LUDANICE. V dňoch od 12.-15. augusta sa v malebnej obci Kurdějov na južnej Morave uskutočnila Letná dielňa eTwinning 2025, ktorá sa tento rok niesla v duchu osláv 20. výročia eTwinningu. Podujatie spojilo učiteľov zo Slovenska a Českej republiky, medzi ktorými nechýbali ani učiteľky Základnej školy s materskou školou Ludanice – Milena Krakoviková a Iveta Šišková.
Počas štyroch dní si účastníci pod vedením ambasádorov eTwinningu prakticky vyskúšali tvorbu medzinárodného projektu od prvého nápadu až po výsledný produkt. Nechýbalo vyhľadávanie partnerov, registrácia projektu, online komunikácia, spoločné zbieranie materiálov v teréne, ich digitálne spracovanie či finálna prezentácia výstupu. To všetko prebiehalo v priateľskej atmosfére a v krásnom prostredí južnej Moravy.

Dielňa priniesla aj zábavné a symbolické prvky – každý z ôsmich tímov zastupoval inú európsku krajinu a tematicky sa zapojil do osláv. Účastníci si odniesli nové skúsenosti, metodické postupy a množstvo inšpirácie, ako viesť projekty eTwinning zaujímavo a zmysluplne. Modelové aktivity ukázali, že medzinárodná spolupráca môže byť hravá, pútavá a prínosná pre každého žiaka. Podobné projekty sa dajú realizovať na rôzne témy – od literatúry a histórie až po miestne tradície či moderné technológie.
Účasť pedagógov zo ZŠ s MŠ Ludanice je prísľubom, že nové skúsenosti a nápady sa prenesú aj do vyučovania a prinesú žiakom originálne príležitosti na spoluprácu s rovesníkmi z iných krajín.

