TOPOĽČANY. Pre mnohých je nález vatovca obrovského nesplneným snom. Niekto túto lahodnú bielu hubu pozná len z rozprávania, ďalší ju ochutnali vďaka štedrosti známych. Plodnice sú totiž často také veľké, že spotrebovať ich môže byť obtiažne, podeliť sa prirodzené.
Miesta, kde vatovec rastie, si skúsení zberači starostlivo strážia. O to väčšia je radosť, keď sa ho podarí objaviť náhodne.

"Ako som v mokrom porast hľadala niečo biele, čo by mohli byt pekne veľké bedle, našla som vatovec. Najväčšia sranda bola, že som ho deň pred tým spomínala, lebo som videla fotky na facebooku, takže som bola ako malé dieťa, proste že aj ja chcem nájsť. A našla som," hovorí Adriana Rajzíková o úlovku z topoľčianskeho okresu.
Dodáva, že hoci hríby a huby neľúbi, ich hľadanie zbožňuje. Na vatovci si pochutnala celá rodina, najviac jej malý syn, ktorý by huby jedol kľudne aj každý deň.
Vatovcom sa tento rok darilo aj v októbri
Zatiaľ čo v minulosti sa uvádzalo, že vatovec obrovský rastie v našich podmienkach od mája do septembra, ľudia stále častejšie nachádzajú bielu hubu pripomínajúcu loptu aj v októbri.

V dôsledku globálneho otepľovania a neskoršieho príchodu chladnejšieho počasia sa doba ich výskytu posúva. I keď je ich sezóna už na konci, v niektorých častiach Slovenska našli chutnú hubu i koncom desiateho mesiaca roku.
"Plodnice vatovca sa objavujú od júna do októbra, zvyčajne v jednej či dvoch rastových vlnách, čo závisí od vývoja počasia," hovorí predseda Slovenskej mykologickej spoločnosti Ján Červenka.
Produkujú rekordnú masu výtrusného prachu
Vatovce rastú na dusíkatých pôdach a ľudia ich môžu často objaviť aj viac rokov za sebou na tom istom mieste. Nie vždy ale idú na istotu.
"V niektorých rokoch na osvedčených miestach nevyrastú vôbec. Staré, už nekonzumovateľné plodnice dokážu na stanovišti zotrvať aj niekoľko mesiacov," hovorí Červenka.
Dokonca i nález staršieho vatovca môže potešiť, stačí si zapamätať miesto a skúsiť šťastie o rok. Kým je vnútrajšok plodníc ešte biely a pružný, dajú sa jesť. Postupom času zožltnú, zhnednú a na ich povrchu sa vytvárajú nepravidelné praskliny, ktorými do sveta unikajú výtrusy.
V článku sa dočítate aj:
- aké sú skúsenosti s pestovaním vatovca v Čechách,
- aké sú najväčšie zdokumentované nálezy vatovcov na Slovensku a v zahraničí,
- ktoré druhy húb sa môžu na vatovce podobať,
- ako si možno túto chutnú hubu pripraviť?
"Táto huba tvorí obrovské plodnice a v čase zrelosti produkuje rekordnú masu výtrusného prachu," vysvetľuje mykológ súhlasiac s tvrdením, že vatovec je najplodnejším organizmom na Zemi.