TOPOĽČANY. Priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v Topoľčanoch predstaví tvorbu renomovaného slovenského umelca Stana Masára. V podchode autobusovej stanice otvoria v piatok, 2. augusta o 18 hod. novú inštaláciu s názvom Čas príchodov a odchodov.

Formálna podobnosť s reálnymi informačnými tabuľami
Významný postkonceptuálny umelec a grafický dizajnér v objekte predstavuje pomyselný komentár k našej každodennej skúsenosti s časom a realitou, v ktorej fyzicky existujeme a pohybujeme sa, ako aj bezčasovosti našich myšlienok, v ktorých sa imaginárne prechádzame.
„Tento site-specific projekt využíva upravený ready-made objekt – informačnú tabuľu, ktorú mnohí poznáme zo železničných staníc spred niekoľkých rokov," približuje kurátorka výstavy Zuzana Novotová Godálová.
Podobnosť s reálnymi informačnými tabuľami má pripomínať prchavosť okamihov a neustálu premenu, ktorú zažívame.
Reflektujú čas a ľudskú existenciu
Informačná tabuľa pozostáva zo šiestich riadkov, kde sa striedajú slovné formulácie vytvárajúc formu vizuálnej poézie. V istých intervaloch sa texty menia a vytvárajú kombinácie, ktoré môžu vzájomne akcentovať alebo meniť svoj význam v danom momente.
Inštalácia Čas príchodov a odchodov má viesť k hlbšiemu zamysleniu sa nad tým, ako vnímame čas, ako ho prežívame a ako nás ovplyvňuje v každodennom živote.
„Naša myseľ sa môže túlať v časopriestore, kde sa prepletajú naše minulé skúsenosti, súčasné pocity a budúce očakávania, pričom nám pripomína, že čas je neustále prítomný a zároveň nekonečne plynúci," hovorí kurátorka.
Vznik diela podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia formou štipendia.
O autorovi:
Stano Masár (* 8. december 1971, Bratislava) je slovenský postkonceptuálny umelec a grafický dizajnér. Po ukončení štúdií na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1991 – 1996; odbor: anglický jazyk a literatúra – výtvarná výchova) absolvoval doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave (2009 – 2012). V roku 1994 uskutočnil štipendijný pobyt na Thames Valley University v Londýne. Bol finalistom cien pre mladých umelcov (Essl Award, Cena Oskara Čepana).
Masár sa pravidelne prezentuje na domácich aj zahraničných výstavách a veľtrhoch súčasného umenia (ViennaFair Viedeň, Pulse New York a Miami, Kunst Zürich, Kunstart Bolzano a pod.). Jeho tvorba zahŕňa hravé postkonceptuálne inštalácie a stratégie manipulácie, transformácie a interpretácie, pričom vedome nadväzuje na dedičstvo Dada, Neodada, Fluxu, minimalizmu a konceptuálneho umenia. Zo slovenských autorov ho najvýraznejšie ovplyvnili konceptualisti Ľubomír Ďurček a Július Koller.
Zuzana Novotová Godálová
