Situácia v radoch Policajného zboru na Slovensku je dlhodobo alarmujúca. Nedostatok policajtov, nízke platy a zlé pracovné podmienky vedú k narastajúcej nespokojnosti.
V niektorých regiónoch je situácia taká kritická, že oddelenia sú nútené spájať sily len preto, aby zabezpečili aspoň základné hliadkovanie.
Policajný zbor prichádza o stovky policajtov ročne, ďalší svoj odchod zvažujú s možnosťou, odísť do konca septembra s výhodným výsluhovým dôchodkom.
"Chceli sme aspoň nejakú valorizáciu, nie aby nám to teraz kompenzovali nejakými nezmyselnými, narýchlo ušitými príplatkami," hovorí policajt ŠTEFAN BIRMON z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Topoľčanoch, ktorý vystúpil na podporu svojich kolegov.
Je iniciátorom petície, ktorá poukazuje na zlé podmienky v Policajnom zbore. V utorok ju odovzdal do vlastných rúk ministra vnútra. V rozhovore prezrádza, čo dnes policajtov najviac trápi a približuje dôvody, prečo mladých táto práca neláka.
Ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi ste odovzdali petíciu v ktorej žiadate zlepšenie finančných aj pracovných podmienok. Aké podmienky by podľa vás boli optimálne, aby policajtov motivovali?
Petíciou sme vyjadrili nesúhlas s nula percentným navýšením tento rok. To bola najväčšia rana, že sa nenašlo ani jedno, dve, alebo tri percentá. Nikto nechcel desať ani dvadsať percent, to je jasné. Väčšina policajtov si uvedomuje v akej ekonomickej situácii sa nachádza krajina.
Chceli sme aspoň nejakú valorizáciu, nie aby nám to teraz kompenzovali nejakými nezmyselnými, narýchlo ušitými príplatkami. To sme nechceli.
Koľko je optimum, to je ťažká otázka. To je na rokovaní, čo si štát môže dovoliť a koľko je už motivačné pre policajta.
Kedy ste začali spisovať petíciu?
Petícia bola rozbehnutá zároveň s Odborovým zväzom polície SR, ktorý je najväčší odborový zväz. Ja som ju inicioval ešte o týždeň, dva skôr.

Sám som zbieral podpisy, preto je ich tam iba osemsto. Iba v úvodzovkách, pretože boli fyzicky vyzbierané. S tými ľuďmi som sa rozprával alebo komunikoval s ľuďmi, ktorí ich zbierali. Bolo to z presvedčenia, vydiskutované.
Je to osemsto silných podpisov od ľudí, ktorí si uvedomujú problémy, ktoré v zbore nastali. Nie iba peniaze, ale ani podmienky, ani materiálno-technické zabezpečenie, nič sa nezlepšuje takým tempom, ako by sa malo.
Čo sa teda týka pracovných podmienok, ktoré veci policajtov najviac trápia?
Platové podmienky, to je jasné. Ale to je v každom zamestnaní, kde vám mzda ubúda, tam je nespokojnosť. A u polície nám tento rok mzda vplyvom inflácie a zvyšovania cien klesala.
Medzi ďalšie najvypuklejšie problémy patrí nefungujúci kariérny rast. Funkcie sa prideľujú halabala, je to chaos. Záleží na individuálnych rozhodnutiach konkrétnych manažérov a nie vždy sa dostane do funkcie človek, ktorý má na to predpoklady.
Systém odmeňovania tiež. Za starých čias fungovalo, že keď sa podarilo niečo dobré, poriešiť fakt zreteľahodný prípad, na druhý deň mal okresný riaditeľ kompetenciu udeliť vám odmenu.
Neboli to milióny, boli to drobné, ale bolo to ocenenie a veľký motivačný prvok. Keby to zaviedli, myslím, žeby sa to osvedčilo, pretože by to zvýšilo motiváciu pracovať ešte viac a kvalitnejšie. Samotní občania by takto namotivovaného policajta ocenili.
Ale podotýkam, to sú veci, ktoré musia byť nad rámec tých bežných povinností a pracovných úloh. Keď sa podarí policajtovi z vlastnej iniciatívy niečo vymyslieť, objasniť, poprípade niekomu zachrániť život za cenu nasadenia toho vlastného, to si zaslúži ocenenie. Písomná pochvala alebo iná forma odmeny je fajn, ale hypotéku vám nesplatí.
Stretla som sa aj s názormi, prečo zvyšovať platy policajtom, ktorí sedia len v kancelárii. Aký na to máte názor?
Nesúhlasím s tým. My sme súkolie a v tom súkolí musí pracovať každé koliesko. Keď zmeníte parametre iba jedného kolieska, to druhé už do neho nezapadne a systém sa prestane krútiť. Ja si osobne myslím, že aj ten policajt v kancelárii, aj ten policajt na ulici, má svoju funkciu v tom systéme.
Nerozdeľoval by tom takto, to je cesta do pekla, že ty si dôležitý menej, ty viac. Tam ide skôr o prax, stupeň vzdelania, odbornosť, dobu koľko slúžiš, ako robíš, kvalitu práce a prístup.
Namiesto celoplošných odmien radšej navýšiť mzdu, aby si dostal to, čo máš dostať. Človeka to skôr namotivuje prísť do zboru a robiť. A keď robíš nad rámec, tak systém odmien, ktorý bude fungovať.
Aké sú reálne mzdové podmienky na polícii?
Ľudia majú predstavu o obrovských megadôchodkoch, obrovských megamzdách, fantastických dvojtisícových číslach. Realita je trochu krutejšia.
Policajti majú nástupný plat v čistom pod tisíc eur, to nie je veľmi motivačné, keďže od prvej služby po nich chceme aj určitý stupeň výkonnosti. A hlavne, keď to porovnáte s nástupným platom a benefitmi v okolitých fabrikách so silným postavením na trhu práce.
Kolega, ktorý nastúpil pred štyrmi rokmi, teraz ledva prekročil tisícku. Keď si započítate životné náklady, prípadne hypotéku, ženu na materskej, tak vám veľa nezostane. Zrejme preto mladí hľadajú životné príležitosti inde a nie u polície.
Problém je, že ten rast mzdy u nás zaspal dobu, tento rok sa dokonca zmenil na pokles mzdy. Na problém neaktuálnych platových tried sa pritom poukazuje už dlhodobo, bez odozvy.
Riešenie mzdových požiadaviek policajtov vyžaduje komplexnú reformu. U polície sú tabuľkové platy. Súčasný stav je taký, že jednotlivé platové triedy vôbec neodzrkadľujú reálne požiadavky a potreby Policajného zboru.
Napríklad I. platová trieda určuje funkčný plat vo výške tisíc eur v hrubom. Postačuje úplné stredoškolské vzdelanie. Tieto podľa mňa neadekvátne peniaze sú určené pre policajta, ktorý ide prvý na miesto činu do neznámeho prostredia, vykonáva prvotné úkony, ktoré následne slúžia ako podklad pre ďalšie konanie.
Jednoducho musí robiť veľakrát ťažké rozhodnutia pod tlakom a v priebehu pár sekúnd, ktoré môžu byť nezriedka aj nezvratné. Okrem toho plní aj úlohy, ktoré mu neprislúchajú, lebo veľakrát to jednoducho nemá kto robiť. Samozrejme za tie peniaze má byť ochotný nasadiť aj svoj vlastný život pri plnení úloh. Je jasné, že toto by nikto nerobil, tak tu máme ešte systém príplatkov a prídavkov.
Ako funguje prideľovanie príplatkov?
Niektoré sú nárokovateľné ako napríklad výsluha, niektoré sú ale nenárokovateľné ako osobný príplatok a závisia od vášho nadriadeného, respektíve od toho, či na to sú, alebo nie sú vyčlenené peniaze. Teda nie, že či kvalitne a nad rámec povinností odvádzate svoju prácu.
Tento systém príplatkov je momentálne využívaný aj na zvyšovanie mzdy, čo je ale z dlhodobého hľadiska neudržateľné a hlavne neprehľadné.

Takže reforma odmeňovania je nevyhnutná a zásadná, možno by konečne pomohlo naviazanie odmeňovania policajtov na minimálnu mzdu v hospodárstve alebo podobný automat, aby policajti mali istotu, že keď nabudúce bude treba konsolidovať verejné financie, tak aspoň ich základných miezd sa to nedotkne. Ale ako hovorím, toto je na širšiu odbornú debatu, ktorá, dúfam, sa už čoskoro začne.
Niekedy to bolo tak, že u polície bolo možno lepšie, mzda bola vyššia, bola tam vidina dôchodkov. Paradoxne, ani to čo ľudia najviac závidia, vidina tých výsluhových dôchodkov mladých teraz nedokáže presvedčiť.
Mám dojem, že ľudia dnes viac pozerajú na prítomnosť a nie na budúcnosť.
Áno, to som chcel povedať, nejaká vízia, že raz možno budem poberať dôchodok, už dnes neláka. Chcú žiť teraz, v tejto chvíli. Čiastočne im dávam za pravdu. Banka chce hypotekárnu splátku teraz, nie o tridsať rokov.
Možno voľakedy, keď to bolo pätnásť rokov, to sa však zmenilo, rovnako ako výpočet takého dôchodku. Vtedy prichádzali do zboru s tým, že si odslúžia 15 rokov, zoberú dôchodok, budú mať nejakú istotu a nájdu si druhé zamestnanie.
Ale dnes takáto vízia padla, policajt musí odslúžiť minimálne 25 rokov a jeho výsluhový dôchodok už nebude tak vysoký, ako to bolo v minulosti.
Niekedy bol problém dostať sa do zboru, boli pomaly čakacie zoznamy. Dnes je problém niekoho dostať do Policajného zboru. Doba sa zmenila a nikto kompetentný na to dodnes primerane nezareagoval.
Prečo táto práca mladých neláka? I keď z toho, čo ste povedali, je už mnohé asi zrejmé.
Nie každý na to má, mentálne aj fyzicky, ale hlavne mentálne. Niekto má problémy sám so sebou, nieto aby ešte riešil problémy druhých. Na políciu sa nikto nepôjde pochváliť, že sa mu darí. Tam vás čakajú len negatívne veci, problémy, zlo.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako hodnotí náročnosť prijímacích skúšok a koľko trvá zaučiť nového policajta,
- aký postoj má k jednorazovým 5000-eurovým príspevkom a príspevku na bývanie,
- či podľa neho hrozí kolaps v polícii,
- prečo nepripisuje vinu za stav v zbore súčasnej vláde?
Tam nemáte nič pozitívne, to tam nehrozí. Nie každý dokáže vstrebať toľko negatívnych vecí. Mladí sú dnes trocha menej odolní, rozhádže ich hocičo. Chcú sa postarať o seba, o svoju zábavu, o svoj komfort a nechcú riešiť problémy druhých.
Ale nájdu sa aj takí, prídu namotivovaní mladí chalani, chcú robiť. Ale ten systém ich tak zadupe do zeme, že sú demotivovaní behom troch, štyroch rokov. Voľakedy vyhorel policajt tak po desiatich rokoch, dnes to nedávajú už po piatich rokoch.