TOPOĽČANY. Mesto Topoľčany bude od budúceho roku vyberať miestny poplatok za rozvoj. Stavebníci rodinných a bytových domov, či pôdohospodárskych stavieb zaplatia za každý meter štvorcový poplatok desať eur, stavebníci komerčných stavieb 20 eur.
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj schválilo mestské zastupiteľstvo na svojom včerajšom zasadnutí. Platiť bude pre celé územie mesta. Sadzba poplatku je rovnaká v katastrálnom území Topoľčian i mestských častí Malé Bedzany a Veľké Bedzany.
V článku sa dočítate aj:
- na aké účely má poplatok slúžiť,
- ako sa počíta jeho výška,
- aké poplatky za rozvoj majú stanovené v okolitých mestách?
Využitie financií musia uverejňovať
Zákon umožňuje samosprávam zaviesť nový poplatok už od konca roku 2016. Topoľčany ako aj mnohé ďalšie samosprávy sa do tohto kroku dlho nehrnuli.
"Nepokladám za vhodné prijať toto VZN pre rok 2017, nakoľko je potrebné zvážiť negatívne dosahy pre občanov," povedal bývalý primátor mesta Peter Baláž v tom čase.
Ide o jednorázový poplatok pre stavby, ktoré získajú stavebné povolenie od budúceho roka. Výnos z neho bude príjmom do rozpočtu mesta. Samosprávam má umožňovať viac regulovať negatívne vplyvy investičných aktivít na svojom území.
"Narastajúca výstavba vyvoláva potreby budovania ďalšej infraštruktúry, čo predstavuje tlak na výdavky v rozpočtoch jednotlivých samospráv," uvádza sa v súčasnej dôvodovej správe k jeho zavedeniu.

Využitie získaných financií musí radnica zverejňovať na svojej stránke i v záverečnom účte mesta. Peniaze môže využiť na úhradu kapitálových výdavkov potrebných na zabezpečenie služieb, nie však na bežnú údržbu.
Polemizovali, prečo ho nezaviedli už skôr
"Prečo k tomu pristupujeme až teraz a v takýchto sadzbách? Nepríde vám to veľa?" pýtal sa na zastupiteľstve poslanec Ivan Fillo. Sumu pokladá za 'skokovú'. Keby bol podľa neho poplatok s nižšou sadzbou prijatý už dávno, mesto mohlo získať nejaké peniaze do rozpočtu.
"Treba povedať, že štát sa vyvíja zložitým spôsobom a súčasná doba nenahráva samospráve, čo všetci dobre vieme," reagoval poslanec Jozef Kotleba.
"Nezaoberali sme sa s tým vtedy, čo sme možno mohli alebo mali, ale nikoho tak možno netlačili peniaze ako teraz, keď je situácia zhoršená a podielové dane klesajú," dodáva.
Podľa primátorky mnohé mestá a obce začali poplatok vnímať ako nevyužitý potenciál miestnych daní. "Núti nás k tomu štát, aby sme si vlastnými zdrojmi zabezpečovali príjmovú časť rozpočtu," hovorí Alexandra Gieciová.
"Naozaj, môžeme sa dlho prieť v diskusii o tom, či sme už mali tento poplatok zaviesť v minulosti alebo nemali. Mohli sme, ale zrejme nás to nejak netlačilo. Napokon, ani jeden z poslancov nenavrhoval, aby sme ho od účinnosti tohto zákona zaviedli," uzavrel poslanec Július Krajčík.