vky a návrhy. Tie sa potom cestou „nahor“ dostávajú do užšieho výberu a mnohé vypadávajú z hry, pretože požiadaviek je vždy viac, ako možno uspokojiť.
Napriek tomu sa tieto položky objavujú v návrhu rozpočtu i v dokumente, ktorý schválilo zastupiteľstvo ako nezaradené do rozpočtu, úradníckym slangom - pod čiarou
Na tento rok sa ich pod čiarou zišlo za necelých 233 miliónov korún, čiže skoro polovica z plánovaného a schváleného objemu výdavkov. Necelých 35 miliónov predstavujú tzv. bežné výdavky – 72 položiek a zvyšok kapitálové výdavky – 111 položiek.
V skupine bežných výdavkov sa nedostalo na 10-20-tisícové nákupy nábytku, ale ani na 10-miliónovú opravu komunikácií vo Veľkých Bedzanoch. Nebude sa opravovať budova ani strecha bývalého mestského úradu na Bernolákovej ulici, ani vlhké murivo v Dome politických strán, odkladajú sa väčšie i menšie opravy na futbalovom i zimnom štadióne, v plavárni a v stolnotenisovej aj v hádzanárskej hale, počkať musí strecha na Dome kultúry i na Spoločenskom dome. Požadované stotisíce nebudú na strechy a iné opravy v materských školách a na samom konci zoznamu sa nachádzajú žiadosti o finančnú podporu športových klubov, cirkevného zboru, knižnice a mestského kultúrneho strediska.
V bloku kapitálových, čiže investičných požiadaviek, na ktoré už rozpočtové príjmy nepostačujú, dominuje nákup pozemkov za 48 miliónov, niekoľko nákladných rekonštrukcií miestnych komunikácií – na Čerešňovej, Komenského, Hviezdoslavovej, Jesenského, Škultétyho... a hádam ďalších desiatich uliciach, resp. parkoviskách po celom meste. Desiatky miliónov by sa žiadalo vynaložiť na rekonštrukcie budov, zariadení a techniky na topoľčianskych športoviskách.
Naozaj nemožno vyčítať zodpovedným, že by sa o zverený majetok nezaujímali a nedajboh nestarali. Ale hoci je súčasný mestský rozpočet možno päťnásobný v porovnaní s rozpočtom na začiatku 90. rokov, má svoje hranice. Kým budeme poslancom vyčítať, čo všetko zanedbali, je dobré zaujímať sa o to, na čo mesto má.