BOJNÁ. Aj Slovensko si dnes pripomína pamiatku zosnulého pápeža Františka. V deň štátneho smútku, ktorý je vyhlásený na deň pohrebu pápeža, si na výnimočného Svätého Otca spomínajú aj v obci Bojná.
Práve odtiaľ pred štyrmi rokmi smeroval do Vatikánu unikátny dar – presná replika jedného z najstarších zachovaných zvonov na svete.
Repliku vyhotovili v deň príchodu pápeža na Slovensko
Bronzový zvon z 9. storočia, objavený pri archeologickom výskume veľkomoravského hradiska v Bojnej, je dôkazom hlbokej kresťanskej tradície na našom území. Slúžil na zvolávanie veriacich k liturgickým slávnostiam a dodnes je svedectvom o živej kresťanskej viere našich predkov.
Jeho verná replika sa dostala až do rúk samotného pápeža Františka. Obec Bojná ju dala vyhotoviť symbolicky v deň príchodu pápeža Františka na Slovensko v roku 2021.
"Všetko čo má strom v korune, pochádza z toho, čo má pod zemou. Človek môže rásť len do tej miery, do akej je spojený so svojimi koreňmi. Odtiaľ pramení jeho sila," cituje v krátkom dokumente Dar pre Sv. Otca z Bojnej jeho slová starosta Jozef Stankovský, ktoré ich inšpirovali natoľko, že sa rozhodli mu venovať jeden z najväčších symbolov živej viery našich predkov.
Zvon z Bojnej rozozvučal Vatikán
Pôvodne chcel dar odovzdať už počas pápežovej návštevy Slovenska v septembri 2021, no príležitosť sa naskytla až o týždeň neskôr vo Vatikáne. Do Auly svätého Pavla VI. vstúpil v sprievode čestnej stráže Slovenskej republiky, pričom so sebou niesol dubovú skrinku s bronzovou replikou.

Po obvode drevenej schránky sa nachádzajú štyri reliéfy, ktoré zobrazujú plakety nájdené v Bojnej. "Srdce je ukované zo železa, tak ako na originálnom náleze. Srdce je vlastne tá dôležitá časť, ktorá ten samotný zvon rozoznie a dovolí mu ukázať, čo v ňom naozaj je," priblížil v dokumente jeho tvorca Jaroslav Křivánek, člen spolku Veľkomoravané, ktorý sa zaoberá rekonštrukciou života na Veľkej Morave.
Pápež František sa zvonu odliateho z bronzu a cínu najprv jemne dotkol, no vzápätí urobil nečakané a ľudsky dojímavé gesto – na zvonček si zazvonil.
Obec vydala zberateľskú bankovku s pápežom
Tento výnimočný okamih si obec Bojná pripomenula aj vydaním zberateľskej "nulovej" eurobankovky. Vyobrazený je na nej aj pápež František so zvonom z Bojnej, tak, ako ich zachytili počas generálnej audiencie.

Vlani ju slávnostne pokrstili pri príležitosti desiateho ročníka Cyrilometodských slávností na Hradisku Valy v Bojnej. Nachádzajú sa na nej aj pozlátené plakety z prenosného oltára a monumentálna vstupná brána hradiska Valy.
Zvon z Bojnej pravdepodobne pochádza z obdobia misionárskej činnosti na Veľkej Morave a mohol byť odliaty na území dnešného Vatikánu. Po viac než 1200 rokoch sa symbolicky vrátil na miesto svojho možného vzniku – vo forme vernej repliky. Dnes sa nachádza v zbierke Vatikánskych múzeí.
Pápež František
Pápež František zomrel v pondelok 21. apríla o 7.35 ráno vo veku 88 rokov. Na čele katolíckej cirkvi stál od marca 2013. Vlastným menom Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires ako najstarší z piatich detí talianskeho prisťahovalca Maria José (Giuseppe) Bergoglia a Reginy Maríe Sívoriovej.
Po štúdiu na technickej škole s odborom chemický technik vstúpil 11. marca 1958 do Spoločnosti Ježišovej. Noviciát absolvoval v Čile, kde študoval humanitné predmety. Následne získal licenciát z filozofie na Kolégiu sv. Jozefa v San Miguel a študoval literatúru a psychológiu v Santa Fe a Buenos Aires.
Za kňaza ho vysvätil 13. decembra 1969 vtedajší arcibiskup Córdoby Ramón José Castellano. Večné sľuby v reholi jezuitov zložil 22. apríla 1973 v Španielsku. Následne pôsobil ako novicmajster a prednášal na teologickej fakulte v San Miguel, kde bol v rokoch 1973 – 1979 provinciálom jezuitov v Argentíne.
Svätý Ján Pavol II. pápež ho 20. mája 1992 vymenoval za pomocného biskupa arcidiecézy Buenos Aires. Biskupské svätenie prijal 27. júna 1992 z rúk arcibiskupa Antonia Quarracina. Jeho biskupským heslom sa stalo „Miserando atque eligendo“ (Pozrel sa na neho s milosrdenstvom a vyvolil si ho). Arcibiskupom metropolitom Buenos Aires sa stal 28. februára 1998. V tejto funkcii bol zároveň ordinárom pre východných katolíkov v Argentíne.
V roku 2001 ho svätý Ján Pavol II. pápež kreoval za kardinála a pridelil mu titulárny Kostol sv. Roberta Bellarmina v Ríme. Ako predseda Argentínskej biskupskej konferencie (2005 – 2011) a účastník významných cirkevných podujatí sa stal lídrom Katolíckej cirkvi v Latinskej Amerike.
Po konkláve 12. – 13. marca 2013 bol Jorge Mario Bergoglio zvolený za 266. pápeža. Ako prvý v dejinách prijal meno František podľa sv. Františka z Assisi. Bol prvým pápežom z Ameriky, prvým jezuitom a prvým pápežom-rehoľníkom za posledných 150 rokov. Svojím skromným životným štýlom – bývaním v jednoduchom byte a používaním verejnej dopravy – si získal rešpekt už ako kardinál.
Pápež František bol známy svojím dôrazom na milosrdenstvo, chudobu a starostlivosť o stvorenstvo. Po svojom zvolení sa predstavil ako pápež „z konca sveta“, čím symbolicky zdôraznil poslanie Katolíckej cirkvi slúžiť všetkým ľuďom, predovšetkým tým na okraji spoločnosti.
Zdroj: Biskupstvo Nitra