TOPOĽČANY. Michal Krumpár, študent Gymnázia v Topoľčanoch, dosiahol mimoriadny úspech na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov (IJSO - International Junior Science Olympiad ), ktorá sa uskutočnila v Rumunsku.
V konkurencii 312 talentovaných študentov z 54 krajín sveta vybojoval bronzovú medailu, čím potvrdil svoje výnimočné znalosti z biológie, chémie a fyziky.

"Súťaž je unikátna tým, že každý súťažiaci musí preukázať vedomosti zo všetkých troch oblastí. Odmenou za poctivú a náročnú prípravu je možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnom kole súťaže, ktoré sa tradične koná v decembri," približuje profesorka Ida Valachová.
Určená je pre žiakov do 16 rokov. Na Slovensku najmä pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií.
S bronzom a nezabudnuteľnými zážitkami
Slovenská delegácia vycestovala na Medzinárodnú olympiádu mladých vedcov IJSO v Bukurešti v dňoch 2. - 12. decembra 2024. Olympiáda začala slávnostným otváracím ceremoniálom v majestátnom Paláci parlamentu.
Slovenská delegácia mala zároveň možnosť spoznať krásy Rumunska vrátane zámkov Peles a Bran, ako aj vianočnú atmosféru mestečka Sinaia. Prvé skúšky v nasledujúci deň preverili vedomosti študentov prostredníctvom testu s výberom odpovedí.
"Najviac ma oslovil Národný inštitút pre jadrovú fyziku, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov s najsilnejším laserom na svete," uviedol Michal Krumpár, ktorého olympiáda nadchla nielen po súťažnej stránke, ale aj možnosťou spoznať nové kultúry a priateľov z celého sveta.
„V sobotu nás neminul ani teoretický test, na ktorý som sa tešil najmenej,“ priznal Michal. Test sa zameriaval na miestny chemický priemysel, jedinečnú biodiverzitu Rumunska a rôzne fyzikálne zaujímavosti. Ako dodáva, nedeľa bola venovaná spoznávaniu mesta, jeho historickým častiam aj moderným mrakodrapom.
"Týždeň sme začali praktickou skúškou, ktorá pozostávala z viacerých častí, od jednoduchších experimentov z fyziky až po komplexné biologické pozorovania. Najväčší nepriateľ bol čas," hovorí študent. Okrem individuálnych častí sa súťažilo aj v trojčlenných družstvách o najlepšie zvládnutý experiment pokrývajúci fyziku, chémiu a biológiu.
"Od žiaka sa vyžadujú minimálne stredoškolské vedomosti z týchto vedných disciplín a kvalitný matematický základ, čo si Michal výborne osvojil počas prípravy na súťaž," chváli študenta Ida Valachová.
Večer sa po dlhých siedmich dňoch súťaže všetci stretli spolu s vedúcimi na kultúrnej noci. „Každá krajina na doskách pódia zanechala kúsok svojho umenia,“ uzavrel Michal svoje dojmy z podujatia.
Ocenenie si prebrali aj na Slovensku
Po ukončení skúškovej časti súťaže zúčastnených čakala ešte návšteva prírodovedného múzea a nákupného centra. "Na záverečnom ceremoniáli sa k nám prihovárali mnohí - prezident IJSO, ministri, zástupcovia úradov, rektori, dekani... Ich slová nás motivovali ešte viac. Hoci sa naša cesta na IJSO už skončila, mnohé iné sa nám práve začali," dodáva študent.
"Za odbornú prípravu ďakujem Ing. Ide Valachovej, Mgr. Eve Kúdelovej, Mgr. Kataríne Dřízhalovej, ale aj Prírodovedeckej fakulte UK, Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK a Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU," nezabudol ani na tých, ktorí ho podporovali a motivovali počas náročnej prípravy na súťaž.
Po návrate na Slovensko čakalo Michala ďalšie významné ocenenie. Spolu so svojou mentorkou, Idou Valachovou, bol pozvaný na slávnostné oceňovanie do Prezidentského paláca.
Na podujatí, ktoré sa konalo 13. januára 2025 za prítomnosti prezidenta Petra Pellegriniho a ministra školstva Tomáša Druckera, si obaja prevzali zaslúžené uznanie za vynikajúce výsledky.

Výzva pre čitateľov
Ak si chcete vyskúšať úlohy, akým čelili účastníci Medzinárodnej olympiády mladých vedcov, pripravili sme pre vás malú ukážku. Otestujte svoje vedomosti z fyziky, chémie a biológie.


