TOPOĽČANY. Slovenské národné povstanie je jednou z najvýznamnejších udalostí slovenských dejín 20. storočia. Tento rozsiahly odbojový čin si vyžiadal tisíce životov Slovákov i zahraničných účastníkov. Mnohí z nich pochádzali z nášho regiónu, pričom ďalší sa stali obeťami partizánskej vojny, ktorá pokračovala až do oslobodenia.
Oslavy tejto dejinnej udalosti sa konali už krátko po vojne, v roku 1945, a ich priebeh dnes odkrývajú archívne záznamy.
„Je prirodzené, že ľudia chceli túto udalosť dôstojne pripomenúť. Tak ako aj v súčasnosti, asi najväčšie oslavy SNP, vtedy známeho ako Národné povstanie, boli v Banskej Bystrici,“ vysvetľuje historik Tribečského múzea Ondrej Godál.

Oslavy v centre Povstania trvali šesť dní, od 26. do 31. augusta 1945. Ako dokazujú zachované fotografie, stretli sa s veľkou odozvou u verejnosti. Prvé dni boli prevažne venované športu.
„Zaujímavé je, že v priebehu hlavného dňa osláv sa v štyroch termínoch premietal v biografe pod Urpínom tzv. film povstania. Bolo by určite zaujímavé vedieť, o aký film presne išlo, keďže autentické zábery zo SNP sú pomerne vzácne,“ hovorí historik.
Program prvých osláv SNP v Banskej Bystrici
V nedeľu 26. augusta 1945 sa na ihrisku chlapčenského gymnázia konali ľahkoatletické preteky SSM B. Bystrica – SČM Písek. V priestoroch biografu Pod Urpínom bol pästiarsky zápas TS Topoľčany – ŠK Banská Bystrica.
Na ihrisku ŠK sa začal futbalový turnaj AFK Bohemians – ŠK Bratislava – ZTK Zvolen – ŠK Banská Bystrica. Ale myslelo sa aj na kultúru – popoludní sa konali v biografoch Hron a Pod Urpínom tri predstavenia, a v budove Evanjelického spolku bol naplánovaný večierok.
Dňa 27. augusta sa, okrem pokračovania športových aktivít, otvoril aj zjazd slovenských umelcov a vedeckých pracovníkov vo Veľkej sále Národného domu. V budove starej radnice na námestí bola otvorená výstava Národného povstania v Banskej Bystrici a vo Veľkej dvorane Národného domu spolok Živena prezentoval národopisný program. V podstate podobný program bol naplánovaný aj na 28. augusta.
Hlavným dňom osláv bola streda 29. augusta 1945. O šiestej ráno zobudil mesto slávnostný budíček vojenskej hudby. Dopoludnia pokračovala výstava Povstania v budove starej radnice, o ôsmej hodine ráno sa na ihrisku ŠK Banská Bystrica konalo vyznamenávanie príslušníkov bývalej 1. ČS armády na Slovensku, partizánov a civilných osôb.
O 10. hodine prebiehalo na námestí slávnostné defilé vojska, partizánov a Národnej bezpečnosti pred prezidentom, vládou a členmi SNR. O 16. hodine bola na námestí ľudová manifestácia s prejavom prezidenta a vlády, položil sa základný kameň na pomník obetí Povstania a vyslali sa delegácie s vencami na hroby obetí v Kremničke a na cintoríne pri Majeri.
Deň zakončoval slávnostný banket na počesť prezidenta, vlády a zahraničných hostí v Kúpeľoch Sliač.
Zdroj: Ondrej Godál - Tribečské múzeum v Topoľčanoch
Ako prebiehali oslavy v Topoľčanoch
Ak sa pozrieme na regionálnu históriu, tak zistíme, že v Topoľčanoch boli oslavy skromnejšie, avšak stále pomerne pompézne a dôsledne plánované. Boli zhrnuté len na jeden deň - 29. augusta 1945.
„Osláv sa mali zúčastniť delegácie všetkých obcí vtedajšieho okresu. Nemali prísť len tak, mali si priniesť aj rôzne alegorické vozy alebo obrazy charakterizujúce hospodársky život dediny alebo mesta,“ hovorí Ondrej Godál.
Pripomína tiež, že museli byť označené a každá delegácia musela bezpodmienečne niesť aspoň dve štandardy – štátnu vlajku a vlajku ZSSR. Zúčastniť sa mali aj členovia miestnych národných výborov, a to v čo najväčšom počte – oni boli osobne zodpovední aj za poriadok v jednotlivých delegáciách.