TOPOĽČANY. V topoľčianskej mestskej časti Veľké Bedzany vyrástli dve dvojposchodové oceľové kupoly. Jedinečným architektonickým projektom sa podarilo spojiť moderný dizajn s environmentálnym vzdelávaním. Deti sa v nich môžu zahrať a vzdelávať zároveň.
"Pavilóny zaujmú kupolovitou architektúrou a navyše sú celkom autonómne. To znamená, že nie sú vybavené žiadnymi technológiami a nepožadujú napojenie na inžinierske siete. Sú teda funkčné kedykoľvek a pre kohokoľvek," hovorí Ivan Kulifaj, hlavný architekt a projektant Absurd Studia.
Vytvoriť chceli niečo rukopisné iba pre tento priestor. "Niečo, čo si tu ľudia zapamätajú, čo zostane naozaj iba pre toto miesto," približuje. Vznikol priestor, kde sa môžu vzdelávať hravou formou nielen deti, ale i dospelí.
S prototypom chcú ďalej pracovať
Navrhnúť konštrukciu, ktorá by spĺňala požiadavky na funkčnú a vizuálne atraktívnu outdoorovú učebňu a zároveň sa zmestila do stanoveného rozpočtu, nebolo jednoduché.
"Bol to dlhý súboj, preto o tom hovoríme ako o prototype, ktorý, samozrejme, budeme ďalej ešte vyvíjať a budeme s ním pracovať," približuje projektant proces vývoja, na ktorom sa podieľali odborníci vrátane statika a kováča.

Preliezanie včelím úľom, spoznávanie recyklovateľných materiálov, porovnávanie rozpätia rúk s rozpätím krídel našich dravcov či splavovanie vodného toku na šmýkačke. Učebne pod holým nebom sú podľa slov Kataríny Polonskej, hlavnej projektantky mesta, nabité informáciami o ekológii.
Edukatíva ukrytá v jednotlivých prvkoch ale nemá byť zrejmá na prvý pohľad. Cieľom projektantov bolo dať hracím prvkom náučný presah. Prvky doplnené ilustráciami a informáciami z rôznych oblastí environmentálneho vzdelávania deti pri slávnostnom otvorení areálu v stredu 16. októbra skúmali s nadšením.
Všetko je stopercentne recyklovateľné
Obidva pavilóny i s ďalšími prvkami v areáli sú vyrobené z recyklovateľných materiálov. "Čokoľvek, na čo naďabíte v týchto dvoch pavilónoch, ale aj v ich okolí, je stopercentne recyklovateľné. A to je vlastne zmysel tej ekológie," dodáva architekt.
Zvažovali i drevené konštrukcie, aj prvé vizualizácie zverejnené mestom poukazovali na drevo. Nakoniec zvíťazila oceľ. Väčšina prvkov je vyhotovená z recyklovateľného betónu.

Tematicky je priestor rozdelený na jedenásť sekcií, kde sa môžu návštevníci dozvedieť viac o rôznych témach súvisiacich s ochranou životného prostredia. Tie zároveň súvisia s regionálnymi špecifikami.
V článku sa dočítate aj:
- kde v Topoľčanoch vybudovali environmentálne učebne minulý rok,
- ako zrevitalizovali okolie pavilónov,
- koľko celý projekt stál,
- čo sa na tomto mieste nachádzalo v minulosti.
Deti sa oboznámia s faunou a flórou Topoľčian a okolia, so spôsobmi, ako využívať prírodné zdroje energie, ako zaobchádzať s odpadmi, ale napríklad aj s úlohou malých organizmov v prírode. Súčasťou priestoru je aj stanovisková hra.