TOPOĽČANY, NITRA. Veterné elektrárne na Slovensku zatiaľ nepredstavujú významný obnoviteľný zdroj elektriny. Väčšina projektov, a nebolo ich málo, v minulosti stroskotala na nevôli a obavách obyvateľov z negatívneho vplyvu veterných turbín na kvalitu života, či životné prostredie.
Jednu z kľúčových bariér sa zjavne už zčasti podarilo prekonať investorovi, ktorý chce v regióne Ponitria vybudovať najväčší veterný park na Slovensku. Osemnásť veterných turbín plánuje postaviť v šiestich susediacich obciach, prevažne v okrese Topoľčany.

Starostovia týchto obcí podpísali so zástupcami spoločnosti VTE-Nitra v utorok 5. novembra vo Výčapoch-Opatovciach zmluvy o spolupráci. Tomuto kroku predchádzali prezentácie projektu v každej obci a niekoľkomesačné diskusie.
"V mene šiestich zúčastnených obcí chcem povedať, že sme veľmi radi, že môžeme stáť pri zrode takéhoto veľkého projektu, ktorý je nielen potrebný, ale aj užitočný," vyjadril sa Daniel Šiška, starosta obce Preseľany.
Veterný park Nitra - Sever bude mať severojužnú orientáciu a má sa rozkladať v katastrálnych územiach obcí Výčapy-Opatovce, Koniarovce, Hrušovany, Preseľany, Kamanová a Horné Obdokovce.
"Nebránime sa, samozrejme, rozširovaniu parku do ďalších katastrov," dodáva konateľ spoločnosti Marek Lang. Investíciu do výstavby parku odhaduje na približne 200 miliónov eur.
V článku sa dočítate aj:
- aké vysoké majú byť turbíny a koľko elektrickej energie dokážu vyrobiť,
- čo z toho budú mať dotknuté obce,
- v akej vzdialenosti od nabližších obydlí majú byť umiestnené,
- akým spôsobom sa turbíny recyklujú keď dovŕšia svoju životnosť,
- aké sú najčastejšie výhrady voči veterným parkom,
- kde plánuje investor rozbiehať ďalšie projekty?
V nasledujúcich riadkoch priblížime, čo sme sa o novom projekte veterných parkov v okolí Nitry nateraz dozvedeli.
Kam má smerovať zelená energia z veterného parku?
Vyrobená elektrická energia nemá ísť prioritne do domácností. Dodávať ju chcú spoločnostiam pôsobiacim v neďalekom priemyselnom parku Nitra - Sever a priemyselnému parku v obci Čab.
Dodávky zelenej energie formou dlhodobých kontraktov podľa investora zabezpečia fabrikám dlhodobú stabilitu a perspektívu pre rozvoj podnikania na Slovensku. Záväzné jednania v tomto smere s firmami však zatiaľ neprebehli.
V akej fáze sa projekt momentálne nachádza? Kedy by sa mohli v krajine objaviť prvé turbíny?
I keď sa regulačné prostredie na Slovensku mení v prospech rozvoja veternej energie, z pohľadu prípravy patrí výstavba veterných elektrární medzi najnáročnejšie projekty.
Veterný park Nitra - Sever je zatiaľ len v prípravnej fáze. Trvanie celého povoľovacieho procesu investori odhadujú na tri až päť rokov. Momentálne riešia aj zazmluvnenie pozemkov pod jednotlivé veterné turbíny.
Výstavba si bude vyžadovať ešte radu administratívnych úkonov a získania povolení od širokého spektra štátnych a verejných inštitúcií, uskutočnenie rôznych štúdií a meraní. Len samotná štúdia realizovateľnosti, tzv. veľká EIA, trvá viac než rok.
"S veľkým očakávaním všetci čakáme na nové znenie zákona o EIA, ktorý by mal napomôcť v rozvoji zelenej energetiky na Slovensku. Treba tiež dodať, že mnohé zmeny k lepšiemu sa u nás robia vďaka tlaku inštitúcií Európskej únie," hovorí projektový manažér Beňadik Kiss.
Paradoxne, samotnú výstavbu veterného parku považujú za pomerne nenáročnú a dá sa zvládnuť i za šesť až deväť mesiacov.
Akým spôsobom boli o zámere informovaní obyvatelia a ako vrtule prijímajú?
V každej z dotknutých obcí mal investor minimálne raz urobiť prezentáciu projektu či už na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva alebo ako samostatný event v priestoroch kultúrnych domoch.
"Nemám problém, aby tu boli tie veterné elektrárne. Podľa mňa je to dobrý nápad. Fungujú tak všade inde, tak prečo by sme aj my nemohli skúsiť," odpovedala v ankete redakcie Ingrida Kolesárová z Výčapov - Opatoviec.