TOPOĽČANY. Topole, jarabiny, pagaštany. Medzi mestskou časťou Topoľčian Veľkými Bedzanmi a Jacovcami vysadili v utorok 3. decembra desiatky stromov. Ich účelom je prispieť k ochrane hlavnej suroviny na výrobu piva.
Zmena klímy a výkyvy počasia majú vážny dopad na pestovanie jačmeňa. Dopestovať ho v sladovníckej kvalite je čoraz ťažšie, domáce zásoby ubúdajú.
S cieľom pomôcť tieto negatívne trendy zvrátiť sa pivovarníci spojili s pestovateľmi a odborníkmi na agrolesníctvo. V okolí polí vysádzajú ročne stovky stromov.
Jačmeň zohráva pre pivovarníkov nenahraditeľnú úlohu. „Bez jačmeňa by nebolo pivo pivom. Na jeden polliter potrebujeme asi 2500 zrniek, čo je 95 až 100 gramov obilniny," počíta Ivan Tučník, vedúci projektu Pre jačmeň za Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Osevná plocha klesla na polovicu
Výmera sladovníckeho jačmeňa na Slovensku dlhodobo klesá. „ Za posledných 15 rokov klesla zhruba na polovicu. Pritom je to plodina, ktorá je pre Slovensko typická a je aj veľmi významnou exportnou komoditou," hovorí Ivan Tučník, vedúci projektu za Plzeňský Prazdroj Slovensko.
Súvisí to primárne so suchom. Jačmeň je mimoriadne citlivý na výkyvy počasia a meniacu sa klímu. Stromy majú v dlhodobom horizonte prispieť k lepšiemu zadržiavaniu vody v krajine i zvýšeniu odolnosti pôdy voči erózii.
V článku sa dočítate aj
- aká je osevná plocha jačmeňa v okrese Topoľčany,
- čo je pri aktuálnych cenách jačmeňa paradoxom,
- koľko stromov už známy pivovar vysadil v rámci Slovenska,
- koľko percent približne predstavujú straty?
Pre poľnohospodárov majú veľký význam aj v boji proti hlodavcom, vyvýšené miesta budú využívať dravce pri love.
„Dva roky sme postihnutí hlodavcami," hovorí predseda PPD Prašice Marián Cikatricis. Víta, že popri cyklotrase, ktorá tadiaľ vedia, časom vytvoria aj tieň.