UHROVEC. Sloboda nie je samozrejmosťou, ale je to hodnota, o ktorú musíme neustále dbať a chrániť ju. Počas sobotných krajských osláv 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) na Jankovom vŕšku v okrese Bánovce nad Bebravou to povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

"SNP nás ako národ postavilo pred 80 rokmi na víťaznú stranu dejín. Ukázalo svetu, že Slováci odmietajú kolaboráciu s nacistickým Nemeckom a sú ochotní bojovať za svoje ideály. Impozantná mohyla na Jankovom vŕšku symbolizuje slobodu a novú cestu slovenského národa. Je to memento, a na to musíme spoločne všetci pamätať," uviedol v slávnostnom príhovore Takáč.
Podľa neho je našou povinnosťou uchovávať pamiatku hrdinov SNP a odovzdávať ich odkaz ďalším generáciám. "Odvahu a odhodlanie obyčajných ľudí si dnes s odstupom času vážime o to viac, lebo už poznáme skutočnú cenu mieru a slobody. Nech je pre nás hrdinstvo partizánov inšpiráciou k tomu, aby sme si vážili demokraciu, ľudské práva a slobodu, za ktoré oni položili svoje životy," vyhlásil Takáč.
Poznamenal, že budúcotýždňové celoslovenské oslavy 80. výročia SNP budú otvorené verejnosti. "Osemdesiat rokov je podľa mňa veľké číslo a som rád, že vláda si uctieva a pripomína SNP patričným spôsobom, čo nebolo štandardom po minulé roky," dodal minister.
Krajské oslavy 80. výročia SNP pripravil Trenčiansky samosprávny kraj, mestá Bánovce nad Bebravou a Partizánske, obec Uhrovec a Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín. Pamätné miesto na Jankovom vŕšku roky organizuje a skultúrňuje obec Uhrovec.
„V tomto roku sa nám podarilo získať finančnú dotáciu od Úradu vlády a mohli sme komplexne zrekonštruovať mramorovú strechu na pamätníku, ktorý je kultúrnou pamiatkou,“ vysvetlila starostka Zuzana Máčeková. Pietne miesto uprostred prírody obec postupne, malými krokmi pretvára.
„Toto miesto symbolizuje odvahu všetkých tých ľudí, ktorí bojovali počas 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Najväčší odkaz, ktorí nám títo hrdinovia nechali, môžeme napĺňať v každodennom živote, našou prácou a rozhodnutiami, ktoré môžeme urobiť pre to, aby sme mali lepšiu budúcnosť, aby sme žili v slobode a budovali spoločnosť postavenú na tolerancii a rešpektovaní názorov,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška.
Súčasťou slávnosti boli ukážky bojov z druhej svetovej vojny, pochod Nesmrteľného pluku a zapálenie vatry. V kultúrnom programe sa predstavili rocková skupina Gladiátor, umelecký súbor Lúčnica či hudobná skupina Sokoly.
