TOPOĽČANY. Udalosti 17. novembra 1939 aj 1989 si v nedeľu pripomenuli na Slovensku v 21 mestách občianski aktivisti s podporou Platformy pre demokraciu a občianskej iniciatívy Mestá za demokraciu.
Podujatie v Topoľčanoch sa nieslo v komornej atmosfére. V priestoroch pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12 sa zišlo do 30 ľudí.
Bez transparentov a provokácií. Pre návštevníkov podchodu autobusovej stanice nachystali teplý čaj, víno, orechovicu a croissanty.
Spomienkové podujatie bolo spojené s otvorením výstavy fotografií uznávaného slovenského fotografa Martina Marenčina. Zachytávajú prelomové momenty modernej histórie a ich počet symbolizuje 17. november.
"Revolúcia ako taká ale začala v Bratislave 16. novembra, tak 17 fotiek som dal do 16 rámov," ozrejmil Marenčin.

Pravda víťazí!
"Dnes, keď mnohí slovenskí politici spochybňujú demokraciu, pokúšajú sa prepisovať dejiny, obmedzujú občiansku participáciu, útočia na slobodné médiá a občiansku spoločnosť, chceme vyjadriť rešpekt a úctu našim predkom, ktorí sa aj napriek hrozbám a osobnému riziku dokázali postaviť nacistickej i komunistickej totalite," čítal spoločné vyhlásenie občianskych aktivistov Samuel Sokol.
"Nedovolíme prepisovanie histórie ani spochybňovanie protifašistického a protikomunistického odboja. Sme tu, odhodlaní a vytrvalí ako naši predkovia, pripravení zviesť zápas o demokratický charakter nášho štátu. Spolu sme sila. Pravda víťazí!" zneli známe heslá. Zachytené boli aj za rečníkom, na fotografiách s transparentmi v pozadí.
V podchode nechýbal ani hudobný sprievod. Svojim vystúpením podujatie obohatil Timotej Smutný. "Ako vyštudovaného učiteľa dejepisu ma teší, že sú ľudia, ktorí na tento deň myslia a prídu si ho aj fyzicky pripomenúť." povedal.
Medzi účastníkmi podujatia nechýbali deti. "Lebo dobrých ľudí tí eštebáci naháňali a robili im zle," vysvetľovala mama pri odchode maloletému dievčatku dôvod protikomunistického odboja.
Pochodeň má priniesť nádej, odvahu a svetlo v temných časoch
Svoju cestu v tento deň odštartuje aj Slovenská kultúrna pochodeň. Štafetový protest, z Humenného až do Bratislavy, má vyslať signál spoločnosti, že kultúra na Slovensku stále drží spolu a že boj s nekultúrou súčasnej politickej reprezentácie nevzdáva.
Kurátorka výstavy Zuzana Novotná Godálová pri tejto príležitosti všetkých pozýva zúčastniť sa 2. decembra sprievodných podujatí, ktoré s príchodom pochodne do Topoľčian pripravujú. V každom meste sa zdrží jeden deň.

Každé mesto si zaslúži uctiť si tento deň. Žime slobodne, demokraticky