TESÁRE. Čo by sa stalo, keby niekto zrušil Vianoce? Odpoveď na túto otázku dostanú diváci divadelnej inscenácie Zakázané Vianoce 14. decembra v Tesároch.
Podujatie Kokošovské Vianoce uskutoční Divallo Tesáre už po tretíkrát. V netradičnom predstavení sa môžu diváci ponoriť do príbehu, ktorý ukáže, aké dôsledky by malo zrušenie tohto sviatku.

V areáli kokošovského kaštieľa pripravujú okrem zaujímavej inscenácie pestrý program. "Vystúpi aj mladá speváčka Anya Berg, ktorej emotívne piesne prinesú nezabudnuteľnú atmosféru. Na záver bude divadelné predstavenie Cesta do Betlehema, ktoré pripomenie skutočný význam Vianoc," približuje scenáristka a režisérka Mária Bagová.
Na návštevníkov budú čakať vianočné minitrhy s rôznymi domácimi výrobkami vhodnými ako darčeky pod stromček. "Môžete si pomaškrtiť na výborných perníčkoch, oblátkach a iných koláčikoch, zohriať sa pri varenom víne, a tí motorizovaní aspoň pri teplom čaji," dodáva Bagová. Na spríjemnenie atmosféry budú hrať vianočné koledy.
V prípade zlého počasia sa akcia presunie do kultúrneho domu, no organizátori veria, že svätý Peter bude stáť pri nich a podujatie sa uskutoční podľa plánu.
Majitelia kaštieľa poskytujú priestor pre predstavenia
Barokový prízemný kaštieľ s anglickým trávnikom parkom a rybníkom dal postaviť v druhej polovici 18. storočia Štefan Séllyey, prefekt nitrianskeho biskupa. Po Séllyeyovcoch sa majiteľom kaštieľa stal topoľčiansky advokát Alexander Lénárt s manželkou Františkou Nesselovou.
"Kaštieľ aj s celým veľkostatkom bol Lénártovcom po II. svetovej vojne skonfiškovaný štátom, ale v 90. rokoch 20. storočia ho potomkovia reštituovali späť a predali súčasným vlastníkom," približuje historik Vladimír Lemeš. Tí ochotne poskytujú vonkajšie priestory na letné a zimné predstavenia divadelníkom.
V upravenom parku, ktorý sa okolo neho rozlieha, dodnes rastú vzácne, prevažne listnaté stromy. Najzaujímavejším stromom v parku je sekvoja, ktorá ma viac ako 250 rokov.
V článku sa dočítate aj:
- aký bol a stále je dôležitý zdroj obživy v Kokošove a Tesároch,
- prečo obyvatelia Kokošovej platili daň Turkom a Tesárčania nie,
- koľko kotlíkov na výrobu páleného v osade evidovali,
- aká vzácna baroková pamiatka bola ukradnutá z kaplnky?
Kaštieľ získal svoju konečnú podobu počas prestavby, do ktorej sa pustil Alexander Lénárt pätnásť rokov po kúpe kokošovských majetkov. Manželia si povyše osady pod horou postavili i vlastnú rodinnú hrobku – mauzóleum.
"Mimoriadnu pozornosť venoval okolitému parku, veľkému čerešňovému sadu, ovocnému sadu a štepnici," hovorí Mária Bagová. Priblížiť históriu kaštieľa a osady chce aj návštevníkom vianočného podujatia.