BOJNÁ. Záver výskumnej sezóny na významnom veľkomoravskom nálezisku v Bojnej, okres Topoľčany, priniesol nečakané objavy.
Počas systematického povrchového prieskumu východného predpolia centrálneho hradiska Valy, ktoré bolo opustené a zničené na začiatku 10. storočia, sa našli nové cenné artefakty z tohto obdobia.

Ako informoval Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), nález bol pre vedcov zaujímavý aj tým, že sa dal zrekonštruovať celý postup jeho uloženia do zeme.
"Na príkrom svahu bola vykopaná priehlbeň, do ktorej uložili veľké drevené vedro. Z neho sa v zemi po stáročiach zachovali len železné súčasti, teda obruče a držadlo. Doň uložili ingoty olova, česáky ľanu, nožnice a ďalšie predmety, medzi iným aj železné sekerovité hrivny, ktoré boli dobovými platidlami. Ďalšie hrivny a zväzok kosákov uložili popri vedre do jamy, ktorú zasypali polmetrovou vrstvou hliny," uviedol archeológ Karol Pieta.
Fenomén ukrývania predmetov je predmetom záujmu bádateľov
Po podrobnom preskúmaní v teréne bol nález s poradovým číslom 39 prevezený do laboratória Archeologického ústavu SAV v Nitre. Tu ho bolo možné analyzovať a dokumentovať pomocou RTG a 3D snímkovania.
Zároveň sa podarilo zrekonštruovať jeho pôvodný stav. Po konzervácii a vedeckom spracovaní bude súbor vystavený v Múzeu Veľkej Moravy v Bojnej.
Podľa Pietu je zvláštny fenomén ukrývania skupín predmetov na rôznych miestach hradiska Valy v Bojnej, ale aj v jeho širšom okolí neustále predmetom záujmu bádateľov.