V Topoľčanoch vyrastá šachový megatalent. Dvanásťročná Timea Laurincová má za sebou úspešnú účasť na majstrovstvách Európy i sveta, nedávno sa tiež stala trojnásobnou majsterkou Slovenska. A čerešničkou a torte pre ňu bolo stretnutie s legendárnym Garry Kasparovom v Litve.

Mladá slovenská šachistka si na prvé stretnutie so šachovnicou spomína veľmi dobre. Mala len tri, možno štyri roky, keď ju očarilo, ako mama s otcom hrali túto kráľovskú hru. „Brala som to ako človeče,“ spomína Timea s úsmevom. Svoju prvú partiu si síce nepamätá, no jedno vie presne – cítila sa pri nej príjemne. A tak sa to celé začalo.
Z krúžku rovno k medailám
Príbeh mladej šachistky mal, samozrejme, pokračovanie. V druhom ročníku základnej školy sa Timea prihlásila do šachového krúžku a zistila, že šach nie je len tiché sedenie pri stole – ale ozajstný súťažný šport, v ktorom sa dajú zbierať trofeje a porovnávať sily s ostatnými.
„Veľmi ma to bavilo a bola som v tom dobrá. Keď som hrala, úplne som sa ponorila do partie, nevnímala som okolie. Ten pocit ma veľmi lákal,“ vysvetľuje dvanásťročná Timea, prečo sa rozhodla šachu venovať vážnejšie. Dnes už hrá pod hlavičkou Topoľčianskeho šachového klubu a pravidelne trénuje.
Poctivý tréning
A to poriadne intenzívne. Šach totiž zďaleka nie je len o talente. Tak ako v každom športe, aj tu rozhoduje disciplína, príprava a každodenný tréning.
Timea to dobre vie – denne rieši šachové úlohy a pravidelne trénuje pod dohľadom dvoch trénerov. S Jozefom Belaňom trávi zhruba tri hodiny týždenne, s Marekom Karasom – trénerom prideleným Slovenským šachovým zväzom, ďalšiu hodinu a pol.
„Na tréningoch riešime šachové skladby, taktiky, otvorenia, koncovky i stratégie. Preberáme partie veľmajstrov, zopakujeme si veci, ktoré sme už prešli a, samozrejme, si aj zahráme,“ opisuje svoj režim mladá hráčka.

Trojnásobná majsterka SR
Usilovná práca prináša ovocie – a v Timeinom prípade veľmi konkrétne. Zvíťazila napríklad na turnaji O pohár mesta Senica, doma nenechala nič na náhodu a ovládla Grand Prix sv. Mikuláša, stala sa i šachovou kráľovnou mesta Rajec.
Za najväčší zážitok však talentovaná šachistka považuje účasť na majstrovstvách sveta 2024 v Taliansku. „Hrala som tam proti silným súperkám a myslím, že som podala celkom dobrý výkon,“ hodnotí skromne, ale hrdá.
Rok 2025 bol pre Timeu zatiaľ najúspešnejší – získala hneď tri tituly majsterky Slovenska: v klasickom šachu, rapid šachu a riešení šachových skladieb.
„A v júni som vyhrala aj finále GPX 2025 v Kremnici,“ dopĺňa s úsmevom mladá Topoľčianka, ktorá najradšej otvára partiu kráľovským pešiakom (1.e4) a medzi jej obľúbené figúrky patria pešiak, jazdec či dáma.
Tréner: „Má psychiku ako dospelá“
„Timeu som prvýkrát videl hrať v Dubnici nad Váhom v roku 2023,“ spomína si na stretnutie s ňou podpredseda topoľčianskeho šachového klubu Jozef Belaň. „Napriek tomu, že turnaje začala hrávať len približne šesť mesiacov predtým, prekvapila ma svojou dobrou hrou. V silnej konkurencii viac ako sto detí skončila deviata, čo bolo poriadne veľké prekvapenie.“
Belaň si hneď uvedomil, že v meste vyrastá výnimočný talent. Vzal si Timeu pod svoje krídla a už o rok prišli dva majstrovské tituly v kategórii dievčat do 12 rokov.
„Jej najväčšou devízou je psychická odolnosť. Prípadná prehra v turnaji ju nevykoľají a hneď v ďalšom kole hrá opäť s plným nasadením.
Rovnako húževnato bojuje v horších pozíciách a aj preto je pre jej rovesníčky dosť ťažké ju poraziť. Napríklad na štyroch turnajoch M-SR má výsledok 29 výhier, 5 remíz a iba jednu prehru,“ chváli ju tréner, podľa slov ktorého má Timea rada pozície, kde sa manévruje s menším počtom figúr.
„To vedie k dlhším, strategickejším partiám, ktoré veľakrát prechádzajú do koncoviek. Často presedí pri šachovnici viac času ako jej súperky – a tento spôsob hry si vyžaduje naozaj vysokú koncentráciu.“
Najťažšia stredná hra, najkrajšia taktika
Slová trénera Jozefa Belaňa:
V súčasnosti prežíva Timea veľmi pekný šachový sen. Za niečo vyše roka už zažila v šachu veľmi veľa; mnohí na také niečo potrebujú buď viacej času alebo sa takých úspechov vôbec nedočkajú. Čo sa týka budúcnosti, verím, že by sa mohla postupne prepracovať medzi popredné hráčky na Slovensku. Samozrejme, musí vydržať hrávať a naďalej si udržať motiváciu dosahovať úspechy. Tento rok ju ešte preveria rovesníčky na Majstrovstvách Európy a postupne sa bude musieť zapájať do väčšieho množstva turnajov pre dospelých.
„Najťažšia časť partie? Stredná hra,“ hovorí Timea bez váhania. „Ale najkrajšie sú určite taktické kombinácie.“
Zábavné sú tiež reakcie rovesníkov.
„Keď sa dozvedia, že hrám súťažne šach, sú prekvapení. Väčšina ma obdivuje. Keď som bola menšia, niektorí chlapci ma podcenili – a keď prehrali, niektorí sa aj rozplakali,“ spomína talentovaná Topoľčianka, ktorá obdivuje aktuálnu líderku ženského šachového rebríčka – čínsku veľmajsterku Hou Yifan.
A jej cieľ je jasný: stať sa profesionálnou šachistkou.
„Vlastne nemám iné sny. Keby som si mala vybrať niečo iné, možno by ma ešte bavilo maľovanie,“ uvažuje žiačka ZŠ sv. Ladislava , ktorá má pre deti pohrávajúce s myšlienkou, že by si šach mohli vyskúšať, jednoduchý odkaz: „Ak radi rozmýšľate, šach je pre vás. A ak vás to bude baviť, prídu aj výsledky.“

Mimochodom, mladá šachistka sa v Litve stretla aj s legendárnym Garry Kasparovom. „Vidieť ho naživo bol super pocit. Ale mohol sa s nami aj porozprávať, nielen sa odfotiť podpísať a podpísať tričko,“ s úsmevom poznamenala mladá šachistka, ktorú môžete stretnúť na tréningoch klubu v Tribečskej knižnici.
