OPONICE. Už od siedmej ráno panuje na Oponickom hrade čulý ruch. Štyria chlapi sem dochádzajú každý pracovný deň s cieľom obnoviť hrad skrytý v pohorí Tribeč do čo najpravdepodobnejšej podoby.
So zveľaďovaním hradu, ktorý mal pôvodne plniť strážnu funkciu hranice Čákovskej dŕžavy, začali dobrovoľníci už v roku 2001.
Celková dispozícia hradného komplexu sa postupne upresňuje na základe archeologických výskumov, ktoré zastrešuje katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Cieľom občianskeho združenia Apponiana je urobiť z hradu samostatne fungujúcu jednotku, kde by mohol každý návštevník zažiť stredovek na vlastnej koži a stráviť niekoľko nocí v diskomforte 16. storočia.
Do programu sa tento rok nedostali
"Teraz budeme chystať materiál na murovanie, nejaké kamene už máme nachystané. Navyšovať budeme múr na nádvorí," približuje Tibor Lakatoš z Topoľčian, ktorý sa obnove venuje už šiestu sezónu. Do Oponíc dochádza každé ráno.
V článku sa dočítate aj:
- Z akých finančných zdrojov obnovujú hrad,
- koľko nálezov bolo nájdených počas archeologických výskumov,
- kedy sa bude tento rok konať dobové podujatie Stredovek na Oponickom hrade.
"Je to síce len na tri mesiace, bol by som rád, keby to trvalo aj dlhšie. Robíme, koľko sa dá," hovorí a dodáva, že keď bolo financií viac, robilo viac chlapov.
Výrazný pokrok v obnove zaznamenávali najmä v čase zapojenia v projekte, ktorý združeniam umožňoval zamestnávať pracovníkov zo znevýhodneného prostredia evidovaných na úrade práce.
V programe Ľudia a hrady II tento rok nefigurujú, úrady práce uzavreli zmluvy s viac ako tridsiatimi obcami a občianskymi združeniami na obnovu hradov, Apponiana na zozname nie je.