TOPOĽČANY. Do Topoľčian zavítal 12. septembra tím z Úradu pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý viedla komisárka Zuzana Stavrovská.
V rámci svojho programu navštívili aj špeciálnu triedu pre deti s poruchami autistického spektra v Základnej škole s materskou školou Gogoľova v Topoľčanoch, ktorá v septembri otvorila svoje brány pre zdravotne znevýhodnené deti už po piatykrát. Historicky prvá takáto trieda v okrese je určená pre troj- až šesťročné deti.
"Detičiek je šesť, tri pani učiteľky. Chodieva nám vypomáhať školská pani psychologička. Tento rok sme dostali peniaze na asistentov, takže máme aj ich výpomoc," predstavuje osadenstvo v škôlke Jana Ďurinová, zástupkyňa Materskej školy pri Základnej škole Gogoľova v Topoľčanoch.
Využívajú snoezelen i canisterapiu
Deti majú vytvorený vlastný vzdelávací program, s ktorým sa oboznamujú pomocou kartičiek. Po príchode do škôlky ich čaká precvičovanie jemnej a hrubej motoriky, lepenie, kreslenie či maľovanie.
"Stáva sa, že keď je dieťa nespokojné alebo má problém so svojím výkonom, pretože ony tie pocity nevedia dávať najavo, tak sa rozhnevajú. Máme miestnosť snoezelen na upokojenie detí," vysvetľuje.
Po desiate nasleduje telovýchovná hodina v telocvični a vzdelávacie činnosti. Raz do týždňa ich navštevuje vyučujúca s dvoma psami vycvičený špeciálne na canisterapiu.
Pomocná psychoterapeutická metóda má u nich výborný ohlas. "Deti túto canisterapiu milujú, s tým psom dokážu naozaj nadviazať lepší vzťah aj kontakt ako s ľuďmi," hovorí zástupkyňa.
Možnosť integrácie závisí od pridružených ochorení
Deti začleňujú aj do bežného chodu a akcií organizovaných v materskej škole. Čo sa týka následnej integrácie do bežnej základnej školy, záleží predovšetkým od stupňa postihnutia.
"Mali sme chlapca, ktorý nastúpil do základnej školy u nás na Gogoľovu ulicu, bol funkčným autistom. Väčšinou je ale pri autizme pridružené i nejaké mentálne postihnutie a v takom prípade je ťažšie zaradiť dieťa do bežného kolektívu," vysvetľuje pedagogička.

Počet detí s autizmom podľa nej stúpa a záujem o návštevu špeciálnej škôlky je stále väčší. "Žiaľ, nemôžeme uspokojiť všetkých rodičov, pretože naozaj deti môžu byť v triede štyri plus dve výnimky. Je to určite náročné priestorovo aj finančne takúto triedu zriadiť," hovorí Ďurinová.
Spätná väzba od rodičov detí, ktoré triedu navštevujú, je ale podľa nej úžasná a sú vďační, že sa takúto triedu vôbec podarilo otvoriť.
V článku sa dočítate aj:
- s akými problémami v prípade vytvárania podporných opatrení sa školy boria,
- s akými situáciami sa v praxi stretávajú,
- čo chce Úrad pre osoby so zdravotným postihnutím skúmať?
Nedostatok odborníkov je potrebné riešiť
Rodičia majú podľa jej skúseností neraz i problém s včasnou diagnostikou, keďže čakacie doby sú dlhé a odborníkov v regióne nedostatok.
"Pravidelne sa zúčastňujeme rôznych stretnutí aj so zdravotníckymi zamestnancami, s lekármi, psychiatrami, aj s pedopsychiatrami. Fakt je ten, že pedopsychiatrov je veľmi málo," hovorí komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. Podľa jej informácií bolo začiatkom roka v rámci Slovenska len 48 psychiatrov, ktorí sa venujú detskej psychiatrii.
"Počet detí, ktoré potrebujú psychiatrickú starostlivosť, narastá a je dôležité, aby sa s tým Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zaoberať a riešiť, ako tento problém odstrániť," hovorí. Na zistenia z monitoringov upozorňuje ako členka Rady vlády SR pre duševné zdravie, ktorá je poradným orgánom vlády Slovenskej republiky.
Počet podnetov sa zvyšuje
Štát podľa nej ponúka celé spektrum pomoci vo forme peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. "Je naozaj dôležité, aby to dieťa bolo posúdené, že je to dieťa so zdravotným postihnutím, lebo musí spĺňať tie parametre, ktoré vyžaduje zákon," približuje.
Jednou z najčastejších foriem pomoci je predĺžený rodičovský príspevok do šiestich rokov dieťaťa, ktoré má po posúdení uznaný dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
"Minulý rok sme ale museli konštatovať, že sa nám zvýšil počet podnetov, kde rodičia namietali, že nedostali predĺžený rodičovský príspevok a bolo to práve pri deťoch s autizmom alebo s inými mentálnymi, či duševnými ochoreniami," hovorí Lenka Bodnárová z referátu starostlivosti o maloletých.