Aj tento rok si všímame čoraz viac mužov s pestovanými fúzmi. Nie je to len o móde – ide o dôležitý symbol kampane za osvetu mužského zdravia. November je mesiacom, ktorý upriamuje pozornosť na prevenciu rakoviny prostaty a semenníkov, pričom pestované fúzy sú jedným z hlavných poznávacích znamení tejto iniciatívy.
Na Slovensku sa počet mužov s týmito ochoreniami neustále zvyšuje. Alarmujúce je, že mnohí z nich odkladajú návštevu lekára, čo vedie k neskorej diagnostike. V počiatočných štádiách navyše rakovina prostaty či semenníkov väčšinou nevykazuje žiadne viditeľné príznaky, čo pacientov utvrdzuje v pocite, že všetko je v poriadku.

Dôsledkom je, že mnohí muži prichádzajú k lekárovi až v neskoršom štádiu ochorenia, keď už liečba býva komplikovanejšia a menej účinná. Preto je prevencia a osveta kľúčovým nástrojom na zníženie počtu neskoro diagnostikovaných prípadov.
Liga proti rakovine každoročne upozorňuje na dôležitosť prevencie onkologických ochorení a podporuje verejnosť v aktívnej starostlivosti o svoje zdravie. V rámci kampane Movember, ktorá sa zameriava na mužské onkologické ochorenia, sa snaží motivovať mužov k preventívnym prehliadkam a informuje o dôležitosti samovyšetrenia.
O význame kampane a o tom, ako sa mení postoj mužov k prevencii, nám viac prezradila PETRA BENCZYOVÁ, PR manažérka Ligy proti rakovine.
Môžete stručne popísať, o čom je kampaň Movember a aký je jej hlavný cieľ?
Movember je osvetová kampaň, ktorá má za cieľ upriamiť pozornosť mužov na prevenciu mužských onkologických ochorení, najmä rakoviny prostaty a semenníka.
Ako sa z novembra stal Movember?
Názov vznikol v roku 2003 z anglických slov moustache (v preklade fúzy) a november zo zámerom, aby muži vedeli viac o prevencii onkologických ochorení, chodili aktívne na preventívne prehliadky a nezabúdali ani na samovyšetrenie.
Tento mesiac sprevádza aktivita, ktorá je nápadná a interaktívna, muži si nechávajú fúzy a fotia sa tak na sociálne siete, alebo ukazujú vo svojom okolí.
V článku sa dočítate aj:
- prečo nepostačuje samovyšetrenie a je potrebná pravidelná návšteva odborníka,
- od akého veku a v akých intervaloch sa odporúča absolvovať preventívne prehliadky,
- aké sú najväčšie prekážky, ktoré mužov odrádzajú od toho, aby ich pravidelne absolvovali?
Čo sa podľa vás zmenilo v povedomí ľudí o mužskom zdraví od začiatku kampane na Slovensku? Vidíte zmenu v postoji mužov voči ich zdraviu a preventívnym prehliadkam?
Čím viac sa o návšteve urológa a samovyšetrení hovorí ako o bežnej a samozrejmej záležitosti, tým sa stáva táto forma prevencie menším tabu. Stále však platí, že veľkým iniciačným prvkom sú práve ženy - matky, či partnerky mužov.
Samovyšetrenie semenníkov sa mužom odporúča vykonávať raz mesačne od 15 rokov. Je možné si aj prostatu vyšetriť doma?
Rakovina prostaty je druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov na celom svete. Lekárska prehliadka je vždy presnejšia.
Určitou prevenciou môže byť aj samovyšetrenie prostaty a sledovanie možných varovných signálov, ktoré však môžu upozorniť až na pokročilejší problém. Preto je dôležité upozorňovať na pravidelnú návštevu odborníka.
Od akého veku a v akých intervaloch sa odporúča absolvovať preventívne prehliadky?
Odhaduje sa, že rakovinou prostaty trpí na Slovensku približne deväťtisíc mužov, pričom ročne pribúda takmer dvetisíc nových prípadov. Väčšina prípadov sa vyskytuje u mužov nad 50 rokov.
Riziko je vyššie u tých mužov, u ktorých sa už toto ochorenie vyskytlo, tu je odporučená preventívna urologická prehliadka mužom už od 40. roku. Muž má nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u urológa raz za tri roky od 50. roku života.
A čo sa týka rakoviny semenníkov?
V prevencii rakoviny semenníka sa odporúča samovyšetrenie - prehmatávanie a pozorovanie semenníkov raz za mesiac od 15. roku. Nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u urológa majú muži rovnako, raz za tri roky od 50. roku života.
Aké sú podľa vás najväčšie prekážky, ktoré mužov odrádzajú od toho, aby ich pravidelne absolvovali?
Dlhodobo sa uvádza strach z možného pozitívneho nálezu, nedostatok času, či informácii.
Stretávate sa s pozitívnymi ohlasmi zo strany mužov, ktorí sa vďaka tejto kampani rozhodli absolvovať preventívne vyšetrenia?
Áno, či už to boli známe osobnosti popdporujúce komunikačnú kampaň, alebo muži, ktorí sa o tejto kampani dozvedeli a následne absolvovali prevenciu, alebo jej myšlienku šírili ďalej.

Liga proti rakovine - Pomoc pre onkologických pacientov
Primárnym cieľom občianskeho združenia Liga proti rakovine je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Na Slovensku pôsobia viac ako 34 rokov. Občianske združenie je členom Európskej asociácie Líg proti rakovine i členom Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC) so sídlom v Ženeve.
Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie, pomoc v riešení zložitých situácií, ktoré sa vyskytli vo vašom živote v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia alebo sa chcete informovať ohľadom prevencie, majú zriadenú Onkoporadňu, ktorá slúži na bližší kontakt s odborníkmi. Na skúsených doktorov, psychológov, asistentov výživy a sociálno-právne poradkyne sa môžete obrátiť na bezplatnej linke 0800 11 88 11.
V Bratislave a v Košiciach poskytujú službu sprievodcu pre onkologických pacientov. Zastrešuje komplexné mapovanie potrieb onkologického pacienta počas liečby. Pomáha zorientovať sa pacientovi v sociálnych otázkach, v komunikácii s lekárom, či v nejasnostiach súvisiacich s ochorením.
Projekt Sieť onkopsychológov, ktorý realizujú, slúži na psychologickú pomoc pre onkologických pacientov. Bezplatné služby onkopsychológov v rámci podporných skupín sú určené aj na podporu príbuzným onkologických pacientov a pozostalým, ktorých blízki zomreli v dôsledku rakoviny.
Pre onkologických pacientov organizujú výlety, relaxačné pobyty a rodinné týždňovky, rovnako ako i ďalšie voľnočasové aktivity, či vzdelávacie kurzy a semináre.
Pacientom poskytujú i jednorazový finančný príspevok, ktorý je určený na pokrytie nákladov pre onkologicky chorého pacienta, ako je podporná liečba, vitamíny, zdravotnícke pomôcky, oblečenie a cestovné na vyšetrenia.
V súčasnosti na Slovensku prevádzkujú i dve ubytovacie zariadenia, v Košiciach a v Bratislave, pre rodičov detských onkologických pacientov, pacientov i ďalších príbuzných počas hospitalizácie.
Všetky ich služby sú pre pacientov bezplatné. Hradené sú zo zbierky Dňa narcisov a darov.