšie starnúcich populácií v Európe. Do roku 2030 má byť na Slovensku o 200 percent ľudí nad 85 rokov viac ako je dnes. "Dnes nám nestačia kapacity, dnes nám nestačí personál, dnes nám nestačia financie. Tento štát na to vôbec nie je pripravený." hovorí Anna Ghannamová.

Sociálne služby sú podľa nej zákonmi na Slovensku neúmerne a neefektívne obmedzované, financovanie je nedostatočné. Príjem za sociálne služby im neumožňuje ani opravu budov a zariadení, nieto ešte investície do inovácií.

"Nehovoriac o mzdách, kde sme na totálnom chvoste európskej únie. Tam nemáme šancu dorovnať sa ani Čechám, kde je priemerná čistá mzda zamestnanca v sociálnych službách už 1 500 eur, u nás je to približne 780 eur a pritom sme vzišli z jednej krajiny," dodáva.

Vybudovaním nového zariadenia sa vytvorí ďalších tridsať miest pre klientov a minimálne 28 nových pracovných príležitostí. Prvú fázu rekonštrukcie plánujú financovať z Plánu obnovy. Zariadenie by malo byť dokončené do dvoch rokov, s rekonštrukciou plánujú začať tento rok.

Finančne udržateľný komplex

Na obnovu prízemia hlavnej časti kaštieľa, ktorú majú vo vlastníctve spoločnosti využijú vlastné zdroje, nakoľko výzva Ministerstva kultúry sa budov v súkromnom vlastníctve netýka. Celú časť, ktorú kastelán v minulosti zbúral, dostavajú do pôvodnej podoby.

V kaštieli má vzniknúť reštaurácia i sála na usporiadanie svadieb, rodinných osláv, či školení. Uvažujú aj nad možnosťou obnoviť v kaštieli cukráreň s kaviarňou. "Trocha by sme chceli vrátiť aj niečo, na čo boli Solčanci zvyknutí," hovorí Ghannamová. Služby budú dostupné nielen pre klientov zariadenia, ale aj širokej verejnosti.

"Nestačí keď niekde získate zdroje a postavíte stavbu. Musíte mať premyslený projekt tak, aby sa sám dokázal uživiť," ozrejmuje. Komplex má byť finančne udržateľný a bude získavať aj ďalšie zdroje ako rezervu pre opravy a investície.

Vymyslený majú modul spolupráce medzi občianskym združením a spoločnosťou. Napríklad za stravu, či služby práčovne bude súkromná firma platiť občianskemu združeniu, čím získa občianske združenie zdroje na opravy a inovácie. Na všetko, čo sa nedá platiť z dotácií a platby klientov na to nestačia.

Vytvoriť chcú aj galériu historických obrazov a artefaktov, ktorá návštevníkom pripomenie zakladateľov kaštieľa. "Samozrejme, len v kópiách, pretože väčšina originálov je na Červenom kameni a zvyšok bol zničený, ukradnutý alebo rozobraný," hovorí.

Postavia kliniku i nájomné byty

Chýbajú im ešte zdroje na opravu a rekonštrukciu reliéfov, na ktoré sa chcú pokúsiť získať financie z Ministerstva kultúry, keďže pamiatka je zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok, ktoré majú byť prioritne obnovené.

Nevkusnú prístavbu, ktorú družstevníci postavili za komunistov plánujú zbúrať, kvôli nevyhovujúcej statike. Na jej mieste vyrastú nájomné byty a menšia fyzioterapeutická klinika, ktorú chcú financovať z vlastných zdrojov.

"Kliniku môžu využívať klienti zariadenia, aj ľudia zvonka. Ide o franšízu, ktorá je overená v Škandinávii, aj v Rakúsku," hovorí podnikateľka. Na Slovensku bude novinkou. Vhodná je napríklad pre ľudí po operáciách, po porážke, pre športovcov po úrazoch, ale aj pre seniorov, u ktorých je tvorba svalovej hmoty obmedzená rôznymi ochoreniami a diagnózami.

Nájomné byty, ktoré vyrastú na základoch pôvodnej stavby budú mať regulované nájomné. Na financovanie výstavby chcú využiť úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pôvodne uvažovali zriadiť v priestoroch denný stacionár, za súčasných slovenských legislatívnych podmienok ho však považujú za finančne neudržateľný.

Byty majú vytvoriť iný model komunitného súžitia. Nebudú určené len pre seniorov, ale i pre jednotlivcov alebo mladé rodiny, ktoré neprekročia stanovený príjem. Ak im to v zóne ochrany parku umožnia, vybudujú aj malé predzáhradky. Rozšíriť služby plánujú v budúcnosti aj o domácu opatrovateľskú službu.

Presun do zariadenia má byť pre seniorov menej traumatizujúci

"Byty chceme ponúkať prioritne seniorom, ktorí dnes žijú vo veľkých rodinných domoch. Z hľadiska energetickej náročnosti ich nedokážu ťahať z dôchodku a cítia sa tam možno už aj osamelí, lebo veľa detí dnes už nežije v trojgeneračných domoch s rodičmi " približuje Ghannamová.

Každý rok pribúdajú v zariadeniach osamotení seniori, ktorých deti sú v zahraničí. Návštevy im chodia zriedkavejšie. "Vznikajú z toho traumy, ktoré musí personál riešiť dobrovoľníckymi aktivitami, či hľadaním individuálnych dobrovoľníkov. Toto je problém, o ktorom nikto nehovorí. On tu je a bude stále stúpať, my to potrebujeme riešiť," vysvetľuje.

Rodinné domy navyše chátrajú, pretože zdroje na ich obnovu chýbajú. Prínosom podľa nej môže byť aj možnosť vyriešiť si otázku dedičstva ešte počas života. "My to v tých zariadeniach vidíme. Mnohí seniori majú strach, že sa ich deti budú hádať a súdiť o majetok. Možno sa mnohým uľaví, lebo nebudú zomierať s nevysporiadanými vecami ohľadne majetku," hovorí.

Za menej stresujúci považuje aj presun nájomníkom do inštitucionalizovanej starostlivosti v prípade, že ich stav sa bude časom zhoršovať. Prostredie a ľudí, ktorí tam pracujú, už budú poznať.

"My sme v tomto výnimočný národ, táto služba tu bola dlho tabuizovaná. Často to bola hanba dať matku alebo otca do zariadenia, čo dnes už samozrejme neplatí a nemôže platiť. Pretože dnes sa ten vek predlžuje radikálnym spôsobom," približuje. Najmä v pokročilejších štádiách demencie a Alzheimerovej choroby je odborná starostlivosť často potrebná i vítaná.

Bývanie s gráciou

Koncept trvalo udržateľného projektu podľa nej môže dokázať, že z historických budov nemusia byť len drahé hotely pre bohatých ľudí, ktoré si málokto môže dovoliť. "Naozaj môžu slúžiť verejnosti a aj ľuďom, ktorí možno nemajú na drahé hypotéky. Ale napriek tomu, že nemajú vysoký príjem, môžu bývať s gráciou," hovorí. Podľa toho je pomenovaný i celý projekt - Grácia.

V logu sa vynímajú štyri stĺpy, ktoré sú najviditeľnejším historickým artefaktom kaštieľa. Prezentácia projektu bude rovnako stáť na štyroch pilieroch - starostlivosti o seniorov, dostupnom bývaní, spoločenskom vyžití a starostlivosti o zdravie.

"Ja si myslím, že to môže byť komplex, ktorý je vo svete bežný, len u nás na to nikto nie je zvyknutý," predostiera. S ústretovosťou pri realizácii sa stretávajú v obci, na stavebnom úrade i u pamiatkarov. Spoločne hľadajú prieniky vysneného a možného.

Prečítajte si aj: Michalov hrad ožíva v podobe 3D modelu. Fotograf zhmotnil všetky hrady v pohorí Tribeč Čítajte 

Vzťah k obci si spolumajiteľka novej Grácie nadobudla postupne. "Nikto nechce veriť, ale je to naozaj pravda. Keď sem idem, vždy svieti slnko. Ešte sa mi v živote nestalo, žeby som sem prišla a bolo by zamračené alebo pršalo," hovorí a považuje to trochu za znamenie, že v Solčanoch je vítaná.

"Ja to hovorím veľmi otvorene, na dôchodok sa sem chcem presťahovať. Takže si to staviam trošku aj pre seba. Mne sa táto obec veľmi páči. Žijú tu úžasní ľudia, aj nás prijali pekne, za čo som veľmi vďačná," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 107
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 461
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 660
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 524
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 710
  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 636
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 319
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 157
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 987
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 311
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 8 594
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 069
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Krajská súťaž vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel v Topoľčanoch.

Preteky mali medzinárodnú účasť.


Starosta obce Kamanová, Peter Hudec, so zbúraním budovy nesúhlasí. Chce ju odkúpiť a zrekonštruovať.

Ľudom chcú opäť sprístupniť čakáreň.


Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Pátracia akcia mala šťastný koniec.

Muža odovzdali do rúk záchranárov.


  1. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  2. Štefan Šturdzík: Robo
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  4. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  5. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 636
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 319
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 157
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 987
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 311
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 8 594
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 069
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu