Teraz chodí do Základnej školy v Závade pre 1. – 4. ročník 37 detí. Do tejto ZŠ dochádzajú aj malí školáci z Velušoviec a Podhradia... napriek tomu to len ťažko v budúcich rokoch postačí. „Doteraz sme zlúčili dva ročníky do jednej triedy. Podľa analýzy demografického vývoja budeme musieť pristúpiť k ďalšiemu zlúčeniu tried a možno aj k zatvoreniu školy,“ tvrdí starosta Zoltán Bajzík. Budova školy je veľká a jej prevádzka sa preto predražuje. „Jednoduchým riešením by bolo naložiť žiakov do jedného autobusu a zaviesť ich do ZŠ v Prašiciach alebo Jacovciach, to hovorí ekonomika. Toto riešenie má však svoje muchy. Deti tu majú oveľa lepšiu dochádzku, vzhľadom na to, že počet vyučovacích hodín podľa ročníkov je rozdielny, doprava naspäť zo susedných obcí by bola obtiažna, keďže deti nekončia vyučovanie naraz. Umiestnenie školy v dedine vyhovuje najlepšie!“ sumarizuje starosta. Pripomína tiež známy fakt, že deťom sa dostáva individuálnejšieho prístupu, keď ich je v triede menej ako keď na učiteľa pripadá aj tridsať žiakov.
Základná škola sa snaží prilákať žiakov hlavne pestrou ponukou záujmovej činnosti – to je základný kameň. Podarilo sa jej dokonca získať viac vzdelávacích poukazov ako má žiakov, to hlavne kvôli počítačovej učebni, do ktorej zájdu aj starší žiaci, ktorí už odišli zo závadskej školy. Okrem problémov s financovaním je otvorená aj otázka vysporiadania pozemku pod budovou. Asi polovica ešte nie je majetkovo-právne vysporiadaná.
V materskej škôlke je jedna trieda. Keby sem chodili všetky deti, o jej existencii by nebolo pochýb. Teraz je však častý jav, keď dieťa buď zostane doma alebo ho rodičia berú do škôlky (alebo školy) v Topoľčanoch, kde aj pracujú. Budúcnosť možno ukáže, že MŠ sa bude musieť presťahovať do budovy základnej školy. Prázdna MŠ sa po prestavbe bude môcť využiť napríklad ako dom dôchodcov. Rovnako sa v pláne hospodárskeho a sociálneho rozvoja plánuje aj výstavba nájomných bytov. Stavebných pozemkov je však dosť, ale tie držia ich vlastníci pre potomkov. Nové rodinné domy vyrastajú len pomaly.
Plánuje sa aj upraviť svah potoka a pristaviť nové lávky. Kanalizácia nie je, SOTDUM neuspel so svojou žiadosťou v Bruseli. Napriek tomu sa pripravuje jej realizácia cez Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť.
Výrazný pokrok sa však podarilo urobiť v separácii odpadu. Komunálny odpad sa zberá podľa tzv. lístkového systému. Každý podľa neho zaplatí iba za vyprodukovaný odpad, teda nie paušálny poplatok, ktorý je pre každého rovnaký. Smetná nádoba sa vyvezie iba vtedy, keď je plná. Pri dôslednejšej separácii sa môže stať, že sa zaplní aj za šesť týždňov. „Nižšie náklady sú samozrejme pre pôvodcu odpadu a aj pre obec, lebo my ešte stále dotujeme odvoz odpadu,“ informuje starosta.
Najnovšie vstúpila dedina do združenia NEOS Dežerice, a tak môžu lepšie separovať plasty a iné odpady. Doteraz sa z plastov triedili iba PET fľaše, ale v spolupráci so združením sa zrecyklujú aj tetrapakové obaly, obaly z jogurtov a iné plasty.
Autor: ab