TOPOĽČANY. Protest pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa bude o týždeň konať aj v Topoľčanoch. Organizátori ho zvolávajú na Námestie Milana Rastislava Štefánika o 17. hodine.
Protest má byť vyjadrením nesúhlasu so súčasným politickým smerovaním Slovenska.

"Žiadame, aby Róbert Fico prestal ťahať Slovensko na východ, aby nevyhlasovali, že vôbec niekedy budeme uvažovať o vystúpení z Európskej únie a NATO. Zároveň žiadame, aby nepodkopávali dôveru partnerov Slovenskej republiky, pretože vďaka krokom súčasnej vlády nám partneri prestávajú dôverovať," ozrejmil hlavné myšlienky jeden z organizátorov podujatia Daniel Meluš, okresný predseda hnutia Slovensko.
Na príprave podujatia s nimi spolupracuje strana KDH, Demokrati, SaS a Občianske združenie Nástupište 1-12 z Topoľčian.
Protest v bašte Smeru
Organizátori neočakávajú vysokú účasť, predbežne ju odhadujú na dvesto až tristo ľudí. Podujatie podľa Meluša vnímajú najmä ako symbolický odkaz, že aj v bašte Smeru sú ľudia, ktorí nesúhlasia s Ficovou politikou. Zároveň chcú podporiť protesty, ktoré sa uskutočnia po celom Slovensku.
Strana Smer-SSD viedla v okrese Topoľčany vo všetkých parlamentných voľbách od roku 2006. Suverénnym víťazom sa stala aj posledných voľbách, svoj hlas jej v okrese odovzdalo 38,92 percenta voličov. Na celom Slovensku dosiahla politická strana 22,94 percenta.
Traja rečníci sú už potvrdení. Vystúpiť má topoľčiansky mestský poslanec Július Krajčík, krajský predseda Demokratov Kristián Čechmánek a predseda hnutia Slovensko a poslanec NR SR Igor Matovič. Mená ďalších rečníkov zatiaľ nie sú známe.
Protesty sa v Topoľčanoch konajú vždy, keď je treba
V Topoľčanoch sa protesty proti krokom súčasnej vlády zatiaľ neorganizovali. Búrlivé reakcie nedávno vyvolal článok Tomáša Gálisa z Denníku N s titulkom "V Topoľčanoch neprotestovali – ešte stále je to dobré."
Autor článku pre MY Topoľčany vysvetlil, že jeho cieľom nebolo dehonestovať obyvateľov Topoľčian a okolia, ale predstaviť si, čo sa môže odohrávať v hlave premiéra, keďže rozhovory kritickým médiám už roky neposkytuje.
"Chcel som poukázať na to, že premiér môže byť pokojný, pretože demonštrácie boli silné najmä vo veľkých mestách, kde až tak veľmi neboduje. Postupne sa však pridali aj menšie mestá, no v jednej z volebných bášt Smeru, ktorou Topoľčany nepochybne sú, sa v tejto protestnej sezóne ešte nič nekonalo," hovorí Gális.
Organizátori protestov uviedli, že článok bol uverejnený deň po tom, ako začali rozbiehať svoju aktivitu.
Topoľčany podľa novinára nie sú beznádejné mesto. Protesty sa tam konajú vždy, keď treba, len zväčša chvíľu trvá, kým sa to začne.
"Spomínam si na mladých ľudí, ktorí protestovali proti mítingu kotlebovcov pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Protest Topoľčany zažili aj v roku 2018 po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," približuje.
Z osobnej skúsenosti si pamätá aj na prelomovú volebnú kampaň v roku 1998, keď ľudia z Topoľčian a okolia podporovali kampaň SDK, ale aj na to, koľko ľudí bolo ochotných stať sa členmi okrskových volebných komisií za vtedajšie opozičné strany.
Podieľali sa tak na paralelnom sčítaní hlasov, ktoré z obavy pred možných falšovaním zo strany vtedajšej vlády Vladimíra Mečiara organizovala opozícia.
