TOPOĽČANY. Topoľčany možno nie sú prvým miestom, kde by ste hľadali architektonické dielo svetového významu. No presne takýto skvost sa tu nachádza. V tieni stromov, pod zeleným plášťom brečtanu, s prísnymi líniami a patinou dejín.
Stavba na rohu Moyzesovej ulice v centre mesta je strohá, no kto sa na ňu pozrie bližšie, zistí, že hovorí. O architektúre, ktorá predbehla dobu a o vkuse, ktorý odolal času. Tiež o mieste, ktoré si zaslúži viac pozornosti, než sa mu zatiaľ dostáva.
Dodnes ju obýva rodina pôvodného majiteľa
Vila doktora Viktora Mokrého v Topoľčanoch patrí k najvýznamnejším dielam modernej architektúry. Dodnes ju obýva rodina jej pôvodného majiteľa. Autorom návrhu bol významný topoľčiansky rodák židovského pôvodu - Eugen Rosenberg, ktorý v tom období pôsobil ako architekt v Prahe.
Funkcionalistická vila, ktorá vyzerá z každej svetovej strany inak, je dôkazom, že aj malé slovenské mestá vedia prekvapiť. Pre tých, ktorí ju poznajú, je to skutočný architektonický poklad, tichý svedok histórie.
„Význam stavby spočíva najmä v tom, že do regionálneho prostredia vniesla vyspelú funkcionalistickú architektúru, ktorá reflektovala najprogresívnejšie trendy súdobej svetovej architektúry,“ približuje historik umenia Peter Kršák.
Vila doktora Mokrého
Dom dal postaviť doktor Viktor Mokrý s manželkou Irenou Lüttmerdingovou, dcérou nemeckého statkára, ako sídlo pre vtedy štvorčlennú rodinu a zároveň ako priestor pre ordináciu.
Od roku 1997 je budova zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Jedinečná je najmä tým, že na rozdiel od iných funkcionalistických víl – národných kultúrnych pamiatok, ktoré sa zachovali a obnovovali len v základnej stavebnej hmote, sa v tejto vile vo výraznej miere dochovalo aj pôvodné vybavenie.
Impozantnú vilu v Topoľčanoch navrhol Rosenberg ako 26-ročný a dodnes sa zachovala v pôvodnej podobe. Je to zásluha rodiny Mokrých, ktorá dom nepretržite obýva a stará sa oň už viac ako 90 rokov, bez výrazných stavebných zásahov.
Budovu postavili výnimočne rýchlo
Napriek mladému veku bol už vtedy Rosenberg skúseným architektom, ktorý mal za sebou štúdium u Josefa Gočára, praxoval v ateliéri priekopníka modernej architektúry Le Corbusiera v Paríži, aj u Josefa Havlíčka a Karla Honzíka, ktorí patrili k najvýznamnejším pražským funkcionalistickým architektom.
„Tieto skúsenosti pretavil Rosenberg do návrhu vily, ktorá by pokojne mohla stáť aj v Prahe alebo v ktorejkoľvek svetovej metropole. Do Topoľčian sa tak dostala funkcionalistická architektúra v najčistejšej podobe. Jej progresívna a elegantná architektúra poukazuje aj na odvahu a moderné zmýšľanie stavebníka,“ hovorí Kršák.
Za pozornosť stojí aj rýchlosť výstavby, vilu postavili v priebehu niekoľkých mesiacov. Na tú dobu išlo o výnimočne dynamickú realizáciu.
„Ja som mala rok, keď sa dom staval, a rok a pol, keď sme sa sťahovali. Stavalo sa to veľmi rýchlo. V máji sa začalo a už na Vianoce sme tam bývali. To bola taká zvláštnosť,“ spomína dnes 91-ročná Margita Streicherová, dcéra doktora Mokrého.
Po svadbe sa z domu odsťahovala, no dodnes v ňom býva rodina jej brata, ktorá nám umožnila nahliadnuť do interiéru.
V článku sa ďalej dočítate:
- Čo všetko sa vo vile zachovalo dodnes,
- aké nevýhody budova mala,
- koľko stála výstavba vily v tej dobe,
- ako sa z topoľčianskeho rodáka stal významný architekt,
- ktoré významné budovy vo svete projektovala jeho architektonická kancelária.
Rodinný dom aj ordinácia lekára
Ľudia, ktorí počas výstavby prechádzali po niekdajšom korze pred vilou, si spočiatku mysleli, že tam vznikajú dva samostatné domy. Až neskôr sa ukázalo, že ide o jednu stavbu – premyslene prepojenú do jednotného architektonického celku.
„Mňa by strašne zaujímalo, ako na to prišli ho stavať. Rosenberg bol asi známy, ale predsa taký hypermoderný dom na tú dobu,“ zamýšľa sa Margita Streicherová.