TOPOĽČANY. Najväčšieho hniezdiaceho dravca Slovenska možno pozorovať aj v okolí Topoľčian. Hoci orliak morský obýva predovšetkým morské pobrežia, v našich podmienkach žije v blízkosti riek a vodných nádrží, kde nachádza dostatok potravy. Jeho jedálny lístok totiž tvoria z väčšej časti ryby, uloví však i cicavce a vtáky, nepohrdne dokonca ani zdochlinami.
"Čo sa týka územnej pôsobnosti CHKO Ponitrie, každoročne je tu sledovaných niekoľko párov a hniezdísk," približuje Roman Slobodník, ornitológ a špecialista na dravé vtáky z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. V prípade, že sa hniezdo nachádza na dostupnom mieste a dovoľujú to časové možnosti, mláďatá sa označia. Takýmto spôsobom sa dá sledovať, ako dlho vtáky žijú, kam lietajú, či sú verné lokalite, kde sa vyliahli a či hniezdia s tým istým partnerom.
Lovné teritórium orliaka je rozsiahle, zachytiť na fotografii sa ho pri vodnej nádrži v podarilo aj amatérskemu ornitológovi Pavlovi Bebčákovi z Topoľčian.
"Bol to úžasný pocit, vedel som, že to nie je bežný druh dravca. Už podľa tej stavby tela a obrovského zobáku som tušil, že to bude orliak morský," opisuje.
Snímky si overil a informácie o výskyte posunul ďalej ornitológom z Ochrany dravcov na Slovensku, s ktorými úzko spolupracuje.

Populácia orliakov stúpa
Populácia dravca, ktorého rozpätie krídel dosahuje až 240 centimetrov u nás každoročne pomaly stúpa.
"Známych je 65 hniezdnych teritórii, pričom jadro slovenskej populácie je na juhozápade krajiny," hovorí Roman Slobodník.
Pred tridsiatimi rokmi by ste hniezdiaci pár na Slovensku hľadali márne. "Na našom území hniezdil do roku 1964, následne sa druh ako hniezdič vrátil až v roku 1998," upresňuje ornitológ. Za poklesom európskej populácie v tom čase možno hľadať priveľkú chemizáciu prostredia, znečistenie riek, ale aj priame prenasledovania človekom.
Druh možno pomerne jednoducho identifikovať. "Má typický klinovitý chvost a tiež mohutný zobák. Sfarbenie sa počas života mení, kým mláďatá sú čokoládovo tmavé, staré vtáky majú typickú svetlú hlavu a biely chvost," opisuje Slobodník.
Zaujímavosti o orliakovi morskom zo zahraničia
Aktuálne prebiehala celosvetová konferencia o tomto druhu v Chorvátsku, kde tento druh lokálne má jednu z najvyšších koncentrácii na svete. V oblasti Kopački rit hniezdi na 20 tisícoch hektároch až 90 párov, čo je zaujímavé číslo v porovnaní napríklad s celoslovenskou populáciou.
Na konferencii odznel aj zaujímavý príspevok zo Škótska, kedy jeden samec hniezdil s dvoma samicami na hniezdach vzdialených medzi sebou až 45 kilometrov. Jedna samica na začiatku hniezdenia prišla o partnera a tento samec jej sekundoval. Obe hniezdenia dopadli úspešne, čo považujem za obdivuhodný výkon.
Z hľadiska dlhovekosti sú tu potom taktiež zaujímavé údaje, v Dánsku hniezdila samica, ktorá sa vyliahla pred 39 rokmi v Nemecku a jej partner nebol výrazne mladší, keďže je vo veku 26 rokov.
Zdroj: Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku
Pozorovali kršiaka rybára z Fínska i kane popolavé
V našom regióne je ale možné pozorovať viaceré ohrozené druhy dravcov, ktoré sa na Slovensku vyskytujú skôr raritne. Ornitológovia považujú v regióne za zaujímavý napríklad výskyt kršiaka rybára.
V článku sa dočítate aj:
- aké ďalšie vzácne druhy dravcov boli pozorované v našom regióne,
- koľko zo zaznamenaných hniezdení kani popolavej pri Nitre bolo úspešných,
- aký je náš najpestrejšie sfarbený dravec,
- aké dravce k nám prilietavajú pred zimou,
- zaznamenali tento rok prípady otrávených alebo zastrelených dravcov v regióne?
"Ide o druh, ktorá sa pravidelne vyskytuje na Slovensku počas jarnej aj jesennej migrácie. Avšak tento rok sa podarilo Dušanovi Čanigovi identifikovať jedinca, ktorý mal na sebe krúžok a podľa neho vieme, že ide o jedinca, ktorý bol označený vo Fínsku ako mláďa na hniezde," hovorí Slobodník.

V okolí bola pozorovaná aj mimoriadne vzácna kaňa popolavá, ktorá je vzhľadom na početnosť ohrozenejším druhom ako sú napríklad orly. Rizikovým sa pre tento druh stávajú najmä poľnohospodárske aktivity. Hniezdia totiž na zemi, častokrát v obilí. Mláďatá alebo vajíčka sú zároveň ľahšie prístupné pre rôznych predátorov, ako sú líšky, kuny a iné živočíchy.