BOJNÁ. Na území Topoľčianskeho okresu vznikne jedinečný archeoskanzen, ktorý svojím zameraním a rozsahom nemá na Slovensku obdobu.
Projekt, ktorý sa inšpiruje aj úspešným českým zážitkovým areálom v Modrej pri Velehrade, má ponúknuť autentický pohľad na život v období Veľkej Moravy.
Po rokoch príprav sa projekt v obci Bojná konečne posúva z papiera do reality. Nitriansky samosprávny kraj na zasadnutí Rady partnerstva definitívne schválil financovanie projektu. S výstavbou by sa malo začať začiatkom roka 2026 a dokončená má byť približne za dva a pol roka.
„Naozaj ma teší, že sme boli podporení. Vznikne naozaj plnohodnotná prvá etapa tohto projektu, ktorý podľa mňa bude veľkým impulzom z pohľadu rozvoja cestovného ruchu,“ hovorí starosta Bojnej Jozef Stankovský.
Archeoskanzen podľa neho vytvorí nové pracovné miesta, podporí podnikanie v regióne a prispeje ku skvalitneniu služieb priamo v obci. Prevádzkovateľom areálu bude obec.
Projekt s národným významom
Projekt v Bojnej vznikol na základe spolupráce s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied, ktorý dlhoročne robí v lokalite archeologické výskumy.
Samotná výstavba archeoparku pritom nepredstavuje koniec, ale začiatok ďalších spoločných aktivít samosprávy s výskumným inštitútom v oblasti výskumu, vzdelávania a prezentácie kultúrneho dedičstva.
Podľa Mateja Ruttkaya, riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, sa už od začiatku výskumov v Bojnej kládol dôraz na to, aby výsledky priblížili aj širokej verejnosti.
„Najskôr to bolo menšie múzeum, postupne pribudli rekonštrukcie objektov na samotnom hradisku a nová expozícia v budove obecného úradu,“ spomína.
Záujem návštevníkov rástol a spolu s tým aj ambícia vybudovať väčší, modernejší areál.

„Už dávnejšie sme dospeli k záveru, že je tu ideálna príležitosť vybudovať archeopark,“ konštatuje Ruttkay s tým, že územie centrálnej lokality Bojná-Valy chceli zachovať v čo najpôvodnejšej podobe.
Preto sa rozhodli situovať nový areál do lokality hneď za obcou, ktorá je nielen lepšie prístupná, ale zároveň umožňuje v budúcnosti prepojiť aktivity s neďalekým rančom a zoologickou záhradou.
„Je to asi jediná možnosť, kde vieme riešiť dôležité siete. Pri väčšom počte návštevníkov musíte dodržiavať nejaké hygienické štandardy či požiarnu bezpečnosť. Bohužiaľ, v autentických priestoroch archeologickej lokality to nie je možné,“ vysvetlil starosta Bojnej Jozef Stankovský.
Areál bude zároveň dostupný aj pre návštevníkov so zníženou mobilitou, ktorí by sa do pôvodnej lokality Valy nedostali. Celkový rozpočet na výstavbu areálu predstavuje takmer sedem miliónov eur.
Dobové stavby, remeslá aj výskum na jednom mieste
Podľa Mateja Ruttkaya patrí výskum na hradisku Valy v Bojnej medzi najvýznamnejšie v strednej Európe a je osobitne dôležitý pre poznanie našich najstarších národných dejín.