Vianoce sú pre mnohých časom, keď sa tešia na rodinnú pohodu, sviatočné jedlá a darčeky. S týmto obdobím sa však spájajú aj výzvy, najmä v oblasti stravovania a udržiavania zdravej telesnej hmotnosti. Stres z príprav a bohatá ponuka kalorických pochúťok – to všetko môže ovplyvniť našu harmóniu.
O tom, ako si užiť Vianoce bez výčitiek a ako sa vyhnúť zbytočnému priberaniu, sme sa porozprávali so špecialistkou na výživu a dietetikou JANOU PASTRNÁKOVOU , ktorá je aj externou doktorandkou na Ústave výživy a genomiky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
„Sviatky sú o radosti a rovnováhe, nie o extrémoch. Lepšie je vychutnať si všetko s mierou a neprepadnúť pokušeniu všetko zhltnúť naraz,“ hovorí Jana Pastrnáková.
Je možné počas vianočných sviatkov skutočne pribrať niekoľko kilogramov za pár dní? Prečo je priberanie v tomto období také časté?
Často sa stretávame s informáciami, že sviatočné priberanie je nevyhnutné. Je to však dôsledok našich návykov počas tohto obdobia. Zvýšenie energetického príjmu a zníženie celkového energetického výdaja, sme menej aktívni a tým priberáme.
Štúdie ukazujú, že sezóna, začínajúca na jeseň a trvajúca do začiatku januára, je obdobím zvýšeného prírastku hmotnosti, ktorý sa pohybuje medzi 0,4 až 0,9 kilogramu. Tento prírastok je často pozorovaný nielen u bežnej populácie, ale aj u tých, ktorí sa snažia chudnúť.

Zaujímavé zistenia priniesla minuloročná austrálska štúdia, ktorá sledovala dospelých počas celého roka. Účastníci zaznamenali nárast telesnej hmotnosti nielen počas Vianoc, ale aj počas Veľkej noci a iných sviatočných období. Navyše, tento prírastok hmotnosti často pretrváva aj po sviatkoch, čo poukazuje na dlhodobejší vplyv sviatočných období na telesnú hmotnosť.
Sviatočné obdobia sú preto označované ako vysoko rizikové pre priberanie. Okrem toho sa v štúdiách ukázalo, že telesná hmotnosť má tendenciu stúpať počas víkendov a sviatkov a naopak klesá od utorka do piatku.
Ako vplýva na naše telo stres z prípravy Vianoc? Môže mať tiež vplyv aj na priberanie?
Stres a priberanie k sebe neodmysliteľne patria. Chronický stres však môže negatívne ovplyvniť psychické aj fyzické zdravie. Ľudia v strese častejšie uprednostňujú potraviny s vysokým obsahom kalórií, tukov a jednoduchých cukrov. Čo môže spôsobiť nárasť telesnej hmotnosti.
Vianočný stres nám však ukazuje, aké dôležité je nájsť rovnováhu. Ak príliš tlačíme na dokonalosť, môže sa stať, že rovnováhu stratíme.
Čo hovoríte na koncept „cheat days“ počas sviatkov? Je nastavenie dní, kedy neplatí diéta, dobrou stratégiou, alebo môže ľudí s nastaveným stravovacím režimom skôr zraziť na kolená?
Nie som fanúšik cheat days – to je ako povedať si, že na deň vypnete pravidlá gravitácie a dúfate, že všetko zostane na svojom mieste.
Sviatky sú o radosti a rovnováhe, nie o extrémoch. Lepšie je vychutnať si všetko s mierou a neprepadnúť pokušeniu všetko zhltnúť naraz.
Prečítajte si aj:
- ako si môžeme udržať pohybovú aktivitu počas sviatkov,
- prečo je energetická hodnota alkoholu posledné, čo by ju trápilo,
- ktorý dezert si počas vianočných sviatkov neodpustí,
- v ktorých obdobiach ľudia najviac vyhľadávajú poradne výživy?
Existujú nejaké mýty o priberaní počas Vianoc, s ktorými ste sa vo svojej praxi stretli a skutočne vás prekvapili?
Mýty o priberaní vo svojej praxi počúvam od klientov a známych každý deň. Myslela som, že ma už nič neprekvapí, ale nedávno som zaregistrovala, že v inej poradni neodporúčajú klientom cvičiť počas redukcie telesnej hmotnosti nakoľko im môže stúpať hmotnosť. Tak to je mýtus ako sa patrí.
Oni sa však zrejme pozerajú iba na konečné čísla na váhe, nie na pomer svalovej a tukovej hmoty.
Vysvetlili by ste to bližšie?
Cvičenie a výživa je ako tímová hra, ktorá funguje v symbióze. Keď trénujete silovo a máte správne nastavenú stravu a pomer makronutrientov, viete si budovať pomaly a postupne aj svalovú hmotu.
Čím má človek viac svalovej hmoty, má vyšší bazálny metabolizmus, nakoľko svalové tkanivo je energeticky náročnejšie ako tukové tkanivo. Celkový energetický výdaj je vyšší a to je práveže žiadúce pri redukcii telesnej hmotnosti.
Ako nutričnú špecialistku ma znepokojuje trend rôznych redukčných výziev influencerov či trénerov vo fitness centrách, kde svojim klientom odporúčajú extrémne obmedzenia v stravovaní, napríklad úplné vylúčenie obilnín, mlieka a mliečnych výrobkov alebo celých skupín potravín na určitý čas.
Rovnako kontroverzné sú výzvy zamerané na jednostrannú konzumáciu, napríklad jedál iba zelenej farby. Takéto prístupy často nemajú odborný základ, môžu byť nutrične nevyvážené a dlhodobo neudržateľné, pričom môžu viesť k nežiaducim následkom na zdraví.