TOPOĽČANY. Vo fontáne na Kuzmányho ulici v Topoľčanoch by ste vodu hľadali márne. Nádrž, kde sa kedysi nachádzala, zaplnila zemina, z ktorej vyrastajú prevažne medonosné rastliny. Voda sa používa už len na ich zalievanie.
Roky nefunkčná fontána získala nové využitie. Oddychovo-náučná zóna pri fontáne je vyvrcholením spolupráce medzi mestom a Základnou školou na Tribečskej ulici.
Výsadbu budú meniť podľa ročného obdobia
V okolí fontány zamestnanci školy spoločne so žiakmi vybudovali bylinkovú špirálu, okrasné rastlinné kaskády a senzorický chodník.
"Bylinková špirála aj okrasné kaskády sú vystavané tak, že sa môžu inovovať, dosádzať, meniť podľa ročného obdobia," vysvetľuje učiteľka biológie a spoluautorka projektu Dominika Jamborová.
Jej víziou je navštevovať priestory, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti školy, aj počas hodín biológie. Rastliny, ktoré tu budú dosádzať, si predpestujú žiaci na vyučovaní.

"Do okolia oddychovej zóny sa nainštalovalo veľké množstvo hmyzích hotelov a vtáčích búdok, čím si myslím, že zabezpečíme rozširovanie biodiverzity v týchto priestoroch," približuje.
Príbytky rôznych veľkostí a tvarov pre hmyz i vtáky sa ukrývajú medzi konármi neďalekých stromov.
Knihy v búdke nenájdete, vystavili projekty žiakov
V drevenej búdke pri fontáne nájde verejnosť projekty, ktoré vytvorili žiaci základnej školy. Dozvedieť sa v nich možno viac o liečivých účinkoch, pestovaní, či pôvode liečivých bylín, ktoré tu zasadili.
"Ja sa z toho teším, pretože deti v rámci hodín biológie môžu úplne prakticky vidieť to, čo sa tam naučia. Sami si tu vytvorili veci, ktoré chcú pozorovať, ktoré chcú robiť," hovorí primátorka Alexandra Gieciová. S okrasnou výsadbou pomáhalo i mesto a mestské služby. Žiaci s vyučujúcimi dotvárali náučné veci.
"Urobili sme niečo pre našu biodiverzitu a verím tomu, že to tu bude dlhé roky slúžiť ľuďom aj ako oddychový priestor," dodáva primátorka.
Zvíťazili v hlasovaní
V minulom roku získal projekt najviac hlasov v rámci participatívneho rozpočtu mesta. Škola na revitalizáciu fontány získala získala požadovaných 24-tisíc eur. Tento rok sa projekt dočkal realizácie a v pondelok 21. októbra priestor slávnostne otvorili.
Deti si pri tejto príležitosti pripravili pre svojich spolužiakov rôzne úlohy, týkajúce sa biológie.
Žiak Alex Chrastina hovorí, že na hodinách ho baví pozorovať svet pod mikroskopom. K tomu sa viazala aj úloha, ktorú mal pri fontáne pre deti pripravenú. Kartičky s pomenovaním rôznych objektov mali žiaci priraďovať podľa toho, či by ich pozorovali pod lupou, voľným okom, pod mikroskopom alebo s ďalekohľadom.
Vytvorili závlahový systém pre mikrorastliny
"Biológia ma baví," prezrádza jeho spolužiak Marko Krajčík. "Z toho čo tu je, ma najviac zaujal asi zavlažovací systém," dodáva. Ten žiaci vytvorili v rámci denného kempu počas leta.
"Sú tu tri senzory. Senzor na meranie vlhkosti pôdy, senzor na meranie vlhkosti vzduchu a senzor na meranie hladiny vody," približuje ho Lucia Slánková.
Keď je pôda suchá, prvý senzor vyšle pokyn senzoru na meranie hladiny vody, či je dosť vody na polievanie. Ak je dosť vody na polievanie, tak poleje čerpadlom mikrobylinky, ktoré sa nachádzajú v ozdobenom drobnom sklenníku, vysvetľuje. Vyrastá z neho jačmeň.
"Som vďačná za kolegov, ktorých mám na škole, že sa stále snažia vymýšľať niečo nové, prinášať nové výzvy, nové projekty," hodnotí riaditeľka školy Anna Krajčíková. V spolupráci s kolegami sa im podarilo vytvoriť priestor, ktorý je využiteľný celoročne.
"Určite sa deti budú tešiť na to, že môžu opustiť triedy školy, že môžu ísť von a za takéhoto krásneho počasia sa učiť priamo tu a niečo aj vytvárať," dodáva.
Autor fontány je neznámy
Fontána Družby bola vybudovaná ešte v rámci výstavby sídliska. Hoci po autorovi diela radnica pátrala, zostáva neznámy. Veľmi podobná fontána sa však nachádza aj pred Mestským úradom v Nitre.

Fontána podľa odhadov primátorky Topoľčian nefunguje už asi tridsať rokov.
"Problém bol v tom, že celá technológia napájania bola v činžiaku. Tie sa postupne stávali súkromnými," hovorí. Finančné prostriedky na jej modernizáciu alebo revitalizáciu nenašli, preto vítajú nápad ju takto zušľachtiť.
Ako ďalej priznáva, v čase keď fontána ešte fungovala bývala hneď vedľa. Spomína, že fontána bola dosť hlučná a bývala predmetom mnohých sťažností. Dôvodom boli predovšetkým neprispôsobiví občania, ktorý sa do nej chodili kúpať.
