BOJNÁ. Pri príležitosti desiateho ročníka Cyrilometodských slávností na Hradisku Valy v Bojnej bude prebiehať slávnostné uvedenie a krst novej zberateľskej bankovky.

Obec Bojná vydáva zberateľskú 0 eurovú bankovku, ktorá zobrazuje
monumentálnu vstupnú bránu na Veľkomoravské Hradisko Valy a jedny z najstarších kresťanských artefaktov Európy. Nachádzajú sa na nej pozlátené plakety z prenosného oltára a zvon z Bojnej, ktorý je jedným zo štyroch najstarších kresťanských zvonov v Európe.
Pápež Františk zvoní na repliku zvona z Bojnej
Motív bankovky zahŕňa aj vyobrazenie pápeža Františka so zvonom z Bojnej, ktoré vzniklo počas generálnej audiencie v roku 2021 vo Vatikáne. "Ako poďakovanie za návštevu Slovenska bola pápežovi odovzdaná bronzová replika zvonu, ktorý je súčasťou Vatikánskych múzeí. Pápež František si zvon vyskúšal a zazvonil na ňom, počujúc zvuk z 9. storočia," uvádza samospráva.
Zájemcovia ju môžu získať iba na 10. ročníku Cyrilometodských slávností, ktoré sa bude konať 6. júla na Hradisku Valy v Bojnej, čo zvyšuje jej unikátnosť.
Lokalita je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk v strednej Európe. V 9. storočí bolo hradisko významným mocenským, misijným a obchodným strediskom. Pochádzajú odtiaľ tisícky nálezov. Známe pozlátené plakety a zvon boli prinesené na naše územie ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.
"Vstup na podujatie je zdarma. Oficiálna distribúcia bankoviek začne o 12.00 hodine po jej slávnostnom pokrstení a uvedení na európsky trh zberateľských bankoviek," informuje obec.
Zberateľstvo 0 eurových bankoviek
Tieto suveníry patria medzi špeciálne bankovky, ktoré nikdy neboli určené na platbu za tovary alebo služby. Napriek tomu sú obľúbené nielen medzi skúsenými zberateľmi, ale aj medzi turistami, ktorí si radi odnášajú zo svojich ciest originálne suveníry.
Bankovka je vyrábaná prakticky totožným spôsobom ako eurobankovky, vrátane rôznych ochranných prvkov. Každá má svoje vlastné číslo, čo z nej robí cenný zberateľský unikát.
Ich spoločným prvkom je to, že zobrazujú pamiatky, osobnosti, historické miesta či udalosti v krajinách Európy, aby tak poukázali na rôznorodosť a jedinečnosť kultúr a národov.
Zberateľstvo 0 eurových bankoviek odštartovalo začiatkom 21. storočia, keď boli uvedené na trh. Majú za úlohu upútať pozornosť turistov na konkrétne miesta.
Prvým motívom na 0 eurovej bankovke bol francúzsky zámok Marckolsheim. Odvtedy vznikli tisíce rôznych dizajnov a motívov, ktoré predstavujú známe aj menej známe miesta Európy. Časom sa začali objavovať aj dizajny presahujúce európske hranice, a tak dnes môžeme vidieť motívy z Ázie, Stredného východu či Ameriky.