TOPOĽČANY. Boj ľudí proti potkanom trvá už storočia. Len potkaniarov, ktorí kedysi tieto hlodavce odchytávali, nahradili deratizéri.Tí majú v jarných a jesenných mesiacoch plné ruky práce, vykonáva sa celoplošná preventívna deratizácia.
V Topoľčianskom okrese trvá od konca septembra do 23. novembra. Mestá, obce, podnikateľov i obyvateľov k nej pravidelne vyzýva Regionálny úrad verejného zdravotníctva Topoľčany.
Otravu vydáviť nedokážu
Stretnúť deratizérov môžete aj v okolí bytových domov. S vedrom plným otravy a dlhou lopatkou prehľadávajú verejné priestranstvá, aby našli nové vchody do nôr. Kde sa nachádzajú staršie diery po hlodavcoch poznajú už spamäti, do ich útrob sypú červený granulát.
"Populácia za polroka narastie, my len eliminujeme počty. Ešte nikomu sa nepodarilo zničiť potkanov do jedného," hovorí popri práci deratizér Jozef Mihalovič.

Na hubenie používajú rodenticídy, ktoré v tele blokujú využitie vitamínu K. Ten je nevyhnutný pre funkciu zrážania krvi, dochádza k samovoľnému vnútornému krvácaniu. "Keď ich zožerú, začína ich postupne vysúšať. Zostanú ako múmie, uschnú, nesmrdia," dodáva Mihalovič.
Potkany nemajú reflex dávenia, čo je v ríši cicavcov pomerne zriedkavé. "Keby otravu zožral napríklad pes, je tam možnosť, že to vydávi. Dá sa mu pomôcť," vysvetľuje deratizér.
Psíčkarov, ktorých stretáva upozorňuje, aby boli v tomto období obozretnejší, zvieratá mali radšej na vôdzke a sledovali ich. "Každá jedna otrava musí byť v diere, ale samozrejme, môže sa stať, že vypadne vedľa, aj potkany ju vytiahnu, roznášajú to," vysvetľuje Jozef Mihalovič.
Na každý vchod do činžiaku, ktorý obchádzajú, zároveň lepia výstražné nálepky. "V tomto objekte a v jeho okolí sú rozložené jedovaté látky na ničenie potkanov a myší," stojí na nich. Nebezpečie otravy hrozí u ľudí a zvierat.
Smrť u potkanov prichádza až po troch dňoch
Potkany sú známe svojou vysokou inteligenciou, stali sa predmetom mnohých výskumov, ktoré odhaľujú ako sa učia, riešia problémy a interagujú s okolím.
Pred konzumáciou nového jedla zvyknú ochutnať len malé množstvo, aby sa uistili, že je bezpečné. Ak po malej dávke pocítia nepriaznivé účinky, jedlu sa už ďalej vyhýbajú.
Hovorí sa, že často ako prví ochutnávajú jedinci na nízkom stupni hierarchie, tzv. ochutnávači. Pokiaľ prežijú, zdroj využije i zbytok skupiny. Jed, ktorý deratizéri používajú, však začína viditeľne účinkovať až po troch dňoch.
Dostať sa môžu i do pivníc, takéto prípady hlásia obyvatelia alebo bytový dôverníci správcovskej firme.
"N a vyžiadanie nedávame takúto otravu ale monitorovaciu staničku s nástrahou," približuje deratizér. Stretli sa i s prípadmi, kedy sa ľudia na staničku ulakomili a zobrali si ju do vlastnej záhrady alebo chaty.
Rozmnožujú sa rýchlo
Predaj jedov na potkany je dnes obmedzený zákonmi, takže profesionálne prípravky sú dostupné iba pre deratizačné firmy. Napriek tomu však stále existujú účinné jedy na potkany, ktoré sú voľne dostupné aj pre širokú verejnosť.
"Občania môžu deratizáciu vykonať aj svojpomocne, a to biocídnymi prípravkami dostupnými v obchodnej sieti," uvádzajú vo výzve hygienici. Podnikatelia a právnické osoby musia využiť služby firiem, ktoré deratizáciu vykonávajú ako profesionálnu činnosť.
V článku sa dočítate aj:
- ako rýchlo sa potkany množia,
- v okolí ktorých bytových domov sa nachádzajú ohniská,
- čo hodnotia ako nápomocné v boji proti hlodavcom a čo naopak láka potkany k obydliam,
- ako vyriešili v jednej z mestských bytoviek problém so šachtami, ktorými prechádzali potkany.
Zmeny v populácii hlodavcov v Topoľčanoch sú podľa deratizéra, ktorý tu pôsobí už 25 rokov, minimálne. Účinnejší by bol podľa neho častejší zásah. Pripúšťa však, že pre mestá i obce je dnes aj vykonanie deratizácie finančnou záťažou, hoci prepočtom na jedného obyvateľa ide o zanedbateľnú položku.
"Musí sa to robiť pravidelne, pretože akonáhle sa vytroví deväťdesiat percent potkanov, vytvoria sa im lepšie životné podmienky a o to rýchlejšie sa rozmnožujú," dodáva Eduard Kostolný, zástupca deratizačnej spoločnosti Rattus.