TRIBEČ. Slovensko sa pripravuje na miliardový projekt výstavby hlbinného úložiska pre vyhoreté jadrové palivo. Štát už vytypoval päť lokalít, ktoré považuje za vhodné, jednou z nich je i centrálna časť Tribeča. Ďalšie štyri lokality sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.
Ako informuje TASR, predseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter minulý týždeň skritizoval postup štátu, pretože z prvého procesu vynechal dotknuté samosprávy.
Zdôraznil, že župa žiadala o zapojenie obcí do tohto procesu už v auguste 2023 v rámci jeho prípravy. Táto žiadosť však mala byť podľa neho zamietnutá.

Pripomenul, že na verejnom prerokovaní samotnej správy o hodnotení, ktoré sa uskutočnilo vlani v októbri, sa zástupcovia župy opäť domáhali dôvodov a vysvetlenia, prečo v procese posudzovania tohto strategického materiálu neboli oslovené dotknuté obce. Odpovede však mali byť vyhýbavé a nekonkrétne.
Župa preto žiadala zopakovať prerokovanie, vrátane verejného, za účasti obcí, ktorých sa lokality pre hlbinné úložisko týkajú.
Aj nitrianska župa upozorňovala, že obce neboli zapojené do procesu
O stanovisko k záležitosti sme požiadali aj Nitriansky samosprávny kraj, keďže jedna z možných lokalít zasahuje do katastrálneho územia šiestich obcí okresu Topoľčany a štyroch obcí okresu Zlaté Moravce. Malá časť zasahuje aj do katastra obce Klátova Nová Ves v Trenčianskom kraji.
Dotknuté obce: Prieskumná lokalita č. 1 - centrálna časť Tribeča
Okres Topoľčany: Krnča, Práznovce, Solčany, Nitrianska Streda, Kovarce, Súlovce
Okres Zlaté Moravce: Hosťovce, Zlatno, Velčice, Kostoľany pod Tríbečom
Okres Partizánske: Klátova Nová Ves
Realizáciou činností vnútroštátneho programu však budú podľa správy v prvom rade dotknuté obce nachádzajúce sa v okolí Jaslovských Bohuníc a Mochoviec, v ktorých katastrálnych územiach a bezprostrednom okolí sú umiestnené v súčasnosti prevádzkované aj vyraďované jadrové zariadenia.
Nitrianska župa bola o vytypovaní centrálnej časti Tribeča ako možného miesta pre uloženie jadrového odpadu informovaná v októbri 2024.
"Nitriansky samosprávny kraj vo svojom stanovisku upozornil, že uvedená lokalita pre vybudovanie hlbinného úložiska na uloženie vyhoretého jadrového paliva a rádioaktívneho odpadu situovaná v Nitrianskom kraji, v centrálnej časti pohoria Tribeč, sa nachádza priamo alebo v blízkosti viacerých chránených území systému NATURA 2000, biocentier a biokoridorov," informovala Zuzana Vilčeková z komunikačného odboru župy.
Zároveň dodáva, že kraj podporuje zapájanie verejnosti do povoľovacích procesov, zámerov a činností, ktoré môžu mať významnejší vplyv na životné prostredie.
"Aj v stanovisku k Správe o hodnotení strategického dokumentu kraj upozornil na to, že obce, ktorých územie môže byť výberom lokality na vybudovanie úložiska zasiahnuté, neboli do predmetného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, ako dotknuté obce, zapojené," uviedla Vilčeková.

Obce zapoja do procesu v ďalšom štádiu
Hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík pre TASR reagovala, že je potrebné rozlíšiť samotný proces výberu miesta pre výstavbu hlbinného úložiska a proces aktualizácie Vnútroštátneho programu nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi v SR, ktorý aktuálne prebieha.
Ak sa na základe zvolených parametrov v budúcnosti rozhodne o vhodnosti niektorej lokality, majú byť do povoľovacieho procesu štandardným spôsobom zapojené aj dotknuté obce.
"Súčasťou krokov, s ktorými počíta harmonogram prípravy hlbinného úložiska v aktualizácii programu, sú pre roky 2025 až 2030 komunikácia s verejnosťou vo vytypovaných lokalitách a geologický prieskum životného prostredia perspektívnych lokalít. Jeho súčasťou je aj hodnotenie vplyvu plánovaných aktivít na životné prostredie," zdôraznila hovorkyňa rezortu hospodárstva.
V článku sa dočítate aj:
- čo hovorí o bezpečnosti hlbinného úložiska expert na energetiku,
- kedy až má dôjsť k výstavbe hlbinného úložiska,
- aké sú výsledky Tribeča v prvotnom porovnaní prieskumných lokalít?
Rezort životného prostredia uviedol, že proces schvaľovania strategických dokumentov je transparentný práve vďaka tomu, že sa ich návrhy uverejňujú na verejne dostupných portáloch, čím nie je nikomu bránené, aby sa zapojil do tohto procesu.