Môže tak robiť s vlastnými zamestnancami, alebo po vzájomnej dohode zveriť výkon tejto služby inej organizácii.
Koncom uplynulého roka túto službu poskytovali v Topoľčanoch okolo 118 občanom a dostávalo sa jej im prostredníctvom dvoch zdravotných sestier, jednej ekonómky a 94 opatrovateliek na skrátené pracovné úväzky (42,37 plných úväzkov) s celkovými výdavkami 6 047-tisíc korún. Všetky sú zamestnankyňami mestského úradu. Mestský rozpočet na tento rok ráta s výdavkami na opatrovateľskú službu s viac ako 5,5 miliónmi korún. Sú to náklady na mzdy a odvody do poistných fondov a ostatné prevádzkové náklady. Za poskytovanie opatrovateľskej služby platia klienti poplatky, ktoré sú určené všeobecne záväzným nariadením obce. Mestská pokladnica by z nich mala mať príjem okolo 600-tisíc Sk. Topoľčiansky MsÚ vykonáva administratívno-metodické práce spojené s opatrovateľskou službou aj pre 25 obcí Topoľčianskeho obvodu.
Na sklonku vlaňajšieho roka predložilo občianske združenie Spokojnosť so sídlom v Topoľčanoch magistrátu projekt „terénnej opatrovateľskej služby“. Jeho cieľom je úspora nákladov na túto službu. Ako tento projekt prijali a vnímajú na radnici, sme hovorili s Evou Jančekovou, vedúcou odboru starostlivosti o občanov.
Čo by malo či mohlo byť dôvodom, aby sa občan rozhodol pre ponuku o. z. Spokojnosť?
Z toho, čo je v ňom uvedené, ťažko nájsť niečo, čo by mohlo niekoho viesť k takému rozhodnutiu. Zrejme aj preto vedenie mesta s predloženým projektom nesúhlasí.
Ale od konkurenčného projektu sa priam žiada očakávať, že bude lákať niečím, čo sa doteraz klientom nedostáva, nie?
Nejde o žiadny konkurenčný projekt. Jeho autori predpokladajú, že „preberú“ celý klientsky kmeň opatrovaných aj s opatrovateľkami a celou sumou – vyše 5 miliónov Sk - ktorá je v rozpočte, ale bez administratívneho aparátu.
To znamená, že nevzniká alternatíva k službám, ktoré poskytuje mesto?
Nie. Autori projektu mienia prehodnotiť kvalitu opatrovateľskej služby poskytovanej mestom a zároveň uvádzajú, že zabezpečia všetky sociálne úkony, ktoré zabezpečovalo mesto.
Opatrovanie starších, často chorľavých ľudí je citlivá agenda. Prichádza veľa sťažností od opatrovaných či ich príbuzných?
Nie, ani si neviem spomenúť, či vôbec sa nejaká za tie tri roky objavila. Rovnako sú zrejme s prácou tohto úseku spokojné aj partnerské obce, pretože ani jedna z 24 nepodala výpoveď zo zmluvy o spoločnom opatrovateľskom úrade, ktoré sú uzatvorené s jednotlivými obcami od 1. 1. 2005 na dobu neurčitú.
Možno Spokojnosť ponúkne opatrovaným nižšie poplatky za opatrovateľské úkony, pokiaľ viem, vlani poslanci tie pôvodné zvýšili?
Áno, zvýšili sme ich, okrem iného na základ porovnania s okolitými mestami, napríklad Hlohovec a Partizánske a tiež s VZN Nitrianskeho samosprávneho kraja. Len dodám, že topoľčianske zastupiteľstvo - na rozdiel od iných - nevyužilo možnosť zvýšiť o tretinu poplatky vtedy, keď sme preberali opatrovateľskú službu od bývalého okresného úradu. Ale Spokojnosť mieni výrazne zvýšiť aj tie zvýšené.
Ako to viete?
Jednoducho, sumy sú uvedené v predloženom projekte. Napríklad za pomoc pri osobnej hygiene chcú inkasovať 15 namiesto terajších „mestských“ 7 korún, za kúpanie 10 namiesto 5 Sk atď.
Vedia o tom klienti, rozprával sa s nimi niekto z občianskeho združenia Spokojnosť?
Neviem, to by ste sa museli opýtať napríklad pani Zuzany Erdélyiovej, ktorá predložila projekt a je zrejme aj jednou z jeho autoriek.
A čo na projekt hovoria členovia poradných komisií MsZ?
Ešte v decembri o ňom rokovala komisia sociálna a bytová a vzala jeho text na vedomie. Pred pár dňami o ňom rokovala ekonomická komisia, ktorá nenaformulovala svoje uznesenie jednoznačne.
V podstate ide o päť a pol miliónovú zákazku, ktorú by zadalo mesto poskytovateľovi sociálnej pomoci. Myslíte si, že sa do výberového konania môže prihlásiť aj nejaký ďalší subjekt?
Áno, malo by sa postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale či sa objaví aj ďalší záujemca, to neviem ani odhadnúť.
Ak zosumarizujeme vaše odpovede a opýtam sa, akú výhodu by spolupráca s o. z. Spokojnosť na poli sociálnej pomoci priniesla topoľčianskemu magistrátu, čo odpoviete?
Aj pri najväčšej snahe o objektívnosť neviem nájsť žiadnu. Skôr sa pýtam, čo sa stane, ak o rok združenie zistí, že sa správne nerozhodli a opatrovateľská služba sa ocitne opäť „na krku“ mestskému úradu a poslaneckému zboru, lebo pred zákonom sme zodpovední.
Poznámka redakcie. Požiadali sme o stretnutie a rozhovor aj Zuzanu Erdélyiovú, ktorá sa podľa vlastných slov vyjadrí, keď bude menej zaneprázdnená.
Autor: Ďakujem za rozhovor Vladimír ŠTEFANOVIČ