TOPOĽČANY. Priestor pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 v Topoľčanoch pripravuje výstavu fotografií uznávaného slovenského fotografa Martina Marenčina.
V podchode autobusovej stanice otvoria v nedeľu, 17. novembra o 16 hod. novú výstavu s názvom Manifestácia Revolúcia Okupácia. Súčasťou otvorenia výstavy bude diskusia s autorom, ktorý svojim objektívom zachytil prelomové momenty modernej histórie.

"Výstava ponúka návštevníkom možnosť nahliadnuť do kľúčových okamihov, od normalizačných prvomájových manifestácií, cez novembrové revolučné udalosti roku 1989 až po ďalšie významné míľniky, ktoré formovali spoločnosť a ovplyvnili jej smerovanie," informuje kurátorka výstavy Zuzana Novotová Godálová.
Martin Marenčin, ktorý začínal ako zvukár v Slovenskom rozhlase, sa preslávil svojím dokumentaristickým prístupom k fotografii a vnímavosťou k ľudským príbehom na pozadí veľkých historických zmien.
"Aj keď sa na tejto výstave zameriava predovšetkých na udalosti 17. novembra 1989, jeho objektívu neunikli ani iné dôležité situácie, ktoré poznačili slovenskú spoločnosť. Výstava predstavuje široké spektrum jeho dokumentaristickej tvorby – od masových zhromaždení až po zákulisné detaily a individuálne príbehy, ktoré odhaľujú intímny rozmer týchto udalostí," približuje kurátorka.
Výber fotografií podľa nej predstavuje svedectvo o ľudských emóciách, odhodlaní a sile spoločne čeliť výzvam, ktoré priniesli tieto historické zvraty. Každá fotografia má ponúkať návštevníkom možnosť vrátiť sa v čase a spoznať okamihy, ktoré výrazne prispeli k formovaniu modernej slovenskej identity.
Výstava v priestoroch podchodu potrvá do 31. januára 2025.
O autorovi:
Martin Marenčin študoval na Slovenskej vysokej škole technickej a následne pracoval desať rokov ako zvukár v Slovenskom rozhlase.
V revolučnom roku 1989, keď pôsobil v bratislavskej „pyramíde“ Československého rozhlasu, sa ako amatérsky fotograf pustil do dokumentovania novembrových udalostí. Hoci nebol oficiálne poverený, jeho zábery zachytávajú jedinečnú atmosféru revolučných dní. S panoramatickým objektívom dokumentoval masové zhromaždenia, zákulisie a detaily, ktoré vystihli osobné príbehy uprostred historických zmien.
V novembri 1992 sa stáva profesionálnym fotografom. Za svoje práce získal sedem ocenení na súťažiach Czech Press Photo, Fuji Euro Press Photo Awards a Slovak Press Photo v rokoch 2001–2012. S autorským dokumentárnym projektom Slowly Slovakia absolvoval deväť výstav na Slovensku, v Českej republike a Maďarsku (2005–2007) a výber fotografií z tohoto súboru sa stal súčasťou medzinárodnej kolektívnej výstavy Slovensko objektívom dokumentárnych fotografov.
Ako jeden z dvoch slovenských fotografov bol prizvaný k účasti na knižnom projekte Jeden den České republiky (2007).
Martin Marenčin je dlhoročným členom Združenia slovenských profesionálnych fotografov, spoluzakladateľom a predsedom občianskeho združenia Slovenská dokumentárna fotografia (2001) a spoluzakladateľom medzinárodnej agentúry CHOICE images (2006).
