KRUŠOVCE. Krušovský kostolík, známy svojou unikátnou kombináciou románskej a barokovej architektúry, ukrýva vo svojom vnútri umelecké diela, ktoré desiatky rokov čakali na obnovu.
Vrstvu po vrstve odhalil výskum v roku 2014 stredoveké fresky, v ktorých existenciu predtým nikto ani nedúfal. Po obnove fasády kostola Narodenia Panny Márie sa odborníci presunuli do interiéru, aby tieto historické skvosty zo 14. storočia doodkrývali a zreštaurovali.

Vo vnútri impozantného kostola, stojaceho na vyvýšenine uprostred Krušoviec, už niekoľko týždňov systematicky pracujú reštaurátori. V ich rukách sa strieda skalpel so sekáčikom, následne prichádza na radu štetec.
Najskôr odkrývali jednotlivé vrstvy omietky, aby zistili technické vlastnosti a hodnoty jednotlivých vrstiev. Teraz pracujú na retušovaní defektov a farebnom scelení starých malieb. Podobné sa na Slovensku hľadajú len ťažko.
Farbili ich vzácnymi pigmentmi
Pri pôvodnej stavbe, podobne ako v exteriéri, bol aj interiér bez omietky. Tehlové murivo bolo zdobené zarezávaním špár. "Neskôr, v 14. storočí sa rozhodli vyzdobiť kostol lokálne maľbami. Naniesli si kus omietky tam, kde chceli mať obraz a do toho maľovali," vysvetľuje reštaurátor Peter Koreň.
Na základe analýzy rukopisu jednotlivých malieb odborníci predpokladajú, že na výzdobe kostolíka v Krušovciach pracovali tri maliarske dielne. Najstaršiu maľbu objavili v okolí pastofória, čo je výklenok v stene slúžiaci na odkladanie liturgických potrieb. Zamurovanú dutinu otvorili a vybrali.
V novších dobách bol tento architektonický prvok nahradený dnes známym bohostánkom. Nad bohostánkom sa nachádza zobrazenie Ukrižovania, sprevádzané postavami svätého Jána a Panny Márie.
Do lineárnej maľby Ukrižovaného Krista z 13. storočia zasahujú nohy jedného zo svätcov, ktorí v 14. storočí zdobili obvod svätyne. Reštaurátori prezentujú obe vrstvy. Vonkajší obrys sa zachoval, výpadky v maľbách vyplnili tmelom. Pri obnove postupovali tzv. mapovým reštaurovaním. Vo vnútri mapy vyplnili všetko, čo vedeli.
"Viac toho už, žiaľ, nevieme domaľovať. Neexistuje žiadny záznam, keďže vrstvy boli porušené a prekryté už v 18. storočí. " vysvetľuje reštaurátor Juraj Gregorek.
"Naozaj nemôžeme fabulovať nejakú svätožiaru alebo telo. Kebyže sa to opakuje, pochádza to z nejakého 19. alebo 20. storočia, je to dvadsaťkrát na stene namaľované, vieme to zopakovať cez šablónu. Ale fragment, ktorý teraz robíme, je autentický," dodáva. I keď aj v stredoveku mali nejaké predlohy, nič sa úplne neopakovalo.
Medzi výnimočné prvky patrí aj použitie unikátnejších pigmentov v maliarskej dielni. Na zelené plochy na obraze je použitý pigment malachitu. "Je to polodrahokam, ktorý sa na našom území ťažil napríklad v okolí Španej doliny. Ide o mednatý pigment, veľmi vzácny," hovorí Gregorek.
V článku sa dočítate aj:
- ktoré časti z výjavu Ladislavskej legendy sa podarilo zachovať,
- aké fresky identifikovali v podkroví kostola,
- prečo je zobrazenie poľského patróna na stene záhadou,
- akým spôsobom chcú sprístupniť podkrovie verejnosti?
Apoštoli zostanú skrytý za oltárnym obrazom
Obvod svätyne, ktorá bola v minulosti o dosť menšia ako dnes, zdobili maľby apoštolov v životnej veľkosti. Najvýznamnejšie miesto patrilo svätému Petrovi a Pavlovi, ktorí boli vyobrazení čelom k lodi kostola, no dnes sú ukrytí za barokovým oltárnym obrazom.