TOPOĽČANY. Nielen človek, ale aj každý existujúci jedinec na Zemi žije v interakcii so svojím prostredím a tak, ako prostredie ovplyvňuje vývoj druhov, aj organizmy ovplyvňujú svoje prostredie. Menia charakter krajiny, v ktorej žijeme nielen my a domestikované druhy, ale aj mnoho ďalších rastlín a živočíchov.
Uvedenú tematiku približuje sprístupnená výstava v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch pod názvom Príroda v tesnej blízkosti človeka. Výstavná prezentácia prostredníctvom bannerov a rôznorodých veľkoplošných diorám navodzuje reálny obraz o jednotlivých antropocenózach, čiže človekom ovplyvňovaných prostrediach podliehajúcich neustálym zmenám, tzv. druhotnej sukcesii.

Pomocou veľkoformátových obrazov, modelov a informačných panelov výstava ukazuje, ako človek formuje svoje okolie – či už ide o poľnohospodársku krajinu, mestá alebo priemyselné oblasti.
Informatívne texty v slovenskom a anglickom jazyku, fotodokumentačný materiál, geologické exponáty, zoologické preparáty, napr. vtáky a cicavce, a lisované herbárové položky stručne charakterizujú základné typy prostredí antropogénnej krajiny.
Tvoria ju predovšetkým rurálne (vidiecke), agrárne (poľnohospodárske), urbánne (mestské) a industriálne (priemyselné) prostredie. Prezentácia zoznamuje so synantropiou, ktorá vyjadruje spolužitie rôznych druhov rastlín a živočíchov v blízkosti človeka.

Časť výstavy je venovaná téme domestikácie predstavujúcej postupné a cieľavedomé pretváranie divo žijúcich druhov organizmov, najmä živočíchov vhodných k chovu za účelom istého úžitku alebo šľachtených rastlín pre úžitok i pre radosť.
Informuje o introdukovaných, t. j. zavlečených druhoch, čo predstavuje zavádzanie konkrétneho živočíšneho alebo rastlinného druhu do novej oblasti a tiež o inváznych druhoch živočíchov a rastlín.
Prezentáciu uzatvára problematika znečistenia základných zložiek životného prostredia, ako vody, pôdy a ovzdušia, negatívnych vplyvov globálneho znečistenia, používania chemických prostriedkov, ako aj ich dopad na zdravie ľudí a ostatné živé organizmy.
Taktiež upozorňuje na rýchlo postupujúce klimatické zmeny vo svete a na nebezpečenstvá kyslých dažďov a ozónovej diery. Výstava v priestoroch múzea potrvá do 9. októbra 2025.
