TOPOĽČANY. Súkromné centrum poradenstva a prevencie (SCPP) v Topoľčanoch zavádza od januára emocionálno-transformačnú terapiu. Kombinuje psychológiu farieb a inovatívne prístupy k spracovávaniu emócií. Na Slovensku je unikátna.

"Terapia bola vyvinutá v Spojených štátoch, kde sa často vyskytujú prírodné katastrofy, ako povodne a hurikány. Mnohým ľuďom spôsobili traumu. Doktor Vasquez ju vyvinul pred niekoľkými rokmi, odkiaľ sa postupne rozširuje a teraz začína prenikať aj do Európy," vysvetľuje psychologička a riaditeľka centra Jana Merašická.
Farby ako kľúč k odblokovaniu emócií
Keď sa povie farby v psychológii, mnohí si ich spájajú s vyjadrením emócií. V tomto prípade ide o opačný efekt. Farby pomáhajú emócie vyvolať a spracovať.
V spojení s bežnými terapeutickými prístupmi využíva terapia nielen farby, ale aj svetlo, periférnu očnú stimuláciu a sledovanie očných pohybov. Terapia sa zameriava na odblokovanie zamrznutých emocionálnych reakcií, ktoré môžu byť následkom traumy.
„Vlnové dĺžky farieb rezonujú s určitými emóciami. Napríklad keby sme prežívali hnev a pozeráme sa z určitej vzdialenosti do žltej farby, pomáha nám ísť v procese emócie ďalej. Môže sa vyplaviť konkrétny zážitok alebo spomienky,“ vysvetľuje psychologička.
Na rozdiel od väčšiny terapií pracuje s pravou aj ľavou hemisférou mozgu. "Pri traume sa racionálna časť mozgu odpojí od toho emocionálneho. Tu to prepájame naspäť," približuje Merašická.
Po prežití traumatickej situácie môžu podľa nej emócie uviaznuť v reakciách, ako je boj, útek alebo zamrznutie. Pomocou terapie dokážu emóciu odblokovať a pomôcť spracovať.
Samotná farba by ale neurobila nič, nevyhnutné je využitie terapeutických zručností a poradenstva. Riešiť môže i poruchy vzťahovej väzby, závislostí, vyhýbaniu sa problémov alebo striedaniu šťastných a depresívnych pocitov.
V článku sa dočítate aj:
- aké poruchy sa dnes najčastejšie objavujú u detí,
- v akom veku bol ich najmladší klient,
- aké sú skúsenosti rodičov, ktorí s deťmi centrum navštevujú?
Cesta k lepšiemu porozumeniu medzi rodičom a dieťaťom
Terapia vyžaduje, aby sa klient sústredil na viacero podnetov – farby, vlastné emócie a zároveň reakcie terapeuta. Preto je určená najmä pre staršie deti, stredoškolákov či vysokoškolákov. Novinkou však bude zapájanie rodičov priamo do terapeutického procesu.
„Keď príde malé dieťa, ktoré terapiu ešte nemôže podstúpiť, často zistíme, že problém je v komunikácii alebo vzťahu medzi rodičom a dieťaťom,“ vysvetľuje psychologička.