Slovo vakcína dokáže v polovici národa vzbudiť strašné emócie, tvrdí lekárnik. Slováci by chceli jeden liek na všetko

V očkovaní proti chrípke sme na chvoste.

Farmaceut Roman Goča.Farmaceut Roman Goča. (Zdroj: (KN))

„Slováci majú veľmi radi rýchle a jednoduché riešenia. Už včera bolo neskoro, aby som bol zdravý. Typický príklad, pacient príde s kašľom, chorý, s horúčkou. Vidíte, že melie z posledného. Zoberie si predpísané, na Slovensku najobľúbenejšie trojdňové antibiotiká,“ opisuje časté príklady z praxe farmaceut ROMAN GOČA z Topoľčian.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci Európskej únie pritom Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou zaočkovanosti proti chrípke. Po novom ho budú môcť vykonávať farmaceuti aj priamo v lekárňach.

SkryťVypnúť reklamu

Farmaceut z Topoľčian v rozhovore hovorí o očkovacej disciplíne na Slovensku, vysvetľuje, prečo generiká, ktoré predstavujú lacnejšiu alternatívu k originálnym liekom, často nie sú na trhu dostupné, aj to, ako sa mení vnímanie lekárnikov v spoločnosti.

Vo vašej rodine je lekárnik povolanie, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu. Čo vás na tejto práci očarilo?

Áno, dedo, Štefan Goča, bol lekárnik, magister. Starí Žochári si ho určite pamätajú. Samozrejme, niekedy to bolo tak, že dedo alebo oco má lekáreň, je lekárnik, tak aj ty budeš. Dnes už je iná doba. Ja už by som vôbec od svojich detí nechcel, aby robili to čo ja. Nech si nájdu tú svoju cestu.

Čo ma očarilo? Ani nie očarilo, ale v mladšom veku ma bavila chémia, fyzika, biológia. Sám som už išiel tou cestičkou. Z gymnázia som sa dostal na tú ťažkú školu a s odretými ušami som ju úspešne absolvoval. (úsmev)

SkryťVypnúť reklamu

Ale je veľký rozdiel medzi štúdiom farmácie a prácou lekárnika. Tam vás už očarí niečo iné. Medziľudská komunikácia, vzťahy, interakcia a vďačnosť, keď niečo dobre poradíte, odporučíte.

Máte kurie oko, chýba vám draslík alebo chcete prestať fajčiť, poraďte sa s lekárnikom. Rady, aby sa ľudia obrátili na farmaceutov v lekárňach, vyskakujú na každom rohu. Nenahrádzate už v mnohých prípadoch i lekárov, ktorých je na Slovensku nedostatok?

Áno, to je svätá pravda a je to dobre. Lebo sme na Slovensku, kde je zdravotný systém taký, aký je. Doktori často nemajú čas ani liečiť, nieto ešte vypočuť pacienta.

Čiže dosť často suplujeme doktorov, poskytujeme poradenskú, a dovolil by som si dokonca tvrdiť, aj psychologickú pomoc. Niekedy sa pacient potrebuje len vykričať, ponadávať si, posťažovať sa a je mu lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

My farmaceuti vieme niečo o všetkom. Či už ide o kurie oko, draslík, náplasť, nejakú pomôcku, dietetickú potravinu, poznáme skoro všetky voľnopredajné produkty od A po Z. Určite je dobré, keď človek, samozrejme, nezomiera, aby tou prvou líniou kontaktu bola lekáreň.

Koniec koncov, v roku 2020, keď prišla pandémia a všetko sa zatvorilo, aj doktori sa zľakli a ordinovali len po telefóne. Jediná prvá línia sme boli my. Lekárne boli otvorené, museli sme zareagovať a nedostali sme žiadne kompenzácie alebo príspevky.

Tlieskali doktorom, tlieskali hasičom. Ale to, že pred lekárňami sme mali dennodenne rady a dobreže sme neriešili bitky, nikto nevidel.

Prečítajte si aj: Nevedeli zabezpečiť dostatok lekárov. Pohotovosť pre deti v Partizánskom skončí Čítajte 

Dokážu si zákazníci ešte vážiť prácu lekárnikov?

Čím staršia generácia, tým si lekárnikov vážia viac. Voľakedy bol jeden lekárnik na celé mesto. Bol to vážený človek, mal desať zamestnancov. Ako prišla globalizácia trhu a komercionalizácia, len v Topoľčanoch je asi 24 lekární, na každom rohu jedna.

Ako by povedal jeden pán z nemenovanej finančnej skupiny, najväčšej na Slovensku, lekáreň je malý retail. To znamená malý obchod, mladá generácia ich tak už aj berie.

Akonáhle sa nákup premení len na: Dobrý deň, jeden Muconasal, prosím. Zaplatí kartou, píp, a ide preč, úcta k tej práci sa stráca. Ja si vážim prácu každého, či už je to smetiar alebo doktor, mali by sme tak vychovávať aj mladú generáciu.

Aké sú podľa vás najčastejšie mylné predstavy ľudí o farmácii a úlohe lekárnika?

Najčastejšie si ľudia myslia, že my zodpovedáme za to, koľko budú za lieky doplácať. Ale na to je kategorizačná komisia na ministerstve zdravotníctva, ktorá každý mesiac upravuje doplatky liekov.

Tiež riešime, keď v správach spravia reportáž o nedostatku nejakého lieku. Od covidu, keď sa globálne reťazce veľmi popretŕhali a na pol roka zostalo všetko stáť, veľmi veľa menších subdodávateľských firiem zaniklo.

Napríklad rok nebol Hylak. Ale on nebol kvôli tomu, že nie je. Nebol kvôli komponentom, fľaštičkám, krabici, dávkovaču.

Dosť často musíme ľuďom vysvetľovať, ako to vo svete farmácie funguje, a tým stráca človek čas aj energiu. To je vec, o ktorej viem, že by ma odľahčila. Keby som nemusel na mesačnej báze vysvetľovať, prečo je nejaký liek nedostupný.

Ako riešite situácie, keď sú lieky, ktoré pacienti potrebujú, dočasne nedostupné?

Na Slovensku máme zopár riešení. Sú originálne, tie drahé lieky, ktoré už pomaly na trhu nie sú, a potom sú tu generické lieky. Čiže s tou istou účinnou látkou, v tej istej sile a v tom istom počte tabliet. Väčšinou bývajú aj lacnejšie, ale veľakrát sa stane, že nie je ani ten.

Potom, bohužiaľ, pacient musí ísť k doktorovi a doktor predpíše iný liek, ale z tej istej ATC skupiny liekov. Samozrejme, keď vypadne jedna možnosť, vždy sú ešte nejaké dve-tri ďalšie. Ale pre pacienta je to stres.

Sú momentálne hlásené hromadné výpadky niektorých liečiv?

Stále sú hlásené. Na stránke adc.sk každý pondelok tieto hlásenia obnovujú. Minulý pondelok vypadol Trandolapril na tlak. Lieky sa vyrábajú po šaržiach. Sem-tam sa stane, že sa nejaká šarža zoberie a otestuje. Teraz vyskočilo, že nejaká zložka nespĺňala kvalitatívne požiadavky.

Vždy v pondelok príde email o stiahnutí konkrétnych šarží. A zase je to robota na nás. Tieto informácie následne musíme spracovať, zdokumentovať a poslať späť do distribúcie. Takto funguje systém na Slovensku, pričom aktualizácie prebiehajú na týždennej báze.

Zvyčajne máme prehľad o tom, aké lieky chýbajú a čo sa má naskladniť. Avšak občas sa vyskytne situácia, že informácie nie sú k dispozícii. Napríklad, pri Hylaku sme nemali jasné údaje, pričom sme boli informovaní, že bude dostupný, avšak čakali sme naň vyše roka.

Stáva sa, že pri výdaji zachytíte i kontraindikované či chybne predpísané lieky?

Áno, stáva sa. Je to menej časté, pretože odkedy máme eHealth, tak aj doktorom, už keď idú liek predpísať, niekedy vyskočí, že haló, toto je nevhodná kombinácia. Tiež máme softvér, ktorý nás upozorní, že toto nie je košér. Chyby v preskripcii sú bežné, ale to sa rieši operatívne v tej chvíli telefonicky.

Stretli ste sa počas svojej praxe aj so sfalšovanými pečiatkami lekára?

Musím povedať, že tomuto sa venuje vyšší územný celok. Ak nie každý deň, tak každý druhý deň dostávame upozornenia z celého západného Slovenska. Falšujú sa hlavne predpisy liekov na silné bolesti, úzkosť a depresie. Také, ktoré sa skôr zneužívajú, ako používajú na to, na čo majú.

Je to o zodpovednosti farmaceuta. Akonáhle takéto niečo odhalí, mal by to odfotiť a nahlásiť na príslušný odbor vyššieho územného celku. My patríme pod Nitru. Ale tu v Topoľčanoch som sa s tým zatiaľ ešte nestretol.

Ako je to s novými liekmi na trhu?

Ja už som v praxi pätnásť rokov a na trhu je veľmi málo nových liekov. My stále expedujeme lieky na tlak, ktoré sú na trhu už desaťročia. Lekári s nimi majú skúsenosti, vedia, že pacienti ich užívajú a dobre tolerujú liečbu. Takže prečo nie.

Nové lieky sú a stále sa vyvíjajú, len idú pomaly na náš trh. To sú tie drahšie lieky. Na Slovensku máme dokonca zo zákona dané, že musíme mať ako keby druhé najlacnejšie lieky v Európe. To je tak zjednodušene povedané, počíta sa to priemerom cien.

Ceny liekov na Slovensku sú regulované, ale to spôsobuje, že aj firmy si dvakrát rozmyslia. Opäť uvediem ako príklad Hylak. V Nemecku už bol pol roka a tu nie. Je rozdiel, tam ho predajú za vyššiu sumu, u nás za menej. Kde ho tá firma skôr dodá?

Ako sa mení dopyt po určitých liekoch počas rôznych ročných období?

Samozrejme, sme sezónni. Ja sám rozlišujem také tri hlavné sezóny. Počas letnej sezóny riešime popáleniny, odreniny, opaľovanie. V lete sa griluje, čiže aj zažívanie a bruškabôle.

Teraz máme chrípkovú sezónu. Treba povedať, že na Slovensku sme najhoršie zaočkovaný národ, čo sa týka Európskej únie. Vôbec tu nie je očkovacia disciplína. Sme dosť konšpiračný národ a len slovo vakcína vie v polke národa vzbudiť emócie.

Teraz idú vitamíny, klasika C, D, zinok. Keď príde zimné obdobie, pridávajú sa horúce nápoje. Chrípkové obdobie trvá od októbra do začiatku mája. Ako sa hovorí, kde chodí slnko a teplo, tam nechodí doktor.

Na jar to sú zase alergici. Je nás veľa alergikov, začína to približne v marci, keď začnú kvitnúť prvé alergény.

Na Slovensku sa má čoskoro zaviesť očkovanie proti chrípke, ktoré budú môcť vykonávať farmaceuti aj priamo v lekárňach. Myslíte si, že týmto krokom sa podarí zvýšiť preočkovanosť?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB3S9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 434
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 548
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 707
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 629
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 279
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 142
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 371
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 919
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 142
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 371
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 919
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu