PARTIZÁNSKE. V Partizánskom sa po prvýkrát uskutočnili preteky Slovenského pohára v zimnom plávaní. Otužilci, ktorí plavky neodkladajú ani počas najchladnejších mesiacov, si zmerali sily vo vonkajšom bazéne na kúpalisku Dúha. Voda mala len 5,7 °C.
Celkom 98 plavcov, ktorých nízka teplota vody len tak nevystraší, prišlo predviesť nielen športové výkony, ale aj svoju odolnosť a vášeň pre tento šport. V rámci sezóny 2024/2025 ide o druhé kolo, preteky otvárali v Žiline.
Tretie kolo, ktoré sa malo konať nasledujúci víkend na Oravskej priehrade, museli organizátori zrušiť kvôli nízkemu stavu hladiny vody.

"Jednotlivé súťaže sa snažíme vyrovnať tak, aby boli dve, tri súťaže na západnom, strednom aj východnom Slovensku. Zúčastňuje sa ich 80-100 ľudí, ako na ktorom podujatí, podľa teploty vody. Samozrejme, čím je studenšia voda, tým viac ľudí príde, lebo je to atraktívnejšie," hovorí hlavný rozhodca pretekov Zoltán Makai.
Vodu pomohli upraviť dobrovoľní hasiči
Väčšina pretekov v rámci súťaže sa pláva na otvorenej vode. V Žiline a v Partizánskom sa plávalo v 50-metrových bazénoch. Pri zabezpečovaní kvality vody v bazéne na kúpalisku pomohli organizátorom dobrovoľní hasiči z Partizánskeho.
"Za pomoci plávajúceho čerpadla sme čerpaním a následne vypúšťaním vody späť do bazéna zabezpečili cirkuláciu vody v bazéne a tým sme rozptýlili chlór, ktorý sa použil, aby voda bola správne ošetrená a neškodná pre zdravie," informovalo DHZ Partizánske.
V článku sa dočítate aj:
- ako sa dopĺňa diaľkové plávanie so zimným,
- kde v okolí by sa ešte mohli organizovať preteky v zimnom plávaní,
- ktorý z klubov dosiahol najlepšie výsledky,
- výber z výsledkov podľa najlepších časov.
Zimné plávanie sa vhodne dopĺňa s diaľkovým
Dĺžka bazéna bola v tomto prípade jedinou nevýhodou oproti otvorenej vode. Pri dlhších tratiach musia pretekári robiť viac otočiek.
"Nepoužíva sa kotuľová otočka, lebo predsa len, voda je veľmi studená. Plavec by sa viac dezorientoval, keby sa ponáral ešte hlbšie. Riešime to tak, ako je to zaužívané aj vo svete podľa svetových pravidiel zimného plávania," hovorí Makai, ktorý ako prvý Slovák v roku 2002 preplával kanál La Manche.