TOPOĽČANY. Ľudia prvýkrát protestovali proti krokom súčasnej vlády aj v Topoľčanoch. Mestská polícia tesne pred začiatkom protestu odhadla, že na námestí sa zišlo dvesto až tristo ľudí.
Protest pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mal byť vyjadrením nesúhlasu so súčasným politickým smerovaním Slovenska.
"Dosť bolo Fica" skandovali ľudia hneď po úvodnom prejave organizátora Daniela Meluša. Spolu so stranou Hnutie Slovensko na príprave protestu spolupracovala strana KDH, Demokrati, SaS a Občianske združenie Nástupište 1-12 z Topoľčian.
Nástupište 1-12: Spoločnosť sa čoraz viac polarizuje
"Naozaj už sme taká krajina, že tých, ktorí bojujú proti korupcii, proti papalášizmu a mafii, si necháme zavraždiť?" pýtal sa davu prvý rečník, krajský poslanec strany Demokratov Kristián Čechmánek. "A keď ich nevraždíme, tak ich prenasledujeme a šikanujeme za to, že odmietajú podať ruku prázdnemu obleku?" dodáva.

"To naozaj ten trinásty dôchodok, tridsať strieborných, tá misa šošovice, Vám stojí za to, aby ste vyhnali svojich najbližších? pýtal sa ďalej. "My nechceme trinásty dôchodok!" zakričala seniorka z davu.
Dnešnú vládu nazval vládou nesplnených sľubov, ktorá podnikateľské prostredie zdevastovala tak, že firma ZKW pri Topoľčanoch ide prepúšťať a hrozí, že v Tribeči bude úložisko jadrového odpadu. "Kde je cesta?" pýtali sa ľudia, keď spomenul prisľúbenú rýchlostnú cestu z Nitry do Bánoviec nad Bebravou.
"Vidíme snahu oslabiť odborníkov a manipulovať verejnú mienku konšpiráciami o zahraničných sprisahaniach. Výsledkom je, že ľudia strácajú dôveru v štátne inštitúcie a spoločnosť sa čoraz viac polarizuje," čítala zo spoločného vyhlásenia Občianskeho združenia Nástupište 1-12 v Topoľčanoch Zuzana Novotová Godálová.
Nevyháňajte nás, odkazujú študenti
V mene študentských organizácií sa ľuďom na námestí prihovorila Natália Šimonová, výtvarníčka, študentka na Akadémii umení v Banskej Bystrici a víťazka maľby roka.
"Chceme tu zostať v budúcnosti žiť a cítiť sa bezpečne," zdôraznila. "Nie sme len budúcnosť, sme aj súčasnosť. Nevyháňajte nás, prosím, z domova," pokračovala. Bombové hrozby a útoky na školách podľa nej ukazujú, že nenávisť má následky.
"Dnes, po siedmich rokoch od brutálnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nevidíme zmenu k lepšiemu. Ich strata nás však sformovala a naučila bojovať za pravdu a spravodlivosť. Nikdy na Vás nezabudneme a Jánov článok dopíšeme," pokračovala Šimonová. Od ľudí si vyslúžila obrovský potlesk.
Mestský poslanec Július Krajčík konštatoval, že dnes, sedem rokov po smrti dvojice, sú vykonávatelia tohto neľudského zločinu potrestaní. "Ale sú potrestaní aj tí, ktorí dali príkaz na túto vraždu?" pýtal sa ďalej.
"Nie," ozývalo sa z davu. "Potrestať! Potrestať!" začali skandovať ľudia.
Organizátori hovorili až o 800 účastníkoch
"Smer nie je vládna strana, ale zločinecká organizácia," nechal sa počuť občiansky aktivista z Piešťan Ivan Petrikovič. Vyvolal veľké ovácie. Na záver svojho prejavu vyzval vládu aby odstúpila a dala Slovensku konečne pokoj.
Organizátori vzápätí oznámili, že účasť na proteste aktuálne odhadujú na 700 až 800 ľudí.
Igor Matovič, ktorý následne vystúpil na pódiu s bývalým ministrom vnútra Romanom Mikulcom, vyjadril presvedčenie, že tento veľký protest "nie priamo, ale blízko rodiska Róberta Fica," niečo zmení. "
"Porazíme Fica, a najmä keď zaznieva z Topoľčian, sa mi veľmi páči," reagoval na skandovanie ľudí. "Rodák z Hrušovian," korigovali ho totiž predtým.
Študentku Katku prizval, aby prečítala list mamy zavraždenej archeologičky Zlatice Kušnírovej. "Prosím, myslite na moje deti a na to, že oni len chceli, aby sme sa mali dobre," písalo sa v ňom. Ľudia kričali, že nezabudnú.
Na záver sa topoľčianskym námestím rozoznela slovenská hymna, spoločne spievala aj mládež na pódiu.

