BOJNÁ. Jedna z najvýznamnejších osobností Slovenského národného povstania študovala v Rímskokatolíckej meštianskej škole školských bratov v Bojnej. Na počesť generála Jána Goliana odhalili počas osláv 80. výročia SNP v obci Bojná pamätnú tabuľu s jeho podobizňou.

„Pri bádaní v historických prameňoch obce Bojná sme narazili na meno Ján Golian, žiak Rímskokatolíckej meštianskej školy školských bratov v Bojnej," približuje starosta obce Jozef Stankovský.
Pri pátraní v múzeu SNP v Banskej Bystrici sa im podarilo preukázať, že nejde o zhodu mien, ale skutočne o meno hrdinu Slovenského národného povstania.
"Práve táto známa škola bola pevným základom jeho morálnych a charakterových vlastností, ktoré neskôr vo svojej vojenskej kariére zúročil, vďaka čomu sa Slovensko postavilo na stranu víťazov druhej svetovej vojny," hovorí hrdo starosta.
Omyl s krstným menom
Na vysvedčeniach budúceho generála z tunajšej školy, od roku 1917 do roku 1921, ale nestojí meno Ján Golian ale Jenő, v neskorších ročníkoch dokonca Eugen Golian.
V článku sa dočítate aj:
- ako sa učil Ján Golian podľa hodnotení na vysvedčení,
- kto vytvoril pamätnú tabuľu na poctu významnému generálovi,
- čo zo života Jána Goliana vie iba málokto?
Nezrovnalosti vysvetľuje list od riaditeľa školy v Bojnej z roku 1922, kde sa píše:
„Riaditeľstvo rímskokatolíckej meštianskej školy v Bojnej dovoľuje si vysvetliť omyl, ktorý vznikol u žiaka Vašej školy Jána Goliana. Keď menovaný žiak do našej školy prišiel, profesori i žiaci menovali ho krstným menom János (t. j. Ján) , pretože ale toto meno je veľmi čo do znenia podobné menu Jenő (t.j. po slovensky Eugen), začali ho niektorí menovať týmto menom Jeno. Toto meno dostalo pomaly prevahu nad jeho pravým krstným menom János. Jeho jediné správne krstné meno je János, t. j. Ján, ako tomu nasvedčuje aj jeho krstný list.“