VEĽKÉ UHERCE, KOLAČNO. Pri ceste sa denne nahromadia stovky žiab. V týchto dňoch prebieha v okolí vodných nádrží Kolačno a Veľké Uherce intenzívna migrácia ropúch bradavičnatých.
Ich migrácia závisí od počasia. Ak pominú nočné mrazy a teplota v noci vystúpi nad osem stupňov, ropuchy sa vydávajú na nebezpečnú cestu k liahniskám. Mnohé z nich cestu neprežijú. Aby neskončili pod kolesami vozidiel, ochranári popri cestách stavajú zábrany.

„Vyzerá to tak, že sme v prvej polovici migrácie. Ak príde dážď a neochladí sa, prebehne za niekoľko dní. Ak bude premenlivé počasie, bude sa to naťahovať,“ opisuje aktuálnu situáciu Stanislav Harvančík, fotograf a zoológ, ktorý pracuje v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Žaby na mieste zachraňujú už polstoročie
Pri cestách pretínajúcich žabám cestu k vodnej nádrži Veľké Uherce a Kolačno urobili ochranári zábrany spolu s dobrovoľníkmi už začiatkom marca.
"V niektorých rokoch môže migrácia ropúch bradavičnatých začať už začiatkom marca, inokedy až v apríli. Stáva sa aj to, že po oteplení migrácia začne a po náhlom ochladení sa preruší a pokračuje až po znovu oteplení. Tak sa to stalo aj v tomto roku," vysvetľuje.
Záchrana žiab pri tejto lokalite má už päťdesiatročnú tradíciu. Pôvodne sa o ňu starali členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Partizánskom, neskôr iniciatívu prevzala Správa CHKO Ponitrie.
V článku sa ďalej dočítate:
- ako často je potrebné žaby prenášať,
- koľko jedincov sa denne pri ceste nazbiera,
- aké riešenie navrhujú ochranári?
Vďaka dlhoročnému úsiliu ochranárov a dobrovoľníkov sa podarilo zachrániť tisíce obojživelníkov, ktorých migrácia je každú jar ohrozená premávkou. Ochranári veria, že sa k nim v budúcnosti pridá viac miestnych obyvateľov.
Výraznú pomoc tento rok poskytol profesionálny strážca CHKO Ponitrie Ľuboš Ruttkay, ktorý navrhol využiť na vykopanie ryhy malý traktor s pluhom. Nezostalo však len pri nápade – traktor osobne zabezpečil a priviezol.