TOPOĽČANY. Najnovšie, najzaujímavejšie a najhodnotnejšie prírastky z geologických, botanických a zoologických zbierok Tribečského múzea v Topoľčanoch predstavuje výstava Zo zbierok prírodných vied. Návštevníci si ju môžu pozrieť v priestoroch múzea do 21. marca, informovali pracovníci Tribečského múzea.

Na výstave sú prezentované exponáty, ktoré počas roka zostávajú z väčšej časti uložené v depozitároch mimo dosahu verejnosti. "Množstvo originálnych predmetov, ktoré pred zaradením do múzejného fondu tvorili autentickú zložku prírodných reálií, bolo verejnosti predstavených v rámci expozície alebo tematických výstav. Najnovšie exponáty budú mať na aktuálnej výstave prezentačnú premiéru," približuje botanička Tribečského múzea Oľga Kostolná.
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu si žiaci môžu prehĺbiť vedomosti o vývoji prírody a bežní návštevníci získajú zaujímavé informácie o prírodných hodnotách, ktorými múzeum prostredníctvom zbierkových predmetov disponuje.
Z muzeálnych fondov geológie je najvariabilnejším súborom mineralogická zbierka vyznačujúca sa farebnosťou, tvarom a chemickým zložením. "Z najnovších prírastkov ju reprezentujú vystavené mnohé nádherné exponáty, ako purpurit, thulit, titanit, eritrín, vanadinít, morio či rumelka, ktoré zväčša pochádzajú zo severoafrického Maroka. Z Namíbie istotne zaujme turmalín – skoryl," hovorí Kostolná.
V paleozoologickej zbierke zhromažďujúcej doklady o existencii rozmanitých živočíšnych druhov, ktoré žili v rôznych geologických dobách na Zemi sa tu nachádzajú fosílne zvyšky organizmov rôznej systematickej príslušnosti.
"K výnimočne vzácnym skvostom zbierky patrí najnovšie získaná ľaliovka, pôvodom taktiež z Maroka alebo obdivuhodná kolekcia treťohorných skamenelín slimákov z Českej republiky," dodáva botanička.
Výstava prezentuje vzácne rastliny, ako hlaváčik jarný a poniklec veľkokvetý, ale aj ginko dvojlaločné, považované za živú fosíliu. Návštevníci môžu vidieť vzorky drevín, semien a plodov domácich i cudzokrajných rastlín.
Zo zoologických zbierok sú vystavené preparáty stavovcov, vrátane jeleňa lesného, bobra vodného a nutrie riečnej, ako aj preparáty ohrozených vtákov, ako orol krikľavý a rybárik riečny. Ďalej sú tu ryby z miestnych vôd, ako pstruh potočný či hlavátka podunajská.
Ichtyologickú zbierku prezentujú niektoré druhy rýb stojatých i tečúcich vôd, ako napríklad pstruh potočný, lipeň tymiánový, hrúz škvrnitý, hlavátka podunajská, či jalec hlavatý.
V rámci prehliadky výstavy sa deti môžu zahrať pexeso s prírodovednou tematikou, aktívne sa zapojiť do logických hier zameraných na spoznávanie prírodnín hmatom, alebo nakresliť predmet, ktorý ich najviac zaujal.
