TOPOĽČANY. V priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch sa otvorila jedinečná výstava, ktorá návštevníkov prenesie do čias, keď počítače patrili medzi raritu a ich prítomnosť v domácnostiach bola len výnimočná.
Expozícia ponúka pohľad na históriu výpočtovej techniky z posledných dvoch dekád 20. storočia.

Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí kultový PMD 85, skratka pre piešťanský mikropočítač displejový, vyrobený v roku 1984 v Tesle Piešťany.
Tento počítač, ktorého cena v čase uvedenia dosahovala tretinu hodnoty bytu, sa stal symbolom československej výpočtovej techniky.
Konštruktér Roman Kišš vytvoril zariadenie s 8-bitovým procesorom, ktoré sa dostalo do škôl a stalo sa základom pre vyučovanie informatiky.
Návrat do učebne spred desaťročí
„Po vyše 30 rokoch je česť zapnúť v týchto priestoroch PMD85 a zaspomínať na zašlé časy,“ hovorí rodák z Topoľčian (45) Peter Chrenko. Ako dieťa totiž navštevoval práve v budove dnešného Tribečského múzea krúžky výpočtovej techniky. V tom čase sa tu nachádzal Okresný dom pionierov a mládeže, neskôr Centrum voľného času Topoľčany.
Práve jeho zberateľská vášeň a snaha o zachovanie histórie viedli k vytvoreniu výstavy. Všetky exponáty patria do jeho súkromnej zbierky. Staré počítače mu začali postupne pribúdať až po prechode do nového milénia, zbieral ich od kamarátov či skupoval.
"Nie je to ani celá moja zbierka, len taký výsek. Je to náročné na priestor, na skladovanie. Manželku mám v tomto veľmi tolerantnú," usmieva sa zberateľ.
V miestnosti sa ozýva charakteristické pískanie monitorov, ktoré patrilo ku koloritu niekdajších učební. Väčšina vystavených počítačov má procesor 8080, ktorý vyrábala Tesla Piešťany až do svojho krachu. Vymyslený bol v Amerike v roku 1974.
Pod jedným z PMD-85 sa nachádza drevený stojan, ktorý je dôkazom kreativity a improvizácie používateľov v pionierskej ére počítačov.
"Ani samotní konštruktéri presne nevedeli, ako to bude fungovať. Počítače sa jednoducho vyrobili a dali medzi ľudí. Až počas prevádzky sa zistilo, že sa prehrievajú. Preto si niekto vyrobil tento drevený stojan, aby zabezpečil lepšie chladenie. Musel si ho doma vypilníkovať," približuje pomôcku Chrenko.
Hry na dobové počítače stále vyvíjajú
Pamätníci spomínajú na školenia, kde sa striedali pri počítačoch, ktoré boli ešte len v začiatkoch výroby. Niekedy sa učili aj v noci, aby sa každý mohol dostať na rad. Počkali si s nadšením. Ak sa vám dnes ešte podarí zohnať PMD počítač, zaplatíte za neho približne dvesto eur. Zohnať si k nemu musíte aj dobový televízor.
"Bola to pionierska doba. Ľudia poznali len televíziu, magnetofón či gramofón, pričom televízie boli bežne čiernobiele. Počítače tiež používali čiernobiele zobrazenie, aby ich bolo možné pripojiť k bežným televízorom," približuje dobu, ktorá bola dokonca ešte bez diskiet. "Na západe boli diskety už normálne, my sme ešte zažili pásky," dodáva.
Výstava: Z histórie počítačov
- Výstava Z histórie počítačov v priestoroch Tribečského múzea potrvá do 26. februára.
- Okrem prehliadky starej výpočtovej techniky sa môžu návštevníci aj zahrať na prvých osobných počítačoch ako ZX81, Didaktik Gama, IQ 151, PMD 85 a iných.
Takmer všetky počítače vystavené v múzeu sú funkčné. Zapnúť nejdú len tri. "Jednému chýba len rozdvojka, druhému káble, tretí je taký starý, že ho radšej ani nezapíname," približuje zberateľ.
V dnešnej dobe už podľa neho existuje množstvo kvalitných projektov týkajúcich sa tejto techniky. Prekonali i pôvodnú dokumentáciu k počítačom, keďže aj ich tvorcovia a výrobcovia sa neraz stratili vo víre času a dejín.
Vznikla retro vlna nadšencov pre tieto počítače, ktorí sa venujú opravám a vytváraniu nového hardvéru a softvéru, podobne sa organizujú aj zberatelia. Peter Chrenko sa tiež našiel v kreslení schém a plošných spojov, a vo výrobe (tzv. bastlení) rôznych vylepšení pre PMD-85.