PARTIZÁNSKE. Samospráva Partizánskeho chce zabezpečiť dekarbonizáciu a modernizáciu systému centrálneho vykurovania v meste. Využiť chce pritom ekologické zdroje v podobe solárneho poľa, prípadne fotovoltickej elektrárne, geotermálne vrty a odpadové teplo. Výsledkom má byť prepojenie systémov, zníženie emisií i ekonomická udržateľnosť a stabilná cena tepla.

Problematikou prípravy a realizácie komplexného projektu dekarbonizácie vykurovania sa bude zaoberať pracovná skupina zložená z odborníkov, poslancov a zamestnancov mesta, jej zriadenie a zloženie odobrili poslanci na svojom rokovaní v utorok.
Mesto môže byť modelovým príkladom
Súčasný systém centralizovaného zásobovania teplom (CZT) v meste označila samospráva za nie dostatočne efektívny podľa aktuálnych štandardov.
"Modernizácia pre Partizánske by mala priniesť vyššiu mieru efektivity a do budúcna aj nižšie ceny, ktoré budú dokladovať vývoj na trhu aj v nadväznosti na využívanie aj obnoviteľné zdroje energie. Či už ide o slnečné žiarenie a fotovoltiku, geotermálnu energiu a biomasu," uviedol pre TASR primátor Jozef Božik.
Samospráva chce podľa neho totiž prepojiť zdroje zo sídliska Šípok so zdrojmi zo sídliska Luhy, keďže na nich žije viac ako 11-tisíc obyvateľov.
Partizánske je podľa primátora jednou z mála samospráv, ak nie jedinou, ktorá pripravuje stratégiu nízkotepelného bezuhlíkového hospodárstva, a to je budúcnosťou pre celú Európu.
"Výhodou s porovnaní s inými mestami je to, že to máme postavené na verejnom vlastníctve, teda vlastníctve samosprávy. V tomto duchu môže byť Partizánske modelovým príkladom pre celé Slovensko do budúcna," dodal.
Získajú bezplatnú pomoc
Pomoc pri nastavení nového systému CZT poskytne bezplatne mestu Európska investičná banka (EIB). V rámci nej špecialisti z EIB navrhnú najvhodnejšie spôsoby riešenia s ohľadom na požiadavky mesta, ekológiu a možnosti financovania.
Dodávku tepla v meste zabezpečujú Technické služby mesta Partizánske a súkromná spoločnosť, ktorá dodáva teplo pre priemyselný park. Technické služby prevádzkujú zdroj tepla Šípok, dvadsať plynových kotolní a niekoľko blokových odovzdávacích staníc tepla na sídlisku Luhy a v centrálnej zóne mesta, ako i kompaktné odovzdávacie stanice na sídlisku Šípok, pričom teplo je dodávané tepelnými rozvodmi s celkovou dĺžkou takmer 30 kilometrov a celkovým inštalovaným výkonom takmer 42 megawattov. Súčasný systém využíva prevažne zemný plyn a biomasu.
